Říjen

14. října 2022

Piráti prosadili omezení šikany ze strany autorských svazů. Za rádio v provozovně už nebudou absurdní poplatky

Praha, 14. října 2022 – Poslaneckou sněmovnou dnes prošla úprava autorského zákona. Do návrhu Ministerstva kultury prosadili pirátští poslanci Jakub Michálek a Klára Kocmanová několik zásadních změn. Ty výrazným způsobem zlepší postavení a ochranu uživatelů, zastaví zbytečnou šikanu majitelů provozoven s přijímači, které nevyužívají ke komerčním účelům, i posílí volnost tvorby umělců – autorů či interpretů. Stejně tak zabrání vzniku povinné kolektivní správy pro média. Návrh, který je naplněním dlouhodobého programu Pirátů i programového prohlášení vlády, nyní míří na projednání do Senátu.

11. října 2022

Piráti podporují pomoc zdravotně znevýhodněným a rodičům. Úřad kontrolující hospodaření stran musí začít fungovat

Praha, 11. října 2022 – Levnější a dostupnější energie, podpora rodičů a zdravotně znevýhodněných patří mezi body dnes představené Piráty, které bude Sněmovna na své aktuální schůzi projednávat pro zlepšení ekonomické situace občanů. Vedle toho Piráti připomněli témata spojená s modernějším fungováním státu. Patří mezi ně posílení nezávislosti médií, lepší dohled nad financováním politických stran, modernizace autorského práva pro 21. století i usnadnění života občanů zavedením digitalizace. Piráti se budou v tomto týdnu zasazovat o projednání těchto bodů na plénu Poslanecké sněmovny a schválení návrhů upravujících zmíněné oblasti.

Září

27. září 2022

Sankční zákon ministra Lipavského míří do Sněmovny, posílí ochranu lidských práv. Poslanci projednají i pirátské návrhy proti šikaně OSA a omezení svobod na internetu

Praha, 27. září 2022 – Sněmovnu tento týden čeká jednání o Magnitského zákoně, který posílí ochranu lidských práv. Předkladatelem je ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který návrh prosazoval již v minulém volebním období. V úterý by měl být na plénu také autorský zákon, ke nemuž připravili zásadní pozměňovací návrhy pirátští poslanci Klára Kocmanová a Jakub Michálek. Plénum má na programu rovněž úpravu zákona o významné tržní síle. Ta má výrazně přispět k ochraně spotřebitelů i drobných zemědělských producentů proti koncovým prodejcům, kteří si diktují ceny.

14. září 2022

Piráti prosadili zlepšení autorského práva. Ruší nadbytečné povinnosti a chrání uživatele internetu

Praha, 14. září 2022 – Klíčový výbor Poslanecké sněmovny dnes schválil čtyři pozměňovací návrhy Pirátů, které ruší nadbytečné povinnosti a chrání uživatele internetu. Poslankyně Klára Kocmanová předložila tři pozměňovací návrhy k novele autorského zákona, všechny tři výbor doporučil. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek pak dva další, které řeší dlouholeté nešvary a nepřesnosti autorského práva. Jeden z nich byl výborem doporučen, o dalším se definitivně rozhodne na plénu Sněmovny na schůzi od 26. září. Očekává se, že Parlament koaliční většinou tyto návrhy schválí.