Martin_Šmída
15. června 2023

Konec skládkování, zato více recyklace! V Olomouckém kraji bude díky Pirátům odpadové hospodářství v rukou měst a obcí

Olomouc, 15. 6. 2023 – Spolek Odpady Olomouckého kraje je platforma, ve které se spojují menší města a obce a na krajské úrovni řeší odpadovou politiku. Na poslední valné hromadě se zavázaly k nashromáždění prvního příspěvku, který projekt posouvá do fáze realizace. Olomoucký kraj tak bude mít soběstačný odpadový systém s vlastní dotřiďovací linkou a maximálním podílem recyklace. Odpad jako strategická surovina zůstane v rukou měst a obcí, které budou mít navíc jistotu stabilních cen.

DSC06856
14. února 2023

Energetická chudoba trápí až milion občanů Česka. Poslankyně a poslanci navrhli, jak ji řešit

Praha, 14. února 2023 – Pirátská poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro životní prostředí Klára Kocmanová z důvodu naléhavosti problému energetické chudoby dnes k tématu uspořádala konferenci v prostorách Poslanecké sněmovny. „Drahé ceny energií zasahují především nejchudší sociální vrstvy, tento problém je třeba okamžitě řešit. Konference byla právě proto zaměřená na systémové příčiny energetické chudoby v Česku a její možná řešení se zaměřením na specificky ohrožené cílové skupiny,” představila koncepci setkání Kocmanová. Akce se uskutečnila pod záštitou předsedy Výboru pro sociální politiku Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Jany Krutákové (STAN).

assets/img/articles/2022/klara-kocmanova00.jpg
26. října 2022

Klára Kocmanová: Účast veřejnosti ve stavebních řízeních není zpomalením, Piráti prosazují její zachování

Praha, 26. října 2022 – Vydávání stavebních povolení má být i díky Pirátům jednodušší a rychlejší. Napomoci tomu má kromě novely stavebního zákona i nový zákon o jednotném environmentálním stanovisku připravený Ministerstvem životního prostředí. Piráti ho jako celek vítají, ale považují za zásadní, aby vláda dodržela své programové prohlášení a zachovala a rozšířila účast veřejnosti ve stavebních řízeních.

assets/img/articles/2022/ivan-bartos02.jpg
20. září 2022

Bartoš: Máme další zjednodušení staveb solárních panelů

Ministerstvo pro místní rozvoj přichází s dalším zjednodušením stavby solárních panelů, které mohou přispět k řešení energetické krize. Nově bude možné instalovat solární panely pro výrobu elektřiny (FVE) do součásti stavby v zastavěném i nezastavěném území do výkonu 50kW.

assets/img/articles/2022/dana-balcarova01.jpg
16. září 2022

Komentář Dany Balcarové: Plány a strategie nestačí, s klimatickou změnou musíme bojovat na všech úrovních politiky, i v Senátu

Praha, 16. září 2022 – V tomto týdnu, tedy od 12. do 18. září, probíhá napříč celou Českou republikou akce Týden pro klima. Na probíhající klimatickou změnu se upozorňuje již roky, ale reálně jsme jako společnost neudělali dost. Dosavadní úsilí ještě k tomu narušila energetická krize posílená invazí Putina na Ukrajinu. Některé věci jako jednotlivci ovlivnit nemůžeme, pořád máme ale dost velký prostor k tomu, abychom zlepšovali věci v našem bezprostředním okolí. Setkávám se s řadou občanů, kteří pomáhají ve svém okolí, jednám se zástupci organizací, které mají pozitivní vliv na naši přírodu a vím, jak veškeré tyto aktivity propojit na úrovni obcí a krajů a jak tyto změny iniciovat i legislativně. V tom chci navázat na práci, kterou jsem započala už v roce 2017 jako poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí v letech 2017-2021. Nestačí jen plány a strategie. Konkrétní opatření musíme realizovat.

assets/img/articles/2022/jakub_125.jpg
25. srpna 2022

Piráti vyzývají k jednání s Německem a EU o evropské pomoci domácnostem s drahými energiemi i zprovoznění jaderných elektráren

Praha, 25. srpna 2022 - Piráti představili konkrétní kroky pro řešení energetické krize a pomoc domácnostem. Vyzývají v rámci předsednictví k jednání s Německem i celou EU o zprovoznění maxima jaderných elektráren, změně emisních povolenek a k řešení zdražování elektřiny na burze kvůli cenám plynu.

assets/img/articles/2022/dana_balcarova.jpg
8. srpna 2022

Komentář Dany Balcarové: Pokud se z Hřenska nepoučíme, v ochraně lesů neobstojíme

Rozsáhlé lesní požáry budou stále častější a ničivější. Klima se mění a my se musíme adaptovat. Devastující požár v Hřensku ukázal nutnost připravit se na extrémní projevy počasí, které k podobným událostem přispívají. Jakkoliv je požár důsledkem lidské chyby a nedbalosti, jeho rozsah a rychlosti šíření souvisí s klimatickou změnou.

assets/img/articles/2022/marcel_kolaja_small.jpg
1. července 2022

České předsednictví posune Evropu do čisté budoucnosti. Může být i u zrodu transformace EU, komentují pirátští europoslanci

Brusel, 1. července 2022 – České předsednictví nečeká lehký úkol. Vedle důsledků války na Ukrajině bude projednávat také zásadní legislativu k ochraně klimatu nebo pravidla pro boj s dezinformacemi. Bude se ale zabývat i závěry, které vzešly z Konference o budoucnosti Evropy. Jedním z nich je třeba změna jednomyslného rozhodování v Radě. Podle pirátských europoslanců bude důležité, aby Česko vystupovalo jako silný partner, který ctí demokratické hodnoty.

assets/img/articles/2022/jan-lipavsky00.jpg
1. července 2022

Začíná české předsednictví v Radě EU. Piráti chtějí méně zranitelnou evropskou ekonomiku, posílení obranných kapacit a vymáhání lidských práv

Praha, 1. července 2022 – Česká republika dnes převzala předsednictví Rady Evropské unie. Jde o historicky druhé předsednictví, premiéru si ČR odbyla v roce 2009. Piráti v předsednictví vidí příležitost, jak pomáhat měnit strukturu ekonomiky tak, aby nebyla surovinově závislá a stála na moderních technologiích a byla nezávislá na zdrojích dodávaných z Ruska. Vedle toho chtějí nastartovat rozvoj regionů, například pomocí rozvoje cestovního ruchu, ale i díky elektronizaci veřejných zakázek, která umožní větší zapojení malých a středních podnikatelů a firem.

assets/img/articles/2022/balcarova-wagenknecht.jpg
16. června 2022

Minulé vlády zanedbaly ochranu vod a neřešily plýtvání energiemi ve veřejných budovách, potvrdila zpráva NKÚ. Piráti nabízejí řešení

Praha, 16. června 2022 – Závažná pochybení ministerstev zdravotnictví, zemědělství a životního prostředí v období Babišovy vlády odhaluje Výroční zpráva NKÚ za rok 2021, kterou dnes projednal Senát. Poslankyně Klára Kocmanová, senátor Lukáš Wagenknecht a kandidátka do Senátu Dana Balcarová za Piráty proto apelují na řešení dlouho zanedbávaných oblastí. Mezi ně patří účinná opatření ke zlepšení jakosti podzemních a povrchových vod i právní úprava pro zmírnění sucha a nedostatku vody. Předchozí vlády nedokázaly v minulých letech zastavit ani plýtvání energií ve veřejných budovách.

assets/img/articles/2022/poslanci-06-2022.jpg
2. června 2022

Piráti poslali ministrům návrhy na další pomoc českým domácnostem. Navrhují solidární příspěvek ze zisků z uhlí i pravidelnou valorizaci rodičovské

Praha, 2. června 2022 – Piráti zaslali premiérovi a ministerstvům návrhy na pomoc rodinám zasaženým zdražováním. Cílem je skutečná pomoc domácnostem bez toho, aby docházelo k dalšímu zadlužování státu. Piráti navrhují dočasný solidární příspěvek z mimořádných zisků uhelných elektráren, které vydělávají na zdražení energií. Piráti předložili balíček pomoci pro rodiny a jednotlivce. Stejně tak navrhují spravedlivější podíl občanů na českém nerostném bohatství či úpravu Modernizačního fondu.

assets/img/articles/2022/jakub-biopaliva.jpg
27. dubna 2022

Piráti prosadili svůj dlouhodobý cíl - končí povinné biosložky v palivech

Praha, 27. dubna 2022 – Poslanecká sněmovna dnes ve zkráceném projednávání schválila zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Biopaliva, která původně měla snížit množství emisí, podle Pirátů svou roli neplní – biopaliva první generace jsou totiž rostlinného původu, jsou neekologická i neekonomická. Řepka, která je k jejich produkci využívaná, zabírá místo plodinám, které mají lepší potravinářské využití. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek připomněl, že Piráti proti biosložce v palivech vystupovali již v minulém volebním období, kdy zabránili navýšení podílu prosazovaném tehdejší vládou.

assets/img/articles/2022/MIkulas_peksa.jpg
3. února 2022

Pirátská práce se vyplatila. Generální advokát Soudního dvora EU rozhodl, že je těžba v dole Turów nelegální

Lucemburk, 3. 2. 2022 – Generální advokát Soudního dvora EU Priit Pikamäe dnes zveřejnil stanovisko, podle kterého je těžba na dole Turów nelegální. Pirátská více než roční práce se zúročila. V roce 2020 polská vláda totiž prodloužila těžbu v rozporu s evropskými předpisy. Generální advokát se k těžbě vyjádřil na základě žaloby, kterou vloni podalo k Soudnímu dvoru EU české Ministerstvo životního prostředí. K žalobě se následně připojila i Evropská komise.

assets/img/articles/2021/zdenek-hrib06.jpg
7. prosince 2021

Piráti odmítají zdražení odpadů vynucené novelou z vládní dílny ANO. Po nové vládě budou požadovat revizi zákona

prosince 2021 - Piráti odmítají zdražení odpadů vynucené novelou zákona z vládní dílny ANO. To se nespravedlivě dotkne zejména obyvatel žijících na sídlištích, ale i v centru města. Primátor Zdeněk Hřib dnes na jednání Rady hl. m. Prahy předložil pozměňovací návrh pro zmírnění sociální dopadů této vynucené změny poplatků tak, že za litr odpadu by se platilo 40 haléřů. Na radě byla nicméně koaličními partnery prohlasována sazba 50 haléřů. Dále také primátor Zdeněk Hřib navrhl, aby neprodleně po jmenování nových ministrů bylo zahájeno jednání s novou vládou o revizi zákona. Tento jeho návrh byl přijat.

assets/img/articles/2021/4poslanci.jpg
24. listopadu 2021

Klára Kocmanová bude ve sněmovních výborech řešit sociální otázky a životní prostředí. Jakub Michálek naváže na svou práci v Ústavně právním výboru

Praha, 24. listopadu 2021 - Sněmovna schválila v úterý nové obsazení sněmovních výborů. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová bude působit ve Výboru pro životní prostředí a Výboru pro sociální politiku. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek naváže na svou práci z minulého volebního období v Ústavně právním výboru, kde se bude nadále zasazovat o férovější stát i justici a boj proti korupci.

assets/img/articles/2021/becva.jpg
5. října 2021

Kritika za zpackané vyšetřování havárií na Bečvě stekla po ministru Brabcovi jak po teflonu, MŽP nápravu do budoucna nepřipravilo

Praha, 5. října 2021 – Špatná koordinace orgánů zapojených do vyšetřování, nedostatky v jednání České inspekce životního prostředí včetně pozdního odběru vzorků a neuplatnění zákona o ekologické újmě a další pochybení shledala závěrečná zpráva vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Ministr Brabec dnes však jakékoli pochybení Ministerstva životního prostředí nebo inspekce kategoricky odmítl a zprávu komise označil za zmanipulovanou. Členové vyšetřovací komise z řad Pirátů a Starostů František Elfmark a Petr Gazdík, poslanci Zlínského kraje, přitom čerpali informace od osob na místě havárie, které potvrdily závažná pochybení. Kritika zazněla nejen z úst opozičních poslanců, ale i od koaličního partnera ČSSD. Navržené řešení ministerstva, které spočívá v pouhém převedení odpovědnosti na vodoprávní úřady, které nemají dostatečné kapacity, odmítla pirátská předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová jako nedostatečné. Jak dopoledne uvedl Gazdík, podá na základě závažných zjištění trestní oznámení.

assets/img/articles/2021/bartos-gazdik.jpg
5. října 2021

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

assets/img/articles/2021/dana-balcarova-voda.jpg
4. října 2021

Komentář Dany Balcarové: Ministerstvo životního prostředí při plánování financování adaptace krajiny proti suchu a povodním zapomnělo na komplexnost řešení v krajině. Naše koalice nabízí řešení

Praha, 4. října 2021 – Vláda dnes projednává podobu Operačního programu Životní prostředí pro období 2021-2027. Ministerstvo životního prostředí přitom zcela zapomnělo doplnit podporu aktivit směřujících k podrobnému poznání současného stavu krajiny a jejího potenciálu v oblasti zádrže vody v krajině a ochrany proti bleskovým povodním. Krajinné plánování je přitom zásadním prvkem při adaptaci na změny klimatu a mělo by proto být v plánovaném financování zahrnuto. Koalice Pirátů a Starostů naštěstí přináší řešení v podobě důrazu na vyšší podporu komplexního krajinného plánování.

assets/img/articles/2021/lukas-wagenknecht00.jpg
27. září 2021

Peníze na pomoc lidem, nikoliv na podporu uhlobaronů, reagují Piráti a Starostové na plány vicepremiéra Havlíčka

Praha, 27. září 2021 – Piráti a Starostové nedovolí, aby uhlobaroni inkasovali za předražené ceny energií na úkor běžných domácností. Návrh vicepremiéra Karla Havlíčka, aby z výnosů emisních povolenek, jejichž ceny rychle stoupají, bohatla hrstka oligarchů, koalice odmítá. Rostoucí náklady občanů za energie chce ministr Havlíček kompenzovat zavedením další sociální dávky, tzv. energetickým voucherem. Podle zástupců koalice Pirátů a Starostů se jedná o další byrokratizaci. Zavádění nové dávky znamená ještě větší komplikování sociálního systému a snížení efektivity pomoci. Pomoci by přitom mohla úprava životního minima či zlepšení fungování Modernizačního fondu. Spekulaci s emisními povolenkami obě koaliční strany striktně odmítají.

assets/img/articles/2021/dana-balcarova-fff.jpg
24. září 2021

Studenti středních škol vyšli do ulic, požadují, aby klima bylo prioritou příští vlády

Praha, 24. září 2021 - Fakt, že mladým lidem záleží na ochraně naší Země a zvláště jejího klimatu, dokládá dnešní celosvětová stávka, ke které se připojilo i mnoho mladých lidí z celé ČR. Akci zaštiťuje české odvětví mezinárodního hnutí Fridays for Future, které chce upozornit veřejnost na důležitost tématu ochrany životního prostředí v nadcházejících volbách. Rozumím tomu, proč mladí vyzývají politiky a budoucí vládu. Následující generace bude hrát stěžejní roli v řešení klimatické krize. Proto koalice Pirátů a Starostů připravila programový plán Důraz na klima. Ochrana naší planety i příležitostí pro budoucí generace je naše odpovědnost.