Praha, 13. ledna 2020 – Pirátští poslanci Mikuláš Peksa a František Kopřiva předali na Úřadu vlády petici za uvalení sankcí vůči Turecku. Petice, kterou iniciovali Piráti v říjnu v reakci na invazi tureckých ozbrojených sil na sever Sýrie, vyzývá vládu České republiky k okamžitému uvalení přísných ekonomických sankcí na tureckou republiku do doby, než bude zastavena turecká agrese vůči severní Sýrii a turecká vojska se stáhnou zpět na území Turecka. Pod petici se během série podzimních demonstrací podepsalo 825 občanů z celé republiky.

„Ačkoliv Sněmovna jednomyslně odsoudila tureckou agresi a vláda zastavila vývoz zbraní do Turecka, závažnost celé situace si žádá ještě razantnější opatření. Opravdovým důvodem turecké invaze není boj s terorismem, nýbrž pronásledování Kurdů, kteří se výrazně podíleli na likvidaci Islámského státu. Je tedy naší povinností se těchto Kurdů zastat. Navíc se nás situace dotýká bezprostředně, protože další destabilizace a boje v Sýrii nutí mnoho lidí opustit domov, z nichž nemalá část bude žádat o azyl v Evropě,” míní místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti František Kopřiva.

„Erdoganův režim je ve velké míře závislý na ekonomické spolupráci a dobré vůli Evropské unie. Lhostejnost našich představitelů umožňuje porušování mezinárodního práva a utahování šroubů v Turecku samotném i jeho sousedství. Pokračování v přístupových rozhovorech s touto zemí je pro mě nepochopitelné,” europoslanec Mikuláš Peksa.

Piráti se tureckou agresí a porušováním lidských práv zabývali už loni, kdy vyzvali premiéra, aby na úrovni Evropské rady nadnesl téma unijní politiky vůči Turecku. Ihned po zahájení nedávné turecké invaze do Rojavy se aktivně připojili k rezoluci Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu. Premiéra jsme se také marně ptali, jaký je jeho postoj a jaké kroky hodlá podniknout. Po celé republice jsme uspořádali řadu demonstrací.