kandidáti do Evropského parlamentu
22. března 2024

Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe: Piráti zveřejnili program do evropských voleb

Piráti zveřejnili program do evropských voleb. Mezi jejich priority patří rozpumpování ekonomiky, podpora menších podniků či startupů i živého inovativního trhu. S tím se pojí také férové nastavení financí místo daňových rájů a dotací na nesmyslné projekty obřích koncernů. Stejně tak rozvoj regionů a zlepšení kvality života napříč celým Českem i Evropou. Klíčové je zajištění bezpečnosti pro občany a proaktivní předcházení všem typům hrozeb. Udržení prozápadní zahraniční politiky s rovnou páteří a důrazem na ochranu práv a svobod. Součástí priorit je rovněž dostupnost kvalitní péče o fyzické a duševní zdraví, rozvoj vzdělávání, vědy či výzkumu. Piráti kladou zásadní důraz na udržitelnou budoucnost, snižování dopadů klimatické krize a ochranu zdraví lidí, životního prostředí i naší planety jako celku.

4poslanci
25. ledna 2024

Korespondenční volba dnes prošla prvním čtením. I díky Pirátům jsme o krok blíž k modernímu a férovějšímu volebnímu systému ze zahraničí

Korespondenční volba je nyní i díky Pirátům na dosah. V prvním čtení dnes Sněmovnou prošel zákon, který Čechům v zahraničí konečně umožní spravedlivější a snadnější možnost volit. Poslanci tak i přes opoziční mnohahodinové obstrukce jasně ukázali, že jim na občanech záleží a že chtějí, aby byly demokratické volby dostupnější. Novelu zákona spolupředložili Piráti a stojí za ní všechny strany vládní koalice.

Jakub Michálek a korespondenční volba
17. ledna 2024

Komentář Jakuba Michálka: Jsme kousek od možnosti volit ze zahraničí poštou!

Je to největší usnadnění možnosti volit v historii. A jeden z mnoha kroků k modernizaci naší země. Představím vám zákon, který jsem podepsal. A popíšu, jak to bude fungovat a co ještě zbývá vyřešit. Pro každého z nás, kdo někdy v životě bydlel nebo bude bydlet během voleb v zahraničí, to bude obrovská úleva. Místo dlouhého cestování pošlu jednoduše volební lístek z domova poštou.

Adéla Šípová a Lukáš Wagenknecht
13. ledna 2024

Na Celostátním fóru Pirátů se představili první kandidáti do Senátu: Jan Janda, Lukáš Wagenknecht, Marek Hilšer a Eva Tylová

Na zasedání Celostátního fóra Pirátů v Brně se dnes kromě jiného představili první kandidáti a kandidátka do Senátu, kteří již získali pirátskou nominaci a budou se o hlasy voličů ucházet v podzimních senátních volbách. Jsou to Jan Janda, který se abude o přízeň voličů ucházet v obvodu 11 – Domažlice, dva již současní senátoři, Lukáš Wagenknecht za obvod 23 – Praha 8 a Marek Hilšer za obvod 26 – Praha 2 a 3 a Eva Tylová za obvod 17 – Praha 12. Představení kandidátů se zúčastnili také předseda a místopředsedkyně senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska a pirátská senátorka za obvod Kladno Adéla Šípová, kteří také krátce okomentovali jeho dosavadní výsledky.

Ivan_Jakub
7. prosince 2023

Piráti podepsali koaliční návrh, který zavede korespondenční volbu. Češi ve světě získají jednodušší možnost volit

Občané České republiky pobývající v zahraničí snad konečně dostanou možnost se více podílet na dění ve své zemi. Pirátští poslanci spolupředkládají novelu zákona, která po schválení umožní takzvanou korespondenční volbu. Českým občanům žijícím v zahraničí se tak otevře mnohem snazší cesta vyjádřit svůj názor ve svobodných a demokratických volbách. Odpadne tak dlouhé cestování k nejbližším volebním urnám a zvýší se počet voličů. Za novelou zákona o správě voleb, která korespondenční hlasování umožní, stojí všechny strany vládní koalice.

Eva_Tylova
11. října 2023

Do boje o Senát půjde za Piráty Eva Tylová. Chce se zasadit o legislativu na ochranu životního prostředí a prosazující komunitní energetiku

V senátním obvodu č. 17 (Praha 12, Libuš, Zbraslav, Radotín a další městské části) bude za Piráty kandidovat Eva Tylová, kandidaturu dlouholeté pražské političky téměř jednomyslně podpořila členská základna. Tylová se chce v Senátu zaměřit na legislativu v oblasti zmírňování dopadů a adaptačních opatření v souvislosti s klimatickou změnou. V oblasti životního prostředí má dlouholeté odborné zkušenosti, věnuje se i komunitní energetice.

Zbynek_Miklik_01
3. října 2023

Piráty v Libereckém kraji do voleb povede současný náměstek hejtmana Zbyněk Miklík

Liberec, 3. října 2023 – Piráty v Libereckém kraji do nadcházejících krajských voleb v roce 2024 povede Zbyněk Miklík. Mezi jeho priority patří energetická soběstačnost kraje s důrazem na obnovitelné zdroje energie, transparentní veřejné zakázky, uplatňování digitálních nástrojů pro efektivní fungování veřejné správy, hospodárné řízení investic a podpora sociálního podnikání a místních podnikatelů. Zbyněk Miklík nyní působí na pozici náměstka hejtmana pro ekonomiku, správu majetku, investice, veřejné zakázky a informatiku, a současně je zastupitelem města Turnov, kde žije. Krajské fórum Pirátů zvolilo v primárních volbách nejen Zbyňka Miklíka lídrem kandidátky, ale i další čelní kandidáty a kandidátky.

Markéta Monsportová
28. září 2023

Piráty v Karlovarském kraji povede do krajských voleb Markéta Monsportová

28. 9. 2023, Karlovy Vary - Ve volbě lídra pirátské kandidátky do krajských voleb 2024 zvítězila současná krajská zastupitelka Markéta Monsportová. Mezi její hlavní priority patří návrat sebedůvěry obyvatel Karlovarského kraje a jejich zapojení do transformace regionu. Chce zefektivnit nakládání s krajskými financemi a navázat na podporu kulturního a kreativního průmyslu v regionu.

pirates
18. září 2023

Piráti navolili čelo kandidátky do europarlamentu. Lídrem je Kolaja, uspěli také Gregorová, Klusová, Peksa a Wagner

Pirátskou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu povede stávající europoslanec Marcel Kolaja. Dvojkou je Markéta Gregorová, rovněž europoslankyně, následována Zuzanou Klusovou, pirátskou zastupitelkou Moravskoslezského kraje. Na čtvrtou a pátou pozici byli zvoleni europoslanec Mikuláš Peksa a analytik David František Wagner. O podobě čela kandidátky rozhodla hlasováním členská základna Pirátů v rámci mimořádného Celostátní fóra.

Kandidáti do Senátu
16. září 2023

Piráti představili první kandidáty do Senátu: Petra Jeništu, Jana Jandu, Lukáše Wagenknechta a Marka Hilšera

Na mimořádném zasedání Celostátního fóra dnes Piráti představili první kandidáty do Senátu, kteří již získali pirátskou nominaci v primárních volbách. Jsou to Petr Jeništa, který kandiduje v obvodu 47 – Náchod, Jan Janda, který se bude o přízeň voličů ucházet v obvodu 11 – Domažlice a také dva již současní senátoři, Lukáš Wagenknecht za obvod 23 – Praha 8 a Marek Hilšer za obvod 26 – Praha 2 a 3. Představení kandidátů se zúčastnili také předseda a místopředsedkyně senátorského klubu SEN 21 Václav Láska a Adéla Šípová.

Lucie Cirkva Chocholová
15. září 2023

Piráti si zvolili kandidátku na hejtmanku Středočeského kraje, do voleb je povede Lucie Cirkva Chocholová

Členská základna středočeských Pirátů zvolila jedničkou kandidátní listiny pro krajské volby 2024 svoji předsedkyni Lucii Cirkva Chocholovou. Zaměřit se chce především na efektivní fungování kraje a řešení nedostupnosti veřejných služeb ve zdravotnictví, v sociální oblasti i ve vzdělávání, které s sebou přináší překotný rozvoj některých regionů kraje. Celkem byly na lídryní nominovány čtyři ženy.

Hana Hajnová
12. září 2023

Hana Hajnová povede Piráty na Vysočině do krajských voleb 2024

Piráti z Vysočiny si dnes zvolili lídryni pro nadcházející krajské volby v roce 2024. Kandidátku Pirátů povede opět Hana Hajnová, současná náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina. Hajnová již vedla Piráty v krajských volbách v roce 2020, pod jejím vedením strana dosáhla významného úspěchu v podobě 13,2 % hlasů a 7 mandátů, které proměnila v zisk dvou křesel v Radě Kraje Vysočina. Hajnová působí jako statutární náměstkyně pro oblast regionálního rozvoje, územní plán a stavební řád, Fond Vysočiny a NNO. Spolu s ní v radě sedí Jan Břížďala, který je radním pro oblast školství, mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií.

Alter_Coat_of_arms_of_the_Czech_Republic.svg
6. ledna 2023

V pirátské anketě k prezidentské volbě získali největší podporu Petr Pavel, Danuše Nerudová a Marek Hilšer

Praha, 6. ledna 2023 - Pirátská strana dnes uzavřela anketu, ve které mohli členové a členky hlasovat, koho zvažují volit v lednové prezidentské volbě. Nejvíce hlasů získal generál Petr Pavel (37 procent), po něm ekonomka a někdejší rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (30 procent), na třetím místě se umístil senátor a lékař Marek Hilšer (15 procent). Celkem se do ankety zapojilo 468 Pirátů a Pirátek.

assets/img/articles/2018/konieczny.jpg
25. října 2022

Piráti rozkryli účelové čachry s počty voličů, soud nařídil kvůli „mrtvým duším“ opakovat hlasování. Žádoucí je i úprava zákona

Praha, 25. října 2022 – Krajský soud v Ostravě dnes rozhodl o opakování voleb v obci Hrčava na základě závažných důkazů, které shromáždil analytický tým Pirátů ve spolupráci s místním sdružením SNK Hyrčovjané. Vyskytly se zde před volbami případy účelového nahlašování osob s exekucemi do rozpadlé nemovitosti v lese. Piráti získali rovněž klíčovou nahrávku dokládající tuto nezákonnou činnost a podali v této věci trestní oznámení. Ačkoliv nálezy Ústavního soudu jasně uvádějí, že nelze připustit hlasování účelově nahlášených osob, praxe bohužel pokulhává. Proto Piráti otevírají diskusi o legislativním řešení tohoto závažného problému.

assets/img/articles/2022/brno-zastupitele.jpg
19. října 2022

Pohár trpělivosti přetekl. Kumulace kauz vznikající brněnské koalice přesáhla únosnou mez. Piráti se pod koaliční dohodu podepsat nemohou a odcházejí do opozice

Brno, 19. října 2022 – Události posledních dní nás definitivně přesvědčily, že na vznikající široké koalici s ODS, ANO, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a ČSSD se Piráti nemohou při jakkoliv velké míře dobré vůle podílet. V rámci dohod povolebního vyjednávání a ve finálním nastavení koaliční dohody by nakonec neměli občané Brna jistotu, že by Piráti, jediný politický subjekt bez stínu korupční kauzy, mohli efektivně dozorovat činnosti Rady a vedení města. Nastavení koalice minimalizovalo Pirátům vhled a pravomoce v resortech a institucích, kterými by mohli účinně koalici hlídat a systémově zamezit případnému klientelismu či nekalému jednání.

assets/img/articles/2022/zastupitele-kladno.jpg
27. září 2022

Piráti uspěli ve středočeských obcích. Lidé si zvolili dvakrát více zastupitelů než v minulých volbách

Praha, 27. září 2022 – Pirátská vize a program zaznamenaly ve Středočeském kraji pozitivní ohlas, v jeho obcích bude za Piráty zasedat dvakrát více zastupitelů než v předešlém volebním období. Tři z nich nově také ve statutárním městě Kladno, kde Piráti společně se STAN získali podporu 13,74 % voličů.

assets/img/articles/2022/tiskovka-hrib-michalek-zakony.jpeg
19. září 2022

Piráti představili 18 zákonů a 5 velkých investic pro Prahu

Praha, 19. září 2022 – Nejeden problém v Praze stojí na zastaralých zákonech zaprášených prachem, kterým se roky nikdo nevěnoval. I přestože má Praha možnost uplatnit zákonodárnou iniciativu a často doporučení na revize platných zákonů do sněmovny předkládá. Dosud ale nenachází u poslanců v těchto záležitostech dostatečnou podporu. Přitom díky malým úpravám jde třeba rychle odklidit koloběžky z chodníků nebo zmírnit dopady sdíleného ubytování na Pražany. Piráti proto představili 18 zákonů, u kterých by mělo dojít ke změnám tak, aby se Praha mohla stát plnohodnotnou metropolí 21. století.

assets/img/articles/2022/dana-balcarova01.jpg
16. září 2022

Komentář Dany Balcarové: Plány a strategie nestačí, s klimatickou změnou musíme bojovat na všech úrovních politiky, i v Senátu

Praha, 16. září 2022 – V tomto týdnu, tedy od 12. do 18. září, probíhá napříč celou Českou republikou akce Týden pro klima. Na probíhající klimatickou změnu se upozorňuje již roky, ale reálně jsme jako společnost neudělali dost. Dosavadní úsilí ještě k tomu narušila energetická krize posílená invazí Putina na Ukrajinu. Některé věci jako jednotlivci ovlivnit nemůžeme, pořád máme ale dost velký prostor k tomu, abychom zlepšovali věci v našem bezprostředním okolí. Setkávám se s řadou občanů, kteří pomáhají ve svém okolí, jednám se zástupci organizací, které mají pozitivní vliv na naši přírodu a vím, jak veškeré tyto aktivity propojit na úrovni obcí a krajů a jak tyto změny iniciovat i legislativně. V tom chci navázat na práci, kterou jsem započala už v roce 2017 jako poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí v letech 2017-2021. Nestačí jen plány a strategie. Konkrétní opatření musíme realizovat.

assets/img/articles/2022/Piráti zahájení kampaně.jpg
5. září 2022

Odvaha dělat, co je správné: Piráti zahájili ostrou fázi kampaně do podzimních voleb. Představili plán pro dostupné levnější energie v obcích i městech

Praha, 5. září 2022 - Piráti dnes oficiálně zahájili ostrou fázi kampaně do komunálních a senátních voleb s heslem „Odvaha dělat, co je správné”. V rámci akce představili pětici opatření pro zajištění dostupnějších a levnějších energií v obcích a městech. Stejně tak jejich další plány pro rozvoj samospráv, aby se v nich lidem lépe žilo. O konkrétních krocích, jak toho dosáhnout v Praze, hovořil primátor hlavního města Zdeněk Hřib. Představeny byly i priority osmičky kandidátů a kandidátek do Senátu, ať už pro řešení současné krize či dlouhodobě opomíjených problémů. Zahájení moderoval předseda strany Ivan Bartoš a senátorka za Piráty Adéla Šípová.

assets/img/articles/2022/svetlo.jpg
30. srpna 2022

Piráti jako světlo na konci tunelů. Nový podcast s pirátským europoslancem Peksou ukazuje Prahu v novém světle

Praha, 30. srpna 2022 - Europoslanec Mikuláš Peksa připravil ve spolupráci s dalšími Piráty speciální podcast, ve kterém ukáže hlavní město Prahu ve zcela novém světle. V šesti dílech zazní hlasy klíčových hráčů pražské i celostátní politiky. Posluchači se dozví nová fakta od pirátského protikorupčního analytika Janusze Konieczného, političky Blanky Charvátové z předsednictva strany nebo pražského primátora Zdeňka Hřiba.