assets/img/articles/2022/autorak-2022.jpg
14. října 2022

Piráti prosadili omezení šikany ze strany autorských svazů. Za rádio v provozovně už nebudou absurdní poplatky

Praha, 14. října 2022 – Poslaneckou sněmovnou dnes prošla úprava autorského zákona. Do návrhu Ministerstva kultury prosadili pirátští poslanci Jakub Michálek a Klára Kocmanová několik zásadních změn. Ty výrazným způsobem zlepší postavení a ochranu uživatelů, zastaví zbytečnou šikanu majitelů provozoven s přijímači, které nevyužívají ke komerčním účelům, i posílí volnost tvorby umělců – autorů či interpretů. Stejně tak zabrání vzniku povinné kolektivní správy pro média. Návrh, který je naplněním dlouhodobého programu Pirátů i programového prohlášení vlády, nyní míří na projednání do Senátu.

assets/img/articles/2022/vsichni-poslanci-10-2022.jpg
11. října 2022

Piráti podporují pomoc zdravotně znevýhodněným a rodičům. Úřad kontrolující hospodaření stran musí začít fungovat

Praha, 11. října 2022 – Levnější a dostupnější energie, podpora rodičů a zdravotně znevýhodněných patří mezi body dnes představené Piráty, které bude Sněmovna na své aktuální schůzi projednávat pro zlepšení ekonomické situace občanů. Vedle toho Piráti připomněli témata spojená s modernějším fungováním státu. Patří mezi ně posílení nezávislosti médií, lepší dohled nad financováním politických stran, modernizace autorského práva pro 21. století i usnadnění života občanů zavedením digitalizace. Piráti se budou v tomto týdnu zasazovat o projednání těchto bodů na plénu Poslanecké sněmovny a schválení návrhů upravujících zmíněné oblasti.

assets/img/articles/2022/TK-pirati-zari.jpg
27. září 2022

Sankční zákon ministra Lipavského míří do Sněmovny, posílí ochranu lidských práv. Poslanci projednají i pirátské návrhy proti šikaně OSA a omezení svobod na internetu

Praha, 27. září 2022 – Sněmovnu tento týden čeká jednání o Magnitského zákoně, který posílí ochranu lidských práv. Předkladatelem je ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který návrh prosazoval již v minulém volebním období. V úterý by měl být na plénu také autorský zákon, ke nemuž připravili zásadní pozměňovací návrhy pirátští poslanci Klára Kocmanová a Jakub Michálek. Plénum má na programu rovněž úpravu zákona o významné tržní síle. Ta má výrazně přispět k ochraně spotřebitelů i drobných zemědělských producentů proti koncovým prodejcům, kteří si diktují ceny.

assets/img/articles/2022/michalek-chrast-kocmanova.jpg
14. září 2022

Piráti prosadili zlepšení autorského práva. Ruší nadbytečné povinnosti a chrání uživatele internetu

Praha, 14. září 2022 – Klíčový výbor Poslanecké sněmovny dnes schválil čtyři pozměňovací návrhy Pirátů, které ruší nadbytečné povinnosti a chrání uživatele internetu. Poslankyně Klára Kocmanová předložila tři pozměňovací návrhy k novele autorského zákona, všechny tři výbor doporučil. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek pak dva další, které řeší dlouholeté nešvary a nepřesnosti autorského práva. Jeden z nich byl výborem doporučen, o dalším se definitivně rozhodne na plénu Sněmovny na schůzi od 26. září. Očekává se, že Parlament koaliční většinou tyto návrhy schválí.

assets/img/articles/2022/kulatý-stůl-autorák.jpg
7. dubna 2022

Piráti ve Sněmovně hájí svobodu internetu a bojují za autorské právo pro 21. století

Praha, 7. dubna 2022 – Na Ministerstvu kultury se dnes konal kulatý stůl za účasti Pirátů na téma autorského práva. Sněmovnu totiž čeká projednání implementace evropské směrnice, jejíž prvky podle upozornění Pirátů odporují Programovému prohlášení vlády a zasahují do svobody projevu uživatelů na internetu. Pro Piráty je otázka svobody internetu a svobodné kultury zásadním tématem, připravili proto pozměňovací návrhy ve prospěch posílení práva uživatelů a autorů působících na internetových platformách.

assets/img/articles/2021/ondrej-profant00.jpg
22. června 2021

Kontroverzní novela autorského zákona schválena vládou. Piráti varují před cenzurou internetu

Praha, 22. června 2021 – Vláda v pondělí schválila implementaci kontroverzní evropské směrnice o autorském právu. Ta v článku 17 (dříve 13) zavádí automatizované filtrování a mazání obsahu na internetu. Podle Pirátů Česko nedostatečně zohledňuje právo na svobodu projevu, výjimky pro kritiku, recenze či parodie a upřednostňuje zájmy majitelů autorských práv. Budou proto ve Sněmovně prosazovat nápravu.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja01.jpg
24. února 2021

Europoslanci, včetně Marcela Kolaji, podpořili dopis Radě vyzývající k dočasnému zrušení patentů na očkování nebo diagnostiku

Brusel, 24. února 2021 - Skupina europoslanců dnes podpořila otevřený dopis určený Evropské radě a Komisi vyzývající k přechodnému zrušení patentových omezení na očkovací látky a další pomůcky spojené s bojem proti covidu-19. Například vakcínu proti covidu-19 by pak mohla vyrábět jakákoli firma na světě a zvýšila by se tak její dostupnost zejména v chudších zemích. Dopis podepsal také pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Situací kolem pandemie covidu-19 se zítra bude zabývá Evropská rada.

assets/img/articles/2020/lenka-kozlova.jpg
30. listopadu 2020

OSA doplatil na své praktiky, musí zaplatit pokutu 11 milionů korun. Piráti vyzývají k úpravě autorského práva

Praha, 30. listopadu 2020 – V pátek potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu vyměřenou Ochrannému svazu autorskému (OSA) ve výši téměř 11 milionů korun za zneužití dominantního postavení. OSA mezi lety 2008 a 2014 totiž vybíral poplatky od hoteliérů za rozhlasové a televizní přijímače na neobsazených pokojích. Rozhodnutí je již pravomocné. Piráti jsou dlouhodobými kritiky praktik OSA a navrhují úpravy zastaralé legislativy k autorskému právu.

assets/img/articles/2020/profant1.jpg
17. září 2020

Piráti varují před českou verzí směrnice o autorských právech. Chybí v ní ochrana svobody projevu i parodií

Praha, 17. září 2020 – Kontroverzní evropská směrnice o autorském právu, která v článku 17 (dříve 13) zavádí automatizované filtrování a mazání obsahu na internetu, byla schválena v létě 2019. Nyní je na jednotlivých státech, jakým způsobem ji začlení do své legislativy. Pro tento účel probíhají veřejné konzultace na české i na evropské úrovni. Pirátský poslanec Ondřej Profant upozorňuje na to, že Česko ve své verzi návrhu nedostatečně zohledňuje právo na svobodu projevu a obecně upřednostňuje zájmy majitelů autorských práv. Žádá proto nápravu.

assets/img/articles/2019/europarlament.jpg
9. prosince 2019

Kolaja: francouzský návrh zákona implementující směrnici o copyrightu je v rozporu se závěry Evropské komise

Brusel, 9. prosince 2019 - Francie minulý týden představila návrh zavedení ochrany autorských práv dle kontroverzní evropské směrnice o copyrightu. Návrh v současném stavu je však v rozporu s původními záměry zákonodárců a měl by negativní dopad na svobodu projevu na Internetu. Již v září se pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja zeptal Evropské komise ohledně pravidel pro výjimky ve směrnici a ta mu ve své odpovědi (viz níže) dala za pravdu.

assets/img/articles/2019/ondrej-profant.jpg
29. října 2019

Komentář Ondřeje Profanta: Copyrightová směrnice ve Francii narazila na Google i Facebook

Praha, 29. října 2019 – Minulý čtvrtek vstoupila v účinnost francouzská implementace článku 15 copyrightové směrnice EU, zavádějící tzv. „daň z odkazu“. Vyhledávače a sociální sítě podle ní mají platit vydavatelům za zobrazení odkazů na články, které dnes kromě titulku obsahují také obrázek či video a část samotného textu. Google již dříve avizoval, že vydavatelům platit nebude: Buď mu vydavatelé umožní sdílení bezplatně, nebo Google začne zobrazovat pouze strohý titulek a hypertextový odkaz, na což se daň nevztahuje. V pátek s podobným prohlášením přišel i Facebook. Vydavatelé a politici, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, se bouří a chystají stížnost k antimonopolnímu úřadu. Piráti na problematické části směrnice dlouhodobě poukazovali a současná situace ve Francii dokazuje, že vznesené námitky byly oprávněné.

assets/img/articles/2019/ondrej-profant1.jpg
6. září 2019

Piráti: Směrnice o copyrightu je protiústavní. Piráti apelují na premiéra, aby se ČR připojila k polské žalobě k Soudnímu dvoru EU

Praha, 5. září 2019 - Piráti žádají dopisem premiéra, ministra zahraničí a ministra kultury, aby se ČR připojila k polské žalobě k Soudnímu dvoru EU ohledně směrnice o copyrightu. Svou žádost staví na nezávislém právním posudku, který stejně jako v případě Polska shledává tzv. automatické filtry, které směrnice zavádí, za protiústavní a tedy zasahující do práva na svobodu projevu a práva na informace garantované Ústavou ČR. V Evropském parlamentu přitom pro směrnici nehlasoval ani jeden z vládních europoslanců. Směrnice prošla až díky její podpoře v Radě EU ze strany bývalého ministra kultury Antonína Staňka.

assets/img/articles/2019/jakub-michalek2.jpg
30. května 2019

Ústavní soud dal za pravdu Pirátům – restauratéři nemusí automaticky platit kolektivním správcům

Praha, 30. května 2019 – Ústavní soud v úterý vydal přelomový nález, podle nějž není možné, aby kolektivní správce požadoval poplatky za provozuschopný televizor nebo radiopřijímač v restauračním zařízení, aniž by si ověřil, že je přístroj k bezdůvodnému obohacování skutečně využíván. Piráti o prolomení monopolu kolektivních správců dlouhodobě usilují a spolupracují s Advokátní kanceláří Mgr. Mariana Pavlova, která v této věci podala k Ústavnímu soudu stížnost.

assets/img/articles/2019/kolaja-tk.jpg
15. dubna 2019

Rada EU definitivně schválila směrnici o autorském právu

Praha, 15. dubna 2019 – Ministři zemědělství členských států Evropské unie dnes na jednání Rady pro zemědělství a rybolov schválili směrnici o autorském právu, která přenáší odpovědnost za uživateli nahraný obsah na provozovatele serverů. Česká vláda směrnici podpořila, přestože ji na hlasování pléna Evropského parlamentu podpořili pouze dva lidovečtí europoslanci z jednadvaceti českých zástupců.

assets/img/articles/2018/kozlova.jpg
19. března 2019

Piráti chtějí konec výpalného za prázdná média a za hraní vlastní hudby

Praha, 19. března 2019 – Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek a poslankyně Lenka Kozlová dnes na tiskové konferenci představili zásadní pozměňovací návrhy k vládní novele autorského zákona. Cílem je zbavit se největších absurdit, které zbytečně komplikují život živnostníkům a spotřebitelům. Piráti navrhují zrušení poplatků za prázdná média, který vybírá OSA, nebo povolení kopírování notových záznamů pro vlastní potřebu.

assets/img/articles/2019/peksa-kolaja-bartos-gregorova.jpg
14. února 2019

Piráti odmítají současný text Směrnice o autorském právu na digitálních sítích

Praha, 14. února 2019 – Včera byl připraven kompletní text tzv. směrnice o copyrightu, o němž se bude ještě před květnovými volbami hlasovat v Evropském parlamentu. Piráti proti směrnici v průběhu loňského roku intenzivně bojovali. Schválený text i přesto nadále ohrožuje kreativitu, hospodářskou soutěž i svobodu jako takovou.

assets/img/articles/2018/kozlova.jpg
30. října 2018

Lepší přístup k notám a konec útisku za hraní osiřelých děl, Pirátka Lenka Kozlová předložila klíčové pozměňovací návrhy k autorskému zákonu

Praha, 30. října 2018 – Ukončení zákazu kopírování notových záznamů pro osobní použití, nižší finanční postihy za neoprávněné využití autorského díla a ukončení možnosti stíhat uživatele tzv. osiřelých děl, u nichž není znám autor nebo se ho nepodařilo dohledat. Tak zní tři pozměňovací návrhy pirátské poslankyně Lenky Kozlové v rámci otevřeného zákona o autorském právu. Návrhy Pirátů odstraní nejviditelnější nedostatky v současném fungování autorského práva.

assets/img/articles/2018/peksa1.jpg
16. října 2018

Nenechme si vzít svobodný internet, vyzývá poslanec Mikuláš Peksa

Praha, 16. října 2018 – V září schválil Evropský parlament kontroverzní směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, proti které protestovali nejenom Piráti, ale i tisíce obyvatel z celé Evropské unie. O finální podobě nyní jedná tzv. trialog, tedy úředníci Evropské komise, poslanci Evropského parlamentu a ministři či vysocí úředníci předsedající země EU. Následně bude návrh postoupen finálním připomínkám a schvalování.

assets/img/articles/2018/seminar-cenzura.JPG
28. srpna 2018

Piráti dnes ve Sněmovně uspořádali seminář ke směrnici o autorském právu

Praha, 28. srpna 2018 – Piráti dnes v Poslanecké sněmovně zorganizovali seminář na téma evropské směrnice o autorském právu. Na programu je více než deset vystoupení pozvaných právníků, zástupců médií nebo pracovníků ministerstev. Hlavním tématem je článek 13, podle nějž by internetové platformy umožňující nahrávání obsahu uživateli měly kontrolovat obsah pomocí automatických filtrů. Na seminář pořádaný Pirátskou stranou dorazilo přes 70 návštěvníků. Pořadateli jsou pirátští poslanci Mikuláš Peksa a Lenka Kozlová.

assets/img/articles/2018/demonstrace-cenzura-internetu.jpg
23. srpna 2018

Svoboda internetu je stále v ohrožení. Evropský parlament bude hlasovat o návrhu na zavedení cenzury

Praha, 23. srpna 2018 - Evropský parlament bude 12. září 2018 znovu hlasovat o směrnici o copyrightu, na jejíž úskalí Piráti dlouhodobě upozorňují. Stávající návrh by podle nich směřoval k cenzuře a ohrozil tak pestrost a svobodu internetu. Problém by to byl také pro malé a střední firmy neschopné dostát požadavkům směrnice. Už podruhé proto strana svolává happening na záchranu internetu, kam mohou lidé přijít vyjádřit svůj nesouhlas se směrnicí. Na akci promluví předseda Pirátů Ivan Bartoš, poslanci Mikuláš Peksa a Tomáš Martínek, a také kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib.