Piráti obhájili řešení dětských dluhů. Návrh pokračuje do druhého čtení

05. 06. 2019
Piráti obhájili řešení dětských dluhů. Návrh pokračuje do druhého čtení
Piráti obhájili řešení dětských dluhů. Návrh pokračuje do druhého čtení

Praha, 5. června 2019 – V České republice jsou tisíce dětí, které k osmnáctým narozeninám čeká nepříjemný dárek – exekuce. Piráti proto už před časem předložili společně s ČSSD, ANO a KDU-ČSL návrh na přechod dluhu nezletilé osoby na jejího zákonného zástupce. Dnes návrh prošel prvním čtením Sněmovny a poslanci se jím budou nadále zabývat v Ústavně právním výboru.

„Exekuce na děti jsou zvěrstvo, které v Evropě nemá obdoby. Nevím, jak to mohly předchozí garnitury přehlížet a situaci neřešit. Nicméně teď to vypadá, že se ve Sněmovně našla politická vůle, která tuto šikanu nezletilých konečně zastaví,“ uvádí pirátský poslanec a expert na oblast exekucí Lukáš Kolářík.

Návrh připouští dluhy nezletilých jen v případě, kdy vznikly za jasným úmyslem poškodit zdraví či majetek občanů. Neplatí tedy, že by se jednalo o jakousi dluhovou amnestii například pro nezletilé „výtržníky“. Naopak situace, kdy dítě dostane pokutu za jízdu načerno, bude nyní již problémem zákonného zástupce.

„Zanedlouho nás čeká i první čtení novely insolvenčního zákona, která má za cíl usnadnit oddlužení těm, kteří si z dětství nesou alespoň dvě třetiny dluhů. Piráti nadále tlačí na prosazení místní příslušnosti exekutorů, která sníží náklady pro dlužníky a zjednoduší celý systém vymáhání,“ uzavírá Kolářík.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu