Zde jsou k nalezení hlavní body společného programu pro komunální volby a archiv minulých.
Jednotlivá oblastní sdružení mají své programy na vlastních stránkách.
-
Úvod
Ohnisko Internet se stal svobodným prostorem pro vyjadřování názorů, sdílení informací, práci a zábavu. Několik desetiletí se rozvíjel bez pozornosti politiků a velkých firem. Zbavil staré struktury monopolu na šíření informací a nyní je začíná zbavovat i monopolu ekonomického a mocenského…
31. května 2006 vtrhlo do serverovny portálu The Pirate Bay 65 policistů. Zabavili všechny servery, včetně těch, které s portálem neměly nic společného. V dubnu 2009 byli provozovatelé The Pirate Bay odsouzeni k ročnímu vězení a pokutě 80 milionů korun. Byli odsouzeni za to, že pomáhali lidem sdílet.
Pro digitální generaci byl proces s The Pirate Bay poslední kapkou. Na celém světě vznikají Pirátské strany. Vyrůstají na občanském principu a rychle se šíří. Pirátské strany požadují právo lidí sdílet informace, respekt pro lidská práva a soukromí. Nechceme utajování vládních informací, zákazy kopírování, ani monopoly na technologie.
Odmítáme zákony o vlastnictví informací, které prohlašují myšlenky za další průmyslový výrobek. V moderní společnosti nemohou informační monopoly fungovat, a proto usilujeme o jejich odstranění. Svobodné šíření informací je základním prostředkem pokroku a obrany svobodné společnosti před mocenskými monopoly, které mohou existovat jen kvůli monopolům informačním.
Pirátský program si klade za cíl, aby stát prosazoval sdílení informací a respekt pro lidské soukromí i další lidská práva. Stát musí technologie využívat ve prospěch moderní a otevřené společnosti. Sdílení informací vede k lepším rozhodnutím.
Informační politika založená na sdílení má pozitivní důsledky pro řadu oblastí: Od vzdělávání a kultury až po ekologickou a ekonomickou státní správu, která zlepšuje prostředí pro osobní rozvoj člověka. Budoucnost naší společnosti závisí na tom, jestli dokážeme efektivně sdílet a využít informace.
My jsme první krok již učinili. V souladu se svým programem máme transparentní bankovní účet a transparentní účetnictví, sdílíme kulturní díla pod svobodnými licencemi, používáme svobodný software, máme otevřené a propojené předpisy a používáme přímou demokracii v praxi.
Nyní je na čase restartovat systém a postoupit na další úroveň.
Demokratické minimum Demokratické minimum je prohlášení, které je kandidát Pirátské strany povinen podepsat před každými volbami. Ostatní politické subjekty se mohou k prohlášení připojit dle libosti.
Demokracie bez otevřenosti, informací a diskuse je jenom prázdné slovo.
Proto:
- hlasuji a rozhoduji v souladu s programem, ke kterému jsem se přihlásil, a postupuji přitom podle předepsaných pravidel,
- využiji dostupné možnosti, abych pro svá rozhodnutí získal potřebné informace,
- podpořím jen návrh, se kterým jsem se seznámil a který jsem schopen obhájit.
Při schvalování závazných pravidel navíc:
- hlasuji a rozhoduji v souladu s tím, co považuji za přínosné pro celou společnost, pro kterou mají pravidla platit,
- nepodpořím návrh, pokud všichni, kterých se týká, nedostali dostatek času se s ním seznámit nebo neměli možnost uplatnit svoje připomínky v rozpravě,
- nepodpořím návrh, jestliže důvodová zpráva nebyla uvedena, nebo nepokryla všechny podstatné dopady návrhu anebo se odvolávala na neprokazatelné nebo nepravdivé skutečnosti,
- nepodpořím nesouvisející pozměňovací návrh (přílepek) či ustanovení, která jsou zjevně mimo vymezenou působnost projednávaného návrhu a je možné je projednat odděleně.
- V případě, že chci podpořit pravidlo, které nesplňuje tyto požadavky, musím zajistit jejich splnění, jinak nelze návrh podpořit.
Pirátské dvanáctero „Program, který můžeme sdílet“
- Pirátství znamená informační otevřenost Překotný rozvoj technologií vyvolává změny, na které současné staré struktury nestačí reagovat. Nezvládnuté společenské důsledky rozvoje technologií vedly ke vzniku Pirátských stran. Prostředky Internetu jsme organicky začlenili do svého fungování. Umožňují informační otevřenost, transparentní účty a přímou demokracii. Použijeme je i pro řízení a kontrolu státu.
- Jasný záměr: Stát nesmí technologie zneužívat, ale využívat Pirátský program pro informační společnost řeší problémy, které staré struktury zvládnout neumějí nebo nechtějí. Vlády států musí přestat nové technologie zneužívat ke sledování lidí a údržbě starých monopolů, a začít je využívat ke svobodnému přístupu k informacím, lepšímu vzdělávání a účinnější ochraně soukromí.
- Lidé mají právo rozhodovat se na základě informací Zveřejněné informace jsou na rozdíl od věcí volně šiřitelné a jejich hodnota spočívá právě v tom, že je lze sdílet. Proto odmítáme umělé monopoly na informace, které stát lidem pod tlakem korporací vnucuje. Otevřený přístup k informacím umožňuje lepší rozhodování lidí. Pomocí přímé demokracie mohou svá rozhodnutí i prosadit.
- Informační otevřenost snižuje náklady, zvyšuje efektivitu a usnadňuje lidem život Vědecké články, kulturní díla, zákony, státní normy a jiná díla placená z veřejných prostředků chceme zpřístupnit všem na Internetu. Politické strany a jiné spolky placené z veřejných prostředků musí mít transparentní účet a účetnictví na Internetu.
- Otevíráme vládu a zveřejňujeme informace Piráti otevírají vládu veřejnosti a zveřejňují všechny informace, na které má veřejnost právo. Piráti skoncují s tajným vyjednáváním veřejných záležitostí. Informace mají úřady zveřejňovat přehledně a uceleně na Internetu, aniž by se jich občan dožadoval.
- Internet je naše moře Vlády se o rozvoj Internetu nijak nezajímaly. Proto zůstal Internet svobodný. Když státy vidí mocenský potenciál Internetu, začínají pod různými záminkami svobodu omezovat. Piráti ubrání svobodu Internetu a nedopustí odpojování od Internetu a blokování. Svobodný Internet přinese nová pracovní místa, ekonomický rozvoj a prosperitu.
- Internet nezná hranice Hlásíme se k celosvětovému Pirátskému hnutí. Naše společné úsilí o svobodu informací stojí nad pravicí a levicí a odmítáme diskriminaci kvůli rase, národnosti, pohlaví, věku, sexuální orientaci nebo užívání svobodného software.
- Výzkum a zdraví místo monopolu na léky Patenty a další omezení na léčiva zavádějí umělé monopoly a zdražují léky, aniž by podněcovaly inovace. Podporujeme výzkum nových léčiv pro všechny, ale trváme i na možnosti tradiční léčby bylinami. Místo farmaceutického monopolu navrhujeme svobodný výběr léčebné metody a větší podporu výzkumu.
- Veřejnost má přirozené právo kopírovat a sdílet informace Přirozené právo veřejnosti sdílet informace nelze srovnávat s domnělým právem zábavního průmyslu zneužívat zastaralý obchodní model. V právním státě nelze příjmy konkrétní zájmové skupiny garantovat zvláštním zákonem. Sdílení informací je základním lidským právem a lze jej omezit, jen pokud to prospěje veřejnosti rozšířením výběru a zlepšením dostupnosti.
- „Ochrana autorských práv“ je termín propagandy zábavního průmyslu Správné označení je kopírovací monopol. Takzvaný autorský zákon chrání vydavatele a výrobce, nikoliv autory a umělce. Pro podporu nové tvorby a veřejné dostupnosti informací je třeba remixování a nekomerční kopírování povolit okamžitě a komerční kopírovací monopol zkrátit na 5 až 10 let od zveřejnění. Realita je jasná: Sdílení nelze zastavit.
- Velkému Bratrovi nasadíme pásku přes oko – nebo raději přes obě oči Vynucení mocenského monopolu znamená neustálé šmírování, skladování neuvěřitelného objemu cizí komunikace a prolomení telekomunikačního tajemství. Všechny informační systémy musí ctít lidské soukromí a nakládat s osobními údaji člověka jen s jeho souhlasem. Místo výmluv na soukromí v případě veřejných záležitostí se politika musí zaměřit na skutečnou ochranu soukromí člověka.
- Každý Pirát je vysílač Piráty jsou dnes školy, univerzity, uživatelé Internetu a umělci zpívající vlastní písně. Pirátská strana stojí za svou komunitou, dává dohromady společná stanoviska a usiluje o jejich politické prosazení. Každý musí mít právo informace šířit.
-
Hospodářství
Finance Piráti si zakládají na proreformním a inovativním ekonomickém programu, který reflektuje výzvy a požadavky moderního světa. Věříme, že právní stát a fungující instituce jsou nutnými předpoklady prosperující společnosti, ekonomiky i veřejných financí.
Pirátská strana prosazuje ve svém ekonomickém programu myšlenku férové tržní ekonomiky. Víme, že svoboda a tržní ekonomika jsou unikátními a nenahraditelnými prvky pro dosažení prosperity. Tržní ekonomika neexistuje v bezbřehém prostoru, v němž neplatí žádná pravidla ani mantinely. Volný trh bez mantinelů se vychyluje, ztrácí stabilitu a přestává plnit svou funkci a účel. Klíčem ke spravedlivějšímu tržnímu hospodářství jsou institucionální reformy zaměřené na zlepšení fungování trhů a narovnání pravidel.
Náš ekonomický program je podložen soudobou ekonomií, včetně nejnovějších myšlenkových proudů.
Pirátská strana prosazuje zejména následující principy:
Narovnáme pokřivená pravidla
Mezi důsledky pokřiveného trhu patří například prohlubování sociálního vyloučení, nárůst globálních monopolů, nezodpovědné užívání fosilních paliv a ničení životního prostředí. Budeme proto prosazovat změny, které povedou k omezování daňových a regulačních privilegií. Přesným usměrněním pravidel oslabíme monopoly a posílíme zdravou konkurenci.
Nebudeme konzervovat ekonomiku
Umožníme realizovat plný potenciál zaměstnanců, podnikatelů i perspektivních firem. Odbouráme zbytečnou a svazující regulaci a přebyrokratizované procesy. Stát se nemá plést do věcí, do kterých nepatří.
Řešíme nerovnosti
Stát má usilovat o napravování tržních selhání, zejména negativních dopadů na životní prostředí a důvodů sociálního vyloučení. Piráti hledají řešení, která cílí na příčiny tržních nerovností tak, aby větší část ekonomické hodnoty získávaly široké vrstvy spotřebitelů, zaměstnanců a podnikatelů, nikoli úzké zájmové skupiny. Přesné nastavení solidárního daňového a dávkového systému je poté dalším důležitým nástrojem jak nerovnosti řešit.
Svoboda podnikání Pirátská strana má důvěru ve svobodný trh, který se narozdíl od politických intervencí osvědčil a motivuje k tvorbě hmotných statků. Na druhé straně si uvědomujeme, že hospodářská soutěž není jediným smyslem lidské existence. Proto budeme otevírat prostor pro komunitní projekty a podnikovou demokracii na dobrovolné bázi.
Stát by měl poctivé podnikání co nejvíce usnadnit. Vodítkem při stanovení pravidel hospodářské soutěže by měl být ideál dokonalé konkurence:
- Dostupnost informací. Podnikatelé i spotřebitelé mají mít přístup k veškerým informacím o výrobcích a službách nezbytným pro rozhodování a porovnání. Díky informačním technologiím může trh fungovat mnohem efektivněji. Podporujeme sdílení zkušeností mezi spotřebiteli – za nepřijatelné považujeme blokování internetových diskusí a jiných prostředků pro výměnu zkušeností a hodnocení výrobků spotřebiteli.
- Svobodná hospodářská soutěž. V poctivé a rovné soutěži na evropském trhu mají podnikatelé soutěžit kvalitou a cenou, nikoliv zneužíváním dominantního postavení a ovlivňováním veřejné moci. Jsme proti narušování hospodářské soutěže (monopoly, kartely, uplácení politiků, úředníků a zaměstnanců, nerovné subvence, vázaný prodej počítačů a software, zákaz paralelního dovozu a státní intervence).
- Přístup na trh. Chceme zjednodušit přístup na trh novým podnikatelům a usnadnit interoperabilitu. To platí i na veřejné zakázky, kde prosazujeme otevřenost, přiměřené zadávací podmínky a nezávislost na konkrétním dodavateli. Tomu lze pomoci volně dostupnými technickými normami a používáním svobodných formátů a standardů – o jejich nedodržení musí být zákazník informován.
- Snížení byrokracie v podnikání. Podporujeme široké použití e-governmentu, odstranění neužitečných regulací, administrativy a státních kontrol. Na úřadu by měl podnikatel většinu agendy vyřídit s jedním úředníkem. Stát by měl podnikatelům poskytovat přehled zákonných povinností v dané oblasti podnikání a svobodný software usnadňující jejich plnění (účetnictví, výkazy práce a jiné).
- Konec soukromých daní a privatizace státu. Zrušíme poplatky, které vybírají údajní ochránci autorů za televizní přístroje v hotelech, restauracích a zdravotnických zařízeních, za kopírovací zařízení a za datové nosiče. Stavíme se proti tomu, když tržní subjekty využívají svou moc k ovlivňování zákonů nebo jiným způsobem usilují o privatizaci státní moci.
Některé podmínky dokonalé konkurence není možné splnit. Aby nebyli lidé v takových případech poškozeni, prosazujeme následující opatření:
- Odstraňování škodlivých monopolů. Přirozené monopoly ve veřejném vlastnictví v něm musí zůstat a být spravovány podle modelu transparentní organizace. Přirozené oligopoly je třeba regulovat podle konkrétních podmínek, aby byla v daném odvětví umožněna hospodářská soutěž. Například v telekomunikacích chceme umožnit vznik virtuálních telefonních operátorů, zavést síťovou neutralitu a stanovit strop pro spojovací poplatky.
- Přiměřená ochrana spotřebitele. Jsme proti umělému omezování práv spotřebitelů (DRM, umělé snižování životnosti výrobku). Podnikatelé také musí respektovat soukromí a další občanská práva zákazníků. Úprava ochrany spotřebitele by měla respektovat místní, národní zvyklosti a zdravý rozum.
Je třeba si uvědomit hranice tržních principů: Máme za to, že společné statky by neměly být uměle privatizovány (např. informace, státní moc, životní prostředí, veřejná zdravotní péče a jiné veřejné služby), a případné výjimky by měly být odůvodněné a přiměřené.
Zemědělství Současný rozvoj zemědělství, založený na soustředění vlastnictví půdy, masovém použití pesticidů a těžké mechanizace je trvale neudržitelný. Současný dotační systém zajišťuje aktivním zemědělcům pouhé přežívání, zatímco spekulantům s půdou a obchodním řetězcům umožňuje dosahovat obrovských, státem dotovaných zisků. Degradaci zemědělské půdy, narušování zemědělské krajiny a odliv obyvatel z venkova je třeba zastavit.
Piráti prosazují v zemědělské politice následující principy:
- Ochrana zemědělské půdy, lesů a krajiny. Zemědělská půda, rybníky i lesy jsou nenahraditelným přírodním bohatstvím. Podporujeme jejich ochranu, obnovu a maximální využití pro zemědělství šetrné k životnímu prostředí, které umožní rozvíjet kladný vztah lidí ke krajině, potravinám i zemědělcům. Upřednostňujeme organické hnojení s využitím recyklace bioodpadů (kompostování) před chemickými hnojivy. Zastavíme velkoplošné betonování a asfaltování půdy. Zemědělská půda musí být zachována v kvalitě a množství, umožňující potravinovou soběstačnost země. Chápeme zemědělství a lesnictví jako nedílnou součást hospodářství na venkově. Jejich ekonomická funkce nemůže být plnohodnotně nahrazena rozvojem cestovního ruchu a ochrany přírody.
- Rozmanité zemědělství. Podporujeme rozvoj alternativních forem zemědělství, například integrované zemědělství nebo komunitně orientované zemědělství. Podporujeme zavedení přísnější ochrany hospodářských zvířat před fyzickým i psychickým strádáním a týráním. Chceme rozšířit rozsah vzdělávání a výzkumu, zaměřeného na technologické inovace a agrotechnické postupy, omezující negativní dopady intenzivního zemědělství.
- Změna systému dotací pro zemědělce. Upřednostňujeme daňové zvýhodnění farmářů a menších zemědělských firem před plošnými dotacemi. Současně chceme snížit jejich administrativní zátěž. Jsme si vědomi toho, že postupné odbourávání dotací je potřebné prosadit na evropské úrovni. Nesouhlasíme s poskytováním dotací nadnárodním korporacím a spekulantům s půdou. Umělé vytváření odbytu pro zemědělskou produkci s pomocí dotovaných biopaliv je třeba zrušit.
- Svoboda pěstování plodin. Nesouhlasíme s účelovými zákazy pěstování zemědělských plodin jako je například konopí nebo cukrová řepa. V zájmu zachování potřebného rozsahu orné půdy podporujeme pěstování technických plodin, které slouží jako zdroj obnovitelných přírodních surovin - přírodní vlákna, oleje, barviva, léčiva apod.
- Zastavíme monopolizaci vlastnictví půdy. Chceme zvrátit trend soustředění vlastnictví půdy do rukou úzké skupiny velkých vlastníků. Cílovým stavem je pro nás větší množství menších vlastníků hospodařících na vlastní půdě. Na státní půdě umožníme hospodařit začínajícím zemědělcům. Prosazujeme velkoryse pojaté pozemkové úpravy s důrazem na zajištění přístupnosti pozemků a obnovu polních i lesních cest.
- Více informací o potravinách. Internet umožňuje efektivní sdílení informací o živočišné i rostlinné produkci. Kvalitu surovin pro výrobu potravin a pozitivní společenský dopad zemědělství lze spolehlivě zajistit jen u potravin z místních zdrojů. Přirozeně blízký vztah a důvěru mezi producentem potravin a spotřebitelem je nezbytné obnovit. Zákonnými prostředky zajistíme dostupnost kvalitních informací o původu a složení potravin.
- Přírodu nelze patentovat. Odmítáme „patenty na přírodu“ a bojujeme proti monopolům na trhu s osivy. Genovou různorodost v zemědělství je třeba uchovat prostřednictvím zakládání genových bank, semenářských zahrad a záchranných chovů.
Daňový systém Prosazujeme přehledné a spravedlivé daně, ze kterých lze financovat kvalitní veřejné služby. Pokud navíc lidé uvidí, že s jejich penězi stát hospodaří efektivně, budou mít při placení daní lepší pocit.
Naším cílem je vyrovnání veřejných rozpočtů a odstranění dluhu v rámci reformy finančního systému. Výdaje uspoříme zejména díky průhlednému hospodaření úřadů, e-governmentu, snížení byrokracie a zavedení majetkové odpovědnosti politiků a úředníků. Odmítáme zvyšování daní, dokud nebudou vybrané prostředky využívány hospodárně.
Prosazujeme následující principy pro zdanění:
- Srozumitelné daňové zákony. Daňové zákony mají být napsány tak, aby jim daňový poplatník rozuměl. Neměly by obsahovat řadu výjimek, procházet neustálými změnami a umožňovat úředníkům odpouštět daně. Stát navíc poskytne plátcům daně, kteří o to projeví zájem, svobodný software na účetnictví a daňové povinnosti, aby plnění zákonných povinností co nejvíce usnadnil.
- Přiměřená výše daní. U každé daně by měla být stanovena hranice, pod kterou bude poplatník od daně osvobozen (obvyklý osobní majetek u daně z majetku, minimální výše příjmu u daně z příjmu, minimální obrat společnosti u plátců DPH, rodinná darování u darovací daně apod.) Naopak vhodně zvolené zdanění velkých korporací by mělo v daňovém systému působit proti vzniku monopolů. Při zvyšování daňové sazby budeme vždy brát v úvahu dopad zvýšení sazby na celkový výběr daní.
- Nižší zdanění práce. Daňovou zátěž dnes nesou z velké míry zaměstnanci. Snížení zdanění lidské práce zvyšuje schopnost konkurovat okolním státům, motivuje lidi pracovat a podnikat a odstraňuje problémy práce na černo. Daň z práce by měla být stanovena rovnou sazbou s hranicí pro osvobození nízkých příjmů.
- Zdanění nových oblastí. Stát vydává značné prostředky na vytváření a rozvoj trhu a veřejných služeb. Každý podnikatel trh využívá a měl by se na jeho nákladech podílet. Usilujeme o rozložení daňové zátěže i na dosud nezdaněné či nedostatečně zdaněné oblasti (daňové ráje, velké korporace, zdanění transakcí u finančních a pozemkových spekulací, prostituce, drogy).
- Využití technologií. V obchodním rejstříku zveřejníme majetková a personální propojení korporací. Zavedeme automatizované zpracování údajů o podnikatelích, které umožní výběr daní ve složitých majetkových strukturách. Využijeme nové technologie k automatické a anonymní kontrole účetnictví. Finanční úřad by zasahoval jen v případě důvodného podezření.
- Průhlednost veřejného sektoru. Veřejný sektor musí jít příkladem. Politici a manažeři ve veřejných institucích budou mít povinnost zveřejňovat rozpočty a svá majetkové přiznání. Veřejných zakázek se budou moci účastnit pouze podnikatelé s průhlednou majetkovou strukturou, kteří platí v České republice daně.
Pirátská strana podporuje vyšší zapojení občanů do rozhodování. Občané by měli mít možnost podílet se na tvorbě místního rozpočtu a přispívat veřejně prospěšné organizaci podle vlastního výběru – ovšem pouze za podmínky, že organizace bude transparentní, dar do stanovené výše by si mohli odečíst z daní.
Znalostní ekonomika Ekonomika ČR je v dnešní době nedílnou součástí globální ekonomiky. V tomto konkurenčním prostředí můžeme obstát buď snižováním ceny pracovní síly, což odmítáme (nechceme se stát montovnou), anebo kvalitou, která u pracovní síly souvisí zejména s kvalifikací.
Technologický rozvoj
- Jedinou možností, jak zajistit potřebné zdroje, je ekonomika založená na rozvoji technologií, nových přístupech k řešení starých problémů.
- Budeme vytvářet prostor pro globální výzkumnou participaci, například podporou open source projektů.
- Patenty, copyright a jiná práva k nehmotným statkům jsou často zneužívána k odstraňování konkurence (např. v sektoru mobilních telefonů). Prosazujeme široký okruh volně použitelných technologií a šiřitelných informací, ze kterých jedině může vyrůst dobře fungující ekonomika.
- Prosazujeme změnu zákonů o duševním vlastnictví a zákaz patentů na software, obchodní metody, pojmy a přírodu.
Vzdělávání, věda a výzkum
- Podporujeme vzdělávání, vědu a výzkum ve všech jeho formách jako základní podmínku naší všestranné úspěšnosti.
- Informační technologie umožňují zvýšení dostupnosti a kvality vzdělání pro všechny, včetně volby způsobu vzdělávání.
- Podporujeme vzdělávání spojené s praxí na všech stupních vzdělávacího systému a spolupráci škol s podniky. Na druhou stranu odmítáme redukovat vzdělávací proces na pouhé získávání znalostí a dovedností nutných k výkonu konkrétních činností. Vzdělávání musí být do té míry univerzální, aby umožnilo pružně reagovat na měnící se strukturu pracovních činností i mezilidských vztahů.
- Prosazujeme výjimky z patentového práva pro nekomerční použití, osobní studium a akademický výzkum. Podporujeme zveřejňování a volnou dostupnost výsledků akademického výzkumu a materiálů vytvořených za přispění veřejných peněz (v souladu s Budapest Open Access Initiative).
Infrastruktura
- Pro úspěšnost firem i jednotlivců v globální ekonomice je klíčové všem dostupné připojení k základním uzlům komunikační infrastruktury.
- Snahy o regulaci Internetu brzdí mimo jiné i ekonomiku. Pro rozvoj konkurenčního prostředí je důležitá síťová neutralita. Je třeba maximálně zjednodušit byrokracii pro podnikatele, většinu lze vyřídit přes Internet.
- Podporujeme využívání svobodného a open source software ve školách a na úřadech, což zpřístupní informace a služby veřejné správy všem občanům. Uspoří se také v rozpočtech školství a státní a veřejné správy.
- Jsme pro zavádění nových forem platebního styku (flattr, bitcoin).
- Prosazujeme, aby se Česká republika i okolní státy řídily v průběhu celého roku podle stejného, jednotného času.
Podnikání (malé podniky, práce z domu)
- Prosazujeme zjednodušení daňového systému a legislativy, které by nebránilo zakládání malých a středních podniků a podnikání lidí z domova, a omezilo daňové úniky.
- Zavádění pružnějších pracovních podmínek a rozšíření práce z domu přes internet bude mít pozitivní dopad ve formě úspory času, prostředků, i špičkové zátěže na dopravu.
- Prosazujeme co nejméně zásahů státu do podnikání.
- Jsme pro radikální omezení dotací a dotačního „stylu podnikání“.
ČR – Bezpečný přístav informací
Cílem je vytvořit „bezpečný přístav“ pro data a aplikace, a to přijetím legislativy, která ochrání provozovatele datových úložišť a datová centra před zpravodajskými službami a policejními raziemi. Toto je reálná možnost oživení ekonomiky. Mohli bychom se stát velmocí – SaveData Bay. Budování datových center a jejich provoz potom vytváří pracovní příležitosti a je dlouhodobým příjmem (zdanění).
-
Demokracie
Dělba moci Prosazujeme důslednou dělbu moci mezi zákonodárnou, výkonnou a soudní moc a několik málo zvláštních nezávislých orgánů (Česká národní banka, Nejvyšší kontrolní úřad apod.). Pirátská strana prosazuje důslednou dělbu moci ve státě, územních a profesních samosprávách, politických stranách i na vysokých školách. Dělba moci znesnadňuje systematickou korupci a privatizaci veřejné moci.
Současný systém počítá s tím, že výkonná moc je se zákonodárnou mocí úzce propojena. V praxi to znamená, že vláda není hodnocena podle toho, jak vládne a spravuje zemi, ale podle toho, jaké navrhuje zákony. Vládnoucí koalice si uzurpuje nejen moc výkonnou – řízení ministerstev a přípravu rozpočtu podle priorit vlády – nýbrž i moc zákonodárnou – tvorbu zákonů. Parlament neplní svůj zákonodárný úkol a degraduje se na rétorické cvičiště a pole působnosti lobbistů.
Na celostátní úrovni dnes přímo volíme pouze parlament a prezidenta. Protože jmenování soudců vyžaduje souhlas vlády a vláda sama je závislá na koaliční většině v parlamentu, jsou zákonodárná, výkonná a soudní moc často propojeny a jejich vzájemná kontrola není systematicky zajištěna. V současném systému jsou dokonce členové vlády zpravidla zároveň poslanci, což je přímé personální propojení.
Parlament navíc vybírá i členy mediálních rad, Nejvyššího kontrolního úřadu a další úředníky a manažery, kteří by měli být na politicích nezávislí. Pirátská strana upřednostňuje model, kde lidé přímo volí jak parlament, tak představitele výkonné moci a nezávislých úřadů. Navrhujeme také posílení referend, která jsou důležitou pojistkou proti zneužití moci.
Dělbu moci chceme prosadit jak na úrovni státu, tak na úrovni krajů a obcí, kde by se mělo zvlášť volit zastupitelstvo a zvlášť hejtman, starosta nebo primátor. Pravomoci hejtmanů a starostů se musí upravit tak, aby umožnily přímou volbu občany. Principy dělby moci, včetně nezávislých vnitřních kontrolních orgánů, by měly pokrývat i další veřejné instituce, jako jsou vysoké školy nebo politické strany, které v současné době trpí demokratickým deficitem.
Posilme dělbu moci jako systémový prvek kontroly politické moci. Bude pak daleko větší šance, že pokusy jedné instituce o zasahování do svobod občanů budou zastaveny ostatními institucemi.
Politické strany Na fungování politických stran do značné míry závisí fungování celého státu. Proto prosazujeme transparentní hospodaření politických stran, nezávislost na byznysu a rovné podmínky v politické soutěži. Pouze za těchto předpokladů mohou politické strany fungovat v zájmu veřejnosti a přispívat ke kultivaci politického prostředí.
Aby byla zajištěna efektivní kontrola hospodaření politických stran, bude volební příspěvek vyplacen pouze politickým stranám, které uplatňují model transparentní organizace. Dnešní volební příspěvek nebude vyplacen automaticky v plné výši, ale stane se pouze stropem pro výplatu. Skutečná výše příspěvku se bude odvíjet od drobných darů na činnost, které strana obdrží od občanů České republiky.¹ Dary od občanů tak budou zvýhodněny před propojením s byznysem.
Nutnou podmínkou svobodné soutěže politických stran je přerušení vazeb politických kampaní na reklamní agentury, které dnes ovládají veřejný prostor. Prosazujeme Berlínský model volební kampaně, kde jsou v době volební kampaně veřejná prostranství k dispozici kandidujícím stranám pro bezplatnou propagaci, ale zároveň jsou stanovena jasná pravidla, která omezují množství reklamy a zajišťují její odstranění po volbách. Pokud politická strana pravidla poruší, vystaví se tím hrozbě pokuty nebo odebrání volebního příspěvku.
Politické strany jsou jedním z nástrojů společenské diskuse a jejich ideová soutěž musí být co nejotevřenější. Podle naší ústavy je politická soutěž postavená na svobodné soutěži politických stran, které odmítají násilí k prosazování svých zájmů. Proto považujeme za nepřípustné, aby byly politické strany rušeny z jiných důvodů.
Nesouhlasíme s bariérami, které brání vzniku politických alternativ a nutí volit staré politické struktury. Zvýhodněný volební příspěvek velkých stran a uzavírací klauzule nutná pro vstup do sněmovny narušují rovné podmínky politické soutěže. Jako regulační mechanismus v těchto případech stačí přirozený práh nutný k získání jednoho mandátu. Ze stejných důvodů chceme peněžité kauce do parlamentních, evropských a senátních voleb nahradit peticemi, které podepsal stanovený počet občanů, kteří kandidaturu podporují. Strany se tak ve volbách nebudou zaštiťovat penězi, ale lidmi.
Uvědomujeme si, že politické strany k demokratickému fungování společnosti nestačí. Proto prosazujeme související změny ve svobodě projevu a demokracii s větším zapojením občanů.
- Například stát vyplatí politické straně, která přesáhla v parlamentních volbách hranici 0,5 %, stejnou částku, kterou jí celkem darovali občané, a to až do výše 5000 Kč na občana za rok.
Přímá demokracie Systém rozdělení moci v republice i na evropské úrovni mezi staré struktury důsledně nahradíme demokracií. Demokracie vyžaduje přímou volbu a možnost odvolání vedoucích představitelů, zákonodárnou iniciativu, referenda a zapojení občanů do všech fází přípravy a schvalování legislativy.
Prosazujeme:
- Zákonodárnou iniciativu občanů, která umožní sepsat petici s návrhem zákona. Tak lze například ochránit zájmy občanů, které jsou politickým stranám lhostejné. Na základě petice se musí návrhem zabývat parlament nebo zastupitelstvo, a pokud požadavkům nevyhoví v zákonem stanovené lhůtě, rozhodne referendum.
- Závazná referenda na úrovni celého státu, krajů a obcí. Občané v nich rozhodnou o návrzích zákonodárné iniciativy nebo o zásadních návrzích parlamentu (změny ústavy, mezinárodní smlouvy, členství v mezinárodních organizacích, vojenské základny apod.). Stát nebude předem podporovat žádné stanovisko; pro každé referendum občan obdrží stručný posudek od navrhovatele pro přijetí a posudek od odpůrců proti přijetí návrhu.
- Lidové veto, kdy pokud občané nasbírají dostatek podpisů pod petici požadující zrušení zastupitelským sborem schváleného zákona či vyhlášky, musí tento předpis být schválen nebo odmítnut v referendu. Veto nebude možné vyvolat u předpisů schválených kvalifikovanou většinou.¹
- Přímou volbu významných politických i stranicky nezávislých postů legislativy, exekutivy, justice, státních úřadů, správních rad a kontrolních orgánů.
- Možnost odvolání vysoce postavených státních představitelů na základě petice s podpisy voličů a následného hlasování. U nepřímo volených orgánů mají občané právo na základě petice rozhodnout o předčasných volbách. Zástupci občanů tak nebudou moci ignorovat ztrátu důvěry a lze očekávat, že vyvodí odpovědnost sami.
- Spravedlivý volební systém, který každému umožní skutečně ovlivnit výsledek voleb. Podporujeme důsledné naplnění ústavní zásady poměrného zastoupení odstraněním překážek znevýhodňujících malé strany (např. zrušit volební klauzule a odstranit vliv vymezení a velikosti volebních obvodů). Podporujeme také široké využití preferenčního hlasování.
Ústavní zákon stanoví způsob kladení otázek v referendech, lhůty pro sběr podpisů požadujících veto, pro naplnění občanské iniciativy atd., omezenou frekvenci rozhodování o stejných otázkách, návrhy vyžadující povinné referendum, požadavky na vzdělání a praxi kandidátů na přímo volená místa a konkrétní počty podpisů v peticích tak, aby byla přímá demokracie životaschopná. Hlasování o aktuálních otázkách budou probíhat v předem určené dny několikrát za rok. Každá změna ústavy bude schvalována v referendu a měla by vycházet z vůle občanů.
Pro větší zapojení veřejnosti chceme využít informační technologie a propojení se sítí kontaktních míst veřejné správy. Ačkoliv elektronická diskuse a hlasování jsou skvělým způsobem, jak přímou demokracii uskutečnit bez velkých nákladů, v případech, kde to je možné, prosazujeme i místní shromáždění angažovaných občanů k participativnímu rozpočtování, diskusi aktuálních problémů a společných zájmů.
- Ty lze však měnit či rušit zákonodárnou iniciativou.
Rovnoprávnost Rovnost před zákonem a právo na sebeurčení jsou základem moderní svobodné společnosti. Kromě aktivního boje proti diskriminaci prosazujeme rovný přístup k veřejným službám, rovnoprávnost různých forem životních partnerství a rovnoprávnost rodičů ve výchově dítěte.
Diskriminace staví mezi lidmi umělé hranice, a proto ji odmítáme:
- Rasová diskriminace. Boj za právní rovnost mezi lidmi bez ohledu na barvu pleti a další fyzické znaky byl již vybojován v minulém století. Odmítáme rasismus a chceme reálně řešit problémy, které k rasistickým náladám vedou, včetně jejich příčin.
- Věková diskriminace. Odmítáme záměrné rozdělování společnosti podle věku. Podporujeme vzdělávání seniorů v oblasti technologií a změny v systému vzdělávání, které otevřou přístup ke vzdělání i starším lidem.
- Náboženská diskriminace. Každý má právo na svobodu myšlení a náboženského vyznání, včetně práva náboženské vyznání změnit. Prosazujeme nezávislost státu na náboženství a podporujeme odluku církve od státu. Na veřejných školách má mít výuka jednotlivých vyznání stejné postavení jako další výběrové předměty.
- Sexuální diskriminace. Piráti se zasazují za svobodné sebeurčení pohlavní a sexuální identity. Zrušíme povinnost uvádět pohlaví v úředních dokumentech, kde to není pro vyřízení věci podstatné. Zasazujeme se o mezinárodní dekriminalizaci homosexuality.
- Diskriminace migrantů. Pirátská strana si uvědomuje problémy pracujících imigrantů a migrujících pracovníků. Zasadíme se o to, aby na migrantech nevydělával organizovaný zločin, aby měli možnost získat vzdělání a najít společenské uplatnění.
Pro zajištění rovnoprávnosti je potřeba dlouhodobé řešení, nikoliv nařízení a kvóty. Klíčové jsou zejména kvalitní a všeobecně dostupné veřejné služby, které vytvářejí dobré prostředí pro založení rodiny a výchovu dětí pro všechny bez rozdílu (dostupnosti vzdělání, podpora jeslí a školek, volnočasové aktivity atp.).
Všeobecná a rovná dostupnost veřejných služeb pro rodinu a vzdělání brání propadu sociálně slabých do vyloučení ze společnosti a přenosu vyloučení na další generace. Dostupnost veřejných služeb ale podpoří i zakládání rodin lidmi, kteří nejsou ohroženy sociálním vyloučením. Podpora zakládání rodin rovněž povede k posílení demografické struktury celé společnosti.
Není úkolem státu předepsat, jak konkrétně by rodina měla fungovat. Stát lidem nesmí určovat formy soužití. Je důležité podporovat lidská soužití, ve kterých lidé, bez ohledu na jejich počet a pohlaví, přebírají odpovědnost jeden za druhého, za děti, staré lidi nebo ty slabší. I bez dětí jsou soužití principiálně vítána.
Respektujeme přirozené právo dítěte na rodičovskou výchovu, i když se rodiče rozhodli žít odděleně. Pokud se rodiče na péči o dítě nedohodnou, budeme prosazovat rovnocennou možnost obou rodičů se na výchově svého dítěte podílet, kdykoliv to připadá v úvahu.
-
Veřejné služby
Doprava Dopravní plánování a financování má být průhledné, hospodárné a otevřené občanům. Podporujeme moderní dopravu, která občanům dává svobodu pohybu a volby.
Podporujeme otevřená data o dopravě (Open Data). Aplikace postavené na otevřených datech usnadňují občanům přístup k informacím o dopravních spojích, vytíženosti silnic, provozu v krizových situacích a dopravních potřebách občanů. Přesná data jsou nezbytná pro hospodárné dopravní plánování a lepší zpětnou vazbu.
V oblasti dopravní infrastruktury prosazujeme:
- Rozumné plánování. Údržba stávajících cest a dopravních staveb je jedním z důležitých úkolů místní samosprávy. Mělo by být samozřejmé, že nejprve je třeba doložit užitečnost nové dopravní stavby, teprve poté ji celou připravit, zajistit pozemky a až následně začít stavět. Před budováním nových projektů je třeba důkladně zhodnotit, zda není výhodnější využít již existující stavby.
- Průhledné hospodaření. Silniční a železniční síť, povodí řek a další dopravní infrastrukturu převedeme do správy transparentních organizací. Zakázku na stavbu dálnice nebo jiné velké stavby rozdělíme na projekt a na jeho realizaci. U každé veřejné zakázky požadujeme dlouhodobou záruku a pravidelnou kontrolu.
- Chytré dopravní systémy. Podporujeme zavádění chytrých dopravních sítí, ve kterých dopravu řídí počítačové systémy. Vadí nám však, pokud jsou mýtné, karty MHD, kamery a všechny dopravní systémy zneužívány ke šmírování občanů. Prosazujeme, aby dopravní systémy respektovaly soukromí cestujících a zbytečně o nich neukládaly osobní údaje.
V oblasti osobní a nákladové přepravy prosazujeme:
- Kvalitní a bezplatná MHD. Chceme zlepšit kvalitu a dostupnost městské hromadné dopravy. Navrhujeme převést dopravní podniky na transparentní organizace a využít data o poptávce pro optimální plánování. Za této podmínky podpoříme na komunální úrovni návrh, aby byla MHD plně financována z veřejného rozpočtu, jak se již v zahraničí osvědčilo (např. estonský Tallinn).
- Propojení dopravních systémů. Chceme dosáhnout stavu, kdy si člověk při nástupu do místního autobusu bude moci koupit lístek, který mu vydrží až do centra velkého města, a to i v případě, že během cesty využije služby více dopravců. Podporujeme svobodnou soutěž komerčních dopravců za rovných podmínek a systém založený na otevřených technických standardech.
- Svoboda volby. Pirátská strana nechce cestující nutit využívat určitý způsob přepravy, ale otevřít jim možnosti, ze kterých si budou moci vybrat. S cyklisty a chodci je nezbytné počítat už při plánování dopravních staveb. Každý by měl mít možnost zvolit si ekologický způsob dopravy.
Zvláštní ohled bereme v dopravní politice na ochranu životního prostředí, stav silniční sítě a další externality (např. problémy způsobené kamionovou dopravou).
Energetika Chceme energetiku založenou na inovacích, nových technologiích a tržním prostředí. Prosazujeme vyvážený energetický mix s rozumným zastoupením většiny typů zdrojů.
Chceme důsledně počítat se všemi pozitivními i negativními dopady jednotlivých druhů výroby a rozhodovat se racionálně. Odmítáme tlak všech energetických lobby.
V energetice podporujeme následující zásady:
- Investice do veřejného výzkumu. Prioritou v oblasti energetiky je výzkum, vývoj a nasazení nových technologií, které sníží spotřebu a zvýší efektivitu. Podporujeme, aby se stát podílel na financování výzkumných projektů v oblasti obnovitelných zdrojů, chytrých sítí, uzavření jaderného palivového cyklu, alternativních pohonů vozidel. Piráti se nebudou bránit ani smysluplnému rozvoji jaderné energetiky založené na pokročilých technologiích.
- Efektivní energetický mix. Piráti budou prosazovat zpracování věrohodných energetických scénářů s cílem vymezit, jaký rozvoj energetiky a energetické soustavy je možný a provozovatelný. Scénáře musí zohlednit zeměpisné podmínky i hospodářství, které vyžaduje větší stabilní zdroje elektrické energie. Menší města mohou postupně vytvářet soběstačné energetické celky s inteligentním řízením výroby a spotřeby, které mohou snadno odolat rozsáhlým výpadkům. Rozdíl mezi výrobcem a spotřebitelem se stírá a tuto decentralizaci vítáme.
- Tržní prostředí. Odmítáme státem zaručené výkupní ceny elektřiny, zelené bonusy a jiné formy subvencí. U stávajících dotací trváme na rovných podmínkách a snadné administrativě. Provozovatelé čistých technologií mohou být motivováni např. daňovými úlevami a negativní dopady na životní prostředí se musí promítnout do daní a cen.
- Průhlednost veřejných institucí v energetice. Energetické úřady, ČEZ a další veřejné podniky řízené státem nebo samosprávami musí mít zcela průhledné řízení a hospodaření. Informace o své činnosti by měly zveřejňovat na svých internetových stránkách.
Sociální systém Garantem sociálního systému musí být stát. Sociální politika státu je základním pilířem společenské stability. Úkolem státu je vytvořit pro všechny své občany podmínky, v nichž by mohli důstojně a zdravě žít.
Piráti jsou přesvědčeni, že současná ekonomika vytváří dostatek zdrojů pro kvalitní život všech. Rozvoj technologií a automatizace vede logicky k dostatku produktů při zapojení menšího podílu pracovní síly. Zvýšená produkce umožňuje zajistit základní lidské právo na důstojný život všech občanů, tedy i těch, kteří pracovat nemohou, nebo se chtějí věnovat činnosti, která není v dané době placená.
Piráti prosazují systémové změny v přístupu k řešení problematiky zaměstnanosti, její struktury a zároveň sociálních jistot. Chceme se přiblížit takovému uspořádání společnosti, ve kterém systém přerozdělování do té míry motivuje ke smysluplné práci, že ji vykonává tolik lidí, kolik je zapotřebí k vytvoření zdrojů pro všechny. Současně chceme vytvořit prostor pro rozvoj nekomerčních aktivit (viz bod svobodná kultura, volnočasové aktivity), které pracovní trh neumí ohodnotit.
- Základní příjem. Jedním z možných komplexních řešení sociálních otázek je základní příjem. Jedná se o model přerozdělování prostředků, ve kterém každý občan, nezávisle na své ekonomické situaci či jiných podmínkách, získává rovný základní příjem zajišťující důstojný život. Základní příjem zmírňuje strach z nezaměstnanosti, z nemožnosti zajistit sobě a své rodině nejzákladnější životní potřeby. Nahradil by většinu podmíněných dávek současného sociálního systému a slev na dani z příjmu, tedy i byrokratický aparát s ním související. Základní příjem by mohl nahradit minimální mzdu, protože člověk by měl větší svobodu v rozhodování, zda a za jakých podmínek bude pracovat. Zavedení základního příjmu není jediná možnost, jak zajistit důstojný život pro všechny občany. Předpokládáme širokou celospolečenskou diskusi a schvalování dlouhodobých řešení v referendu. Výše případného základního příjmu se musí odvíjet od možností ekonomiky.
- Důchody. Piráti vystupují proti privatizaci státního důchodového systému. Prosazujeme průběžný důchodový systém. Počítáme s tím, že by se základní příjem stal součástí důchodů. Zároveň chceme nechat na každém občanovi, jaký případný další způsob zajištění na stáří zvolí. V případě zavedení základního příjmu počítáme s přechodným obdobím. Lidé, kteří pracovali ve stávajícím systému nebo dobrovolně platili vyšší sociální pojištění budou nad základní příjem dostávat částku zohledňující prostředky odvedené do průběžného systému.
- Sociální péče. Je úkolem státu pomoci lidem v obtížné sociální situaci. Zejména jde o zajištění potřeb občanů s postižením, nemocných, seniorů, rodin s dětmi či dětí bez rodičů a vytvoření systému sociálního bydlení. Konkrétní sociální služby stát nutně zajišťovat nemusí. Mohou být zajištěny v domácí péči, sociálními zařízeními, církvemi, charitou nebo komunitními aktivitami.
Věda a výzkum Piráti jsou si vědomi toho, že špičková věda a výzkum jsou nezbytnou součástí dobře fungující informační společnosti. Chceme především důsledně používat otevřený přístup k vědeckým, výzkumným a studijním materiálům a podporovat špičková vědecká pracoviště.
Podporujeme rozšíření otevřeného přístupu (Open Access). Přístup k informačnímu bohatství kultury a vědy, vyhledávání a šíření informací musí stát podporovat, nikoliv omezovat. Ve spolupráci s evropským Pirátským hnutím usilujeme o změnu současných zákonů, aby všechny vědecké publikace, které vzniknou za přispění veřejných prostředků, byly publikovány na některém veřejném vědeckém portálu. Všechny publikace placené z grantů a jiných veřejných prostředků by měly být dostupné každému v online podobě, jak to funguje například v oboru částicové fyziky. Zveřejnění usnadní další využití, citování a přesnější zhodnocení vědeckého výkonu.
Základní výzkum ve veřejných institucích vědy a výzkumu, který není pro trh dostatečně ziskový, považujeme z dlouhodobého hlediska za klíčový. Budeme podporovat špičkovou českou vědu na všech pracovištích za rovných podmínek. Nezbytnou částí podpory je snížení byrokracie a administrativy, která výzkumné pracovníky odvádí od vlastní vědecké práce (patentová řízení, výkazy a hlášení). Rozdělení financí do jednotlivých oborů veřejné vědy a výzkumu by měl stát určit v dlouhodobé koncepci:
- Financování veřejného výzkumu by mělo pocházet z rozpočtu státu a krajů v podobě veřejných grantů a průběžného financování pracovišť s ohledem na jejich výsledky. Veřejné vědecké instituce budou převedeny na transparentní organizace.
- V hodnocení výsledků chceme lépe zohlednit ukazatele jako např. počet citací, volnou dostupnost výsledků a skutečný přínos dokončených projektů pro vědu a veřejnost.
Co se týče aplikovaného výzkumu, inovace jsou především v nejvlastnějším zájmu samotných podniků. Úlohou státu je vytvářet jim vhodné legislativní a daňové prostředí a dbát na dobrou úroveň všech stupňů školství.
- Prosazujeme omezení a postupné zrušení patentového systému. Kvůli tisícům patentů na každý nový produkt jsou značně omezeny inovace i konkurence. Podnikatelé již neplatí za patenty, aby ochránili svou investici, ale aby se ochránili před patentovými žalobami konkurence. Patenty se v řadě případů staly brzdou pokroku, neboť snižují přístup lidí k novým výsledkům (patentové války o trh mobilních telefonů, léky, zemědělská osiva, softwarové patenty).
- Prosazujeme postupné nahrazení patentů zvýhodněním firem s vlastním výzkumem při odpisu nákladů na výzkum a vývoj z daní a jinými způsoby, které nevytváří bariéry pro tržní konkurenci. Pokud navíc některé podniky dostanou peníze z veřejných grantů, požadujeme, aby byly výsledky výzkumu obecně použitelné pro celé tržní odvětví.
Vzdělání Pirátská strana prosazuje co nejdostupnější vzdělání, které rozvíjí přirozenou tvořivost, podporuje svobodné myšlení a vychovává k demokracii.
Pro naši společnost je výhodné, aby každý člověk získal vzdělání, které mu umožní naplno rozvinout vlastní potenciál. Vzdělaný člověk má lepší předpoklady orientovat se v médiích, politice a životě vůbec. Proto je právo na vzdělání základním občanským právem.
Piráti usilují o odstranění bariér, které brání v přístupu ke vzdělání. Nepovažujeme za účelné zhoršovat dostupnost vzdělání zavedením školného. Naopak chceme umožnit studentům ze všech sociálních vrstev, aby získali vzdělání bez zadlužení.
Žáci a studenti by se především měli naučit s informacemi logicky pracovat a samostatně tvořit (používání a vylepšování Wikipedie, citace apod.). Podporujeme aktualizaci studijních plánů, aby si žáci v průběhu vzdělávacího procesu našli a osvojili způsob, jak se učit efektivně, a aby je studium připravilo i na výzvy moderní společnosti (právní minimum, ochrana soukromí na síti, základní finanční gramotnost apod.).
Pirátská strana prosazuje, aby se ve školách používaly přednostně svobodné technologie. To jsou například počítačové programy, které si studenti mohou volně zkopírovat a dále je doma používat a upravovat, nebo encyklopedie Wikipedie. Svobodné by měly být i učebnice, aby si je studenti mohli kopírovat do počítačů a čteček elektronických knih.
Každý učitel musí mít možnost učební materiály aktualizovat, upravovat a uspořádat pro účely vzdělávání, pokud uvede původní autory (princip wiki). Digitální technologie usnadní práci s informacemi, umožňují použití dříve nevídaných metod práce s textem, obrazem a zvukem a šetří náklady na distribuci.
V organizaci vzdělávacích institucí Pirátská strana prosazuje:
- zásadní demokratizaci základního, středního a vysokého školství. Studenti a učitelé by měli být vždy informováni o záležitostech školy a v rámci svých schopností by se měli podílet na rozhodování (školní rady s účastí i nezletilých studentů, větší role akademických senátů),
- zavedení modelu transparentní organizace, včetně zveřejňování statistických informací o úspěchu žáků v soutěžích a vědomostních testech a v počtu přijatých na vysoké školy jako měřítka kvality,
- úpravu pravomocí jednotlivých orgánů školy, aby nebyly soustředěny v rukou jedné osoby (ředitele, rektora, děkana), ale zaručovaly konsensuální pravidla a jejich nezávislou kontrolu.
Zdravotnictví Pirátská strana prosazuje široce dostupnou zdravotní péči. Zprůhledníme finance ve zdravotnictví a omezíme vliv farmaceutického průmyslu. Klademe důraz na prevenci, osobní zapojení pacientů do léčby a ochranu soukromí.
Veřejné zdravotnictví má být založeno na veřejných zdravotních pojišťovnách, které pojištěncům hradí zákonem vymezenou standardní péči poskytovanou v síti veřejných a soukromých zdravotnických zařízení.
Největším ekonomickým problémem zdravotnictví je korupce, proti níž chceme uplatnit důslednou protikorupční strategii. Řada problémů zdravotnictví však nemá ekonomickou povahu. Kvalitní zdravotnictví záleží na souhře následujících institucí:
- Školy by měly v rámci prevence naučit děti, aby pečovaly o své zdraví podle moderních poznatků a rozuměly vlivu životního stylu na svůj zdravotní stav, a dále jim nabídnout vhodné prostředí pro pohyb a volnočasové aktivity.
- Veřejné výzkumné instituce již financují výzkum velké části nových léčiv. Jonas Salk, vynálezce léku na dětskou obrnu, byl kdysi tázán, kdo je majitelem patentu. „Nikdo,“ odpověděl, „copak si můžete patentovat Slunce?“ Také Piráti před patenty upřednostňují veřejné výzkumné granty, jejichž výsledky budou dostupné všem. To také sníží cenu moderních léčiv placených ze zdravotního pojištění.
- Zdravotnická zařízení by se měla zaměřit na osobní přístup k pacientovi a zasazovat zdravotní stav pacienta do jeho životního příběhu. V nemocnicích by měli mít pacienti dostatek spánku a kvalitní stravu. Současné finanční ohodnocení a pracovní podmínky zdravotníků považujeme za nedostatečné. Poplatky za přístup ke zdravotní péči však problém neřeší a neměly by přesáhnout regulační funkci.
- Veřejné zdravotní pojišťovny musí hájit zájmy svých pojištěnců a dohlížet na kvalitu poskytované péče. Nelze připustit, aby na veřejném zdravotním pojištění vydělávaly podnikatelské skupiny. Hlavní slovo v rozhodování veřejné zdravotní pojišťovny mají mít její pojištěnci.
Při nastavení systému je třeba zohlednit, aby byla podporována léčba, která nejen léčí, ale hlavně vyléčí. Pirátská strana prosazuje vysoké zapojení pacienta do procesu léčby:
- Informovanost. Každý musí mít snadný přístup k informacím o svém zdravotním stavu, rizicích spojených s životním stylem a informacím o různých léčebných metodách včetně studií o jejich účinnosti. Každý má mít přístup k seznamu zdravotních výkonů proplacených z jeho pojištění.
- Svoboda léčby. Občan má právo na svobodnou volbu způsobu léčby, která bude hrazena částečně nebo plně pojišťovnou (včetně domácí péče, alternativní péče atd.) nebo léčbu odmítnout, pokud tím neohrožuje ostatní. Touto volbou však na sebe bere i odpovědnost za případné následky. Nikdo nesmí zasáhnout do tělesné integrity člověka bez jeho souhlasu, pokud k tomu nejsou závažné důvody.
- Ochrana soukromí. Prosazujeme vysokou ochranu soukromí v nemocnicích. Informace o zdravotním stavu pacienta jsou jedny z nejcitlivějších osobních údajů vůbec a měl by k nim mít přístup jen pacient a ošetřující lékař. Pacient by měl o rozsahu uchovávaných údajů spolurozhodovat.
-
Otevřený stát
E-Government Pirátská strana podporuje efektivní využití informačních technologií jak uvnitř veřejné správy, tak ve vztahu k občanům.
E-government ušetří náklady a usnadní komunikaci s úřady všem, kdo se ho rozhodnou používat.
Za hlavní zásady e-governmentu ve veřejné správě považujeme:
- Nezávislost úřadu na lokalitě. Stejně jako v bance vyřídíte vše s jedním bankéřem, navrhujeme, aby bylo možné vyřídit na CzechPointu veškerou agendu, kvůli které dnes musíme navštěvovat několik odborů nebo různých úřadů.
- Internetová komunikace. Zpřístupníme úřední agendy také na jednotném internetovém portálu veřejné správy. Občané budou moci např. nahlásit zábor na interaktivní mapě, aniž by museli obcházet několik úřadů. V rámci portálu veřejné správy bude zřízen systém pro zpětnou vazbu a veřejné připomínkování předpisů.
- Digitální identita. Základní podmínkou pro e-government je funkční systém ověřování totožnosti při komunikaci s úřadem na Internetu. Jednou z dostupných možností bude bezplatný elektronický občanský průkaz s elektronickým podpisem.
- Proaktivní úřad. Veřejné instituce by měly řešit problémy občana v nejvyšší možné míře i bez jeho vlastního přičinění (například automatické vydání dokladu). Po přihlášení do portálu veřejné správy získá občan přehled o vyřizování všech podaných žádostí, průběhu dalších úředních postupů a důležitých upozorněních.
- Profesionální úřad a standardizované zveřejňování dokumentů. Podobně jako v Německu bude součástí úředních šablon i jednotný a profesionální vzhled dokumentů. Díky jednotným šablonám a svobodným formátům podle standardu Open Data budou rozhodnutí rychleji zpracována a automaticky publikována v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím podle modelu transparentní organizace.
Uvědomujeme si, že e-government přináší také nové výzvy, zejména v oblasti ochrany osobních údajů a zabezpečení dat. Kromě přísného dodržování bezpečnostních standardů klademe důraz na oblasti:
- Svobodný software. Pirátská strana prosazuje svobodný software, protože je bezpečnější, lze ho snadněji propojovat s ostatními programy a navíc je přístupný i lidem a široké komunitě vývojářů. Naší ambicí je, aby stát poskytl svobodný software ke splnění všech administrativně náročných povinností, které předepisuje (daně, účetnictví, výkazy práce apod.)
- Osobní údaje. Navrhujeme zpřístupnění všech úředních formulářů v elektronické podobě. Díky základním registrům budou předvyplněny s maximálním možným množstvím osobních údajů. Občan získá právo vědět, kdo konkrétně přistupoval k jeho osobním údajům uchovávaným veřejnou správou.
- Vzdělávání uživatelů. Z hlediska důvěry občanů v e-government je kromě zabezpečení systému klíčová počítačová gramotnost jeho uživatelů, kterou chceme rozvíjet ve školách, rekvalifikaci i úředním styku.
Po úspěšném zavedení e-governmentu bude možné připravit a po důkladném testování spustit elektronické volby, které jsou důležitým předpokladem pro efektivní fungování přímé demokracie.
Právní stát Pomocí nových technologií zásadně zpřehledníme právní řád, aby jeho kvalita odpovídala požadavkům moderní informační společnosti. Vytvoříme volně dostupnou aplikaci, kde lidé získají přístup ke všem předpisům v propojené podobě. Pro zvýšení transparence budou lidé moci zákony připomínkovat během jejich vzniku i při jejich používání.
Dnešní přebujelá byrokracie je výsledkem tlaku zájmových skupin, kterým vyhovuje lobbing a právní nejistota. Tento stav již nelze opravit záplatami; je potřeba zásadně změnit legislativní proces, zveřejnit seznam předpisů, které vůbec platí, zpřístupnit je na Internetu lidem ve svobodném informačním systému a zahájit reformu právního řádu.
Předpisy musí být formulovány jednoznačně a jazykově bezvadně tak, aby v souhrnu utvářely ucelený a konzistentní právní řád. Každý předpis musí být nepostradatelný, vynutitelný a přiměřený. Pokud tyto cíle neplní, bude odstraněn nebo nahrazen. Prosadíme zákaz přílepků a povinné důvodové zprávy u všech návrhů, jak to požaduje demokratické minimum.
Legislativní proces musí vést k předvídatelným politickým rozhodnutím. Pirátská strana podporuje širokou veřejnou diskusi o všech navrhovaných předpisech s využitím informačních technologií. Zapojíme lidi a občanská sdružení do konzultací při přípravě koncepcí a předpisů, aby mohli uplatnit své připomínky. Zřídíme elektronický systém, kde bude moci veřejnost oznámit zbytečnou byrokracii a nedostatky v předpisech; podněty se bude zabývat zvláštní komise Parlamentu.
Posílíme dostupnost a vymahatelnost práva. Právní řád bude pro všechny dostupný na Internetu, stejně jako všechny předpisy, které kdy byly vydány, a všechny předpisy, které se teprve připravují. Samozřejmostí by měla být jednotná právní terminologie s výkladovým slovníkem a provázání s ostatními předpisy a judikaturou. Necháme vytvořit svobodný software, aby měl každý člověk možnost si všechny předpisy, včetně technických norem, stáhnout do svého počítače a rychle se v nich orientovat. Díky zjednodušení administrativy, elektronizaci justice a stanovení postihů za prodlení výrazně urychlíme soudní řízení.
Pirátská strana zavede ve služebním zákoně postihy pro úředníky, kteří požadavky na kvalitu předpisů a rozhodnutí nerespektují, nebo rozhodují v rozporu se zákonem a judikaturou vyšších soudů. Začleníme do ústavy pojistky proti zneužití veřejné moci, zejména nezávislost státního zastupitelství, aby mohly být náležitě vyšetřeny trestné činy a zajištěn majetek získaný politickou kriminalitou.
Služební zákon Prosazujeme urychlené zavedení služebního zákona, který považujeme za nutnou podmínku profesionální, efektivní a nezkorumpované státní správy.
Chceme jasně rozlišit politická a úřednická místa a zajistit, že politici nebudou do úředních rozhodnutí zasahovat. Politici jsou voleni, aby pracovali jako poslanci, nikoliv jako úředníci, kde je potřeba odborná příprava.
Služební zákon je nezbytný pro stanovení kritérií výběrových řízení na úřednická místa, pro ochranu úředníků před politickými tlaky a pro přesná pravidla kariérního postupu.
Služební zákon stanoví požadavky na vzdělání a odbornost úředníků a jejich pravidelné testování. Úředníci musí především znát zákony, umět řešit praktické problémy občanů a účelně přitom využívat moderní technologie.
Služební zákon by měl dále zavést osobní odpovědnost úředníků za jejich rozhodnutí. Není přípustné, aby úředníci nerespektovali zákony, zbytečně zdržovali řízení o záležitostech občanů nebo ignorovali rozhodnutí soudů. Za nesprávný úřední postup ponesou úředníci odpovědnost a budou potrestáni kárným opatřením. Stát bude po úřednících vymáhat regresní úhradu škody, kterou způsobili.
V současném ústavním systému chybí oddělení zákonodárné a výkonné moci. Uvědomujeme si, že náprava vyžaduje ústavní změny a potrvá ještě dlouho. Pokud se nám podaří v současném systému získat křeslo ministra, vybereme z řad členů a příznivců odborníka v dané oblasti, který předloží nejlepší záruky plnění Pirátského programu. Volba ministrů, jejich odvolání a stanovení odborných požadavků na funkci ministra budou spadat do výlučných pravomocí celostátního fóra.
Transparentní organizace Otevřenost je nejlepším lékem na všudypřítomnou korupci a plýtvání. Moderní technologie nám daly jedinečnou možnost státní hospodaření dokonale zprůhlednit. Piráti prosazují bezodkladné nasazení modelu transparentní organizace, který sami úspěšně používají a který vrací do veřejného života důvěru.
Transparentní organizace je standard poskytování informací o hospodaření a činnosti organizací. Všechny subjekty placené z veřejných zdrojů musí být transparentní. Nakládají s našimi penězi, uzavírají za nás smlouvy, disponují našimi dokumenty. Výroční zpráva nám skutečně nestačí, prosazujeme svobodný přístup k informacím, k němuž technologie digitálního věku vytvářejí příznivé podmínky. Všechny dokumenty transparentních organizací musí být snadno přístupné na Internetu.
Transparentní organizace
- zveřejňují všechny informace z vlastní činnosti na Internetu (včetně účetnictví s doklady, obchodních smluv, majetkové struktury, rozhodnutí orgánů, zápisů z jednání), které nejsou vyloučeny podle zákona o svobodném přístupu k informacím,
- hospodaří výlučně přes transparentní bankovní účet, který zveřejňuje banka okamžitě na Internetu,
- provádí výběrová řízení veřejně ve dvoustupňovém řízení,
- uplatňují účinné vnitřní mechanismy pro kontrolu a vynucování pravidel transparence.
Transparentní organizace musí všechny zakázky zadávat ve dvoustupňovém řízení. V prvním stupni vyhlásí odůvodněný návrh zadání, proti němuž může každý do stanovené lhůty podat námitky. O výběru rozhodne výběrová komise na veřejně přístupném jednání způsobem stanoveným v zadání. Všechny obchodní smlouvy, nabídky a záměry budou na Internetu zveřejněny ještě dostatečnou dobu před tím, než nabudou účinnosti.
Podle modelu transparentní organizace musí fungovat všechny úřady, zdravotní pojišťovny a městské podniky, stejně jako politické strany a občanská sdružení, které chtějí dostávat veřejné dotace.
Pro splnění povinností transparentní organizace nechá stát vytvořit svobodný software, který transparentní organizaci maximálně zjednoduší plnění povinností a ušetří náklady.
-
Sdílení
Internet Dovedete si představit, že vás odstřihnou od Internetu? Nenajdete si jízdní řád, nepošlete bankovní příkaz, neseženete kvalifikovanou práci, nepošlete e-mail a nepřečtete si aktuální zprávy? Proto Piráti prosazují přístup k Internetu jako základní právo.
Lidé Internet používají pro práci, vzdělávání, zábavu i sociální kontakt. A jsou právem rozhořčeni, pokud jim někdo Internet zakazuje nebo jim blokuje přístup k informacím, které hledají. Pirátská strana prosazuje, aby stát do komunikace mezi lidmi na Internetu nijak nezasahoval.
Státy proto nesmí Internet vypínat, odpojovat lidi a blokovat přístup podle seznamu zakázaných stránek. Stát totiž ani nesmí sledovat přenášené informace, které by mu to umožnily, a to ani prostřednictvím poskytovatelů internetového připojení.
Internet je v dnešní době stejně důležitý jako voda a elektřina. Právo na rychlé připojení k Internetu má být zařazeno mezi základní lidská práva jako ve Finsku. Společnost musí směřovat investice do infrastruktury, odstranění bariér a vhodného územního plánování, a vytvořit tak podmínky pro rychlý a dostupný Internet. Jednotlivé způsoby připojení nesmí být diskriminovány a musí být zachována síťová neutralita.
Pirátská strana uznává přirozené právo na důvěrnost komunikace, její anonymitu a šifrování. Informace, které se ukládají o konkrétních uživatelích by měly být poskytnuty dále pouze se souhlasem uživatele nebo na základě rozhodnutí soudu.
Na druhou stranu Pirátská strana prosadí koncept dobrovolné a bezplatné digitální identity každého občana, která mu na základě jeho rozhodnutí umožní z anonymity na Internetu vystoupit. Digitální identita (např. elektronický podpis nebo openID) usnadní jednání s úřady, podepisování petic, nakupování, online diskuse a umožní volby po Internetu.
Svobodná kultura Pirátská strana podporuje autorskou tvorbu a umění a zdůrazňuje přitom společenské a kulturní změny, které jsou s nimi ve 21. století spojeny. Zvlášť významnou roli má svobodná kultura, která je naším vzorem a tvůrcům nabízí inspiraci, jak může jejich tvorba vzkvétat v podmínkách digitálního věku.
Pirátská strana chce, aby autorské právo plnilo svůj původní účel – zlepšovalo pozici autora vůči vydavatelům, producentům a prodejcům děl. Nikdy nemělo být záminkou pro omezování svobodné tvorby, koláží, remixů, parodií a jiných tvůrčích počinů. Piráti nechtějí zrušit osobností práva autora, jeho odměnu ani obhajovat plagiátorství. Naším cílem je podpořit svobodu tvorby a najít nové cesty pro tvorbu v digitálním věku.
Svobodná kultura je příklad přirozeného kulturního prostředí na Internetu. Svobodnou kulturu tvoří díla tvůrců, kteří umožnili jejich volné šíření. Díky Internetu jsou tvůrci v kontaktu s publikem i bez prostředníků a mohou spolupracovat s kýmkoliv na celém světě. Svobodná kultura prakticky ukazuje, že i volně dostupná díla mohou být úspěšná v komerčním měřítku. Ostatní tvůrci mohou těchto zkušeností využít a zvolit některý z alternativních modelů financování tvůrčí činnosti.
Dalším cílem je zpřístupnit kulturní bohatství v nejširší možné míře občanům, aniž by tím bylo dotčeno postavení tvůrců. Navrhujeme nezbytnou reformu:
- Usnadníme šíření kulturních děl. Řada kulturních děl je pro publikum nedostupná, aniž by na tom měl tvůrce zájem (osiřelá díla, komerčně nedostupná díla, akademické publikace). Pak jednoznačně podporujeme zpřístupnění. Z dlouhodobého hlediska chceme povolit nekomerční sdílení a zkrátit kopírovací monopol jen na dobu obvyklé komerční využitelnosti díla.
- Zrušíme výsady autorských svazů. Odstraníme plošné poplatky, které zvýhodňují komerčně úspěšné umělce a zatěžují veřejné rozpočty. Zrušíme povinnost oznamovat kulturní vystoupení OSA a její oprávnění vybírat poplatky i za nezastupované tvůrce.
- Zpřístupníme veřejná prostranství kultuře. Podporujeme hudbu a výtvarné umění ve veřejném prostoru.
Pro široký přístup ke kulturnímu bohatství je nezbytná veřejná podpora. Knihovny, galerie a muzea jsou místem setkávání, sdílení informací, vzdělávání a seznamování společnosti s kulturním dědictvím. Piráti se zavazují financovat tyto veřejné instituce za podmínek transparentní organizace. Piráti prosadí, aby veřejné galerie a muzea měly dobrovolné vstupné. Podporujeme digitalizaci sbírkových fondů a jejich zpřístupnění na Internetu chápeme jako samozřejmost.
Piráti si cení památek a kulturního dědictví. Pro nové veřejné stavby a prostory usilujeme o architektonické a urbanistické soutěže, které zohlední i jejich kulturní přínos. Prosazujeme, aby v památkové péči, architektonických soutěžích a grantech v oblasti kultury rozhodovali odborníci.
Mezinárodní vztahy Mezinárodní vztahy
Pirátské hnutí staví na demokratickém rozhodování, nediskriminačním prosazování lidských práv a svobodném šíření informací napříč světadíly. Na mezinárodní úrovni nechceme jen sledovat své zájmy, ale opravdu spolupracovat. Z bilaterálních vztahů klademe zvláštní důraz na vztahy s našimi nejbližšími sousedy. Ztotožňujeme se s principem neagrese jako základním bodem mezinárodního práva a odmítáme agresi ve všech jejích podobách.
Vedoucím prvkem vývoje mezinárodního společenství je dnes technologický pokrok, který je do značné míry představován Internetem coby prostředkem pro svobodné sdílení informací. Podporujeme jeho rozšiřování a prosazujeme, aby všechny státy bránily jeho technologickou neutralitu.
Světová politika
Usilujeme o přísnější regulaci světového obchodu se zbraněmi a zákaz vývozu zbraní do konfliktních oblastí. Odmítáme používání žoldnéřů a neoznačených bojovníků pravidelných armád k diverzím nebo okupaci cizího území. Odmítáme vedení hybridních a kybernetických válek a šíření zbraní hromadného ničení.
Podporujeme racionální rozvojovou pomoc zemím, které takovou pomoc potřebují. Zvláštní pozornost chceme věnovat stabilizaci ohnisek konfliktu a nestabilních států, neboť jejich nestabilita představuje zdroj problémů pro celé mezinárodní společenství.
Globální ekologické problémy a katastrofy chceme společně na mezinárodní úrovni řešit, ne je popírat nebo zlehčovat jejich význam. Při řešení problémů je nutné vycházet z konsenzu uznávaných a korporátně nezávislých vědců.
Odmítáme mnohostranné mezinárodní smluvy, které vynucují nefunkční monopoly a patenty na úkor občanských práv a lidské svobody. Zasadíme se o revizi mezinárodních úmluv, ze kterých vyplývají pouze negativní důsledky a které se dodržují jen z historických důvodů.
Evropská politika
Usilujeme o zásadní demokratizaci EU. Podporujeme rozhodování o politických záležitostech EU v první řadě Evropským parlamentem. Podporujeme takové změny, které povedou k posílení prvků přímé demokracie.
Rozhodnutí by se neměla přijímat na úrovni EU, pokud je lze lépe řešit na národní, regionální či lokální úrovni. Rovnocenný a snadný přístup ke komunikaci a informovaní občané jsou základními předpoklady pro legitimní demokratická rozhodování.
EU potřebuje funkční společně uplatňovanou politiku v řadě oblastí. EU i její členské státy musí více podporovat školství, vědu a výzkum. Chceme zlepšit transparenci a demokratickou kontrolu orgánů EU. V EU chceme hájit svobodný pohyb lidí, zboží, služeb a informací a oponovat byrokracii, centralizaci a nesmyslným dotacím. Podporujeme odstranění všech překážek, které lidem brání ve svobodném pohybu, obchodu a rozhodování. Stejně tak podporujeme rozšiřování EU o další státy, pokud s tím občané daných států vysloví souhlas v referendu a splňují podmínky pro vstup.
ČR se musí do tvorby evropské politiky a legislativy více zapojovat a nebýt pouze pasivním přihlížejícím, proto usilujeme o hlubší zapojení ČR do jednání o budoucnosti EU.
Životní prostředí Životní prostředí
Životní prostředí sdílíme všichni. Na příznivém životním prostředí závisí i naše svoboda. Smog omezuje naši svobodu vycházet, znečištění půdy naši svobodu pít ze studny a podobně. Pirátská strana má za cíl zlepšení stavu životního prostředí a větší zapojení občanů do rozhodování politik životního prostředí pomocí přímé demokracie.
Podobně jako v celém programu považujeme za nezbytnou dostupnost informací a transparenci rozhodování. Lidé mají právo na snadný přístup k informacím o provozu průmyslových závodů a jejich vlivu na životní prostředí. Prosazujeme, aby měli lidé také více informací o výrobcích v obchodech, přidaných látkách, surovinách a jejich vlivu na zdraví a životní prostředí, včetně testování na zvířatech.
Informovanost je klíčová také v oblasti územního plánování. Lidé mají mít možnost aktivně se zapojit do projednávání otázek týkajících se územního plánování, krajiny a životního prostředí a mají mít reálnou možnost vyvolat o těchto otázkách referendum.
V oblasti životního prostředí jsou pro nás dále klíčové následující body:
- Piráti třídí odpad a podporují jeho efektivní recyklaci. Recyklace odpadu by měla být standardem i pro veřejné instituce. Vzniku odpadů je potřeba předcházet (např. již v procesu designu výrobků). V odpadovém hospodářství prosazujeme lepší využití druhotných surovin (recyklovaný papír, plasty, kovy) a energetické využití bioodpadů jako obnovitelného zdroje energie. Materiály, které je možné znovu použít, nesmí končit ve spalovnách nebo na skládkách.
- Rozvoj veřejné hromadné dopravy je šetrnější a efektivnější alternativou k individuální automobilové dopravě; stejnou pozornost je třeba věnovat cyklistům a pěším. Chceme přehodnotit postoj státu k zanedbané železniční infrastruktuře, důsledně porovnat s investicemi do silniční dopravy a přiblížit se vyváženému udržitelnému rozvoji těchto dvou základních typů dopravní infrastruktury.
- Energetika postavená na inovacích a rozmanitosti. V energetice chceme důsledně počítat se všemi pozitivními i negativními dopady výroby jednotlivých druhů energie, včetně dopadu na ovzduší a jiné složky životního prostředí. Prioritou v oblasti energetiky je výzkum, vývoj a nasazení nových technologických řešení, která sníží spotřebu a zvýší efektivitu. Chceme se rozhodovat racionálně a odmítáme tlak všech energetických lobby.
- Zhodnocení nerostného bohatství. Ceny, za které stát prodává naše nerostné bohatství (uhlí, plyn, horniny) soukromým společnostem, považujeme za hluboce podhodnocené a budeme požadovat jejich úpravu směrem k tržním cenám. To povede k obnovení rovnováhy mezi využitím obnovitelných a neobnovitelných zdrojů.
- Ekologický rozvoj měst a obcí. Budeme prosazovat rozumnou a střídmou urbanizaci měst a obcí, která nebude představovat zbytečnou zátěž pro životní prostředí, zejména ovzduší a krajinu. Prosazujeme, aby nové stavby kreativně využívaly opuštěné plochy („brownfields“) a aby měla v městech před průmyslovými skladišti přednost moderní architektura a kultura.
Podstatný je pro nás způsob, jak ochrany životního prostředí dosáhnout. Chceme omezit přímé ekologické dotace, byrokratické mechanismy a umělé zavádění tržních principů do ochrany životního prostředí (obchod s emisními povolenkami).
Za lepší cestu považujeme cílené spotřební daně z činností, na které se vážou negativní externality, a daňové zvýhodnění šetrnějších technologií (recyklovatelné obalové materiály, bezemisní technologie, elektromobily apod.)
-
Občanská práva
Psychotropní látky Padesát let po podepsání Jednotné úmluvy o omamných látkách z roku 1961 jsme svědky celosvětového selhání války proti drogám. Výroba nelegálních psychotropních látek a obchod s nimi dnes představují jedno z nejvýdělečnějších světových průmyslových odvětví. Jeho odhadovaný obrat 320 miliard dolarů ročně¹ je beze zbytku kontrolován zločinci. Psychotropní látky jsou kvůli tomu snadno dostupné na černém trhu a to nejen dospělým, ale i dětem.
Pirátská strana považuje za nezbytné opustit předsudky týkající se psychotropních látek a začít je spravedlivě a efektivně regulovat. Nová zákonná úprava musí respektovat základní lidská práva každého dospělého člověka a nastavit takovou politiku psychotropních látek, která zajistí nejen účinnou kontrolu tohoto odvětví, ale i funkční systém prevence, regulace a pomoci, který předchází rizikům spojeným s jejich užíváním a zmírňuje jeho následky.
Prosazujeme účinnou politiku státu v oblasti psychotropních látek, kterou lze shrnout do tří bodů:
- Reforma. Zákony o psychotropních látkách musí brát ohledy na potřeby a fungování společnosti – jen tak si zaslouží respekt. Musí být umožněno věděcké zkoumání a léčebné využití látek, které jsou dnes nelegální a jejichž léčebný potenciál je prokázán. Dospělí lidé nesmí být postihováni za pěstování a držení těchto látek pro osobní potřebu. Musí být zaručena svoboda věcně a objektivně informovat o psychotropních látkách a jejich pozitivních i negativních dopadech na lidský organismus a společnost.
- Regulace. Legalizace pěstování a držení psychotropních látek pro osobní potřebu bude efektivním řešením v boji proti drogovým mafiím. Legalizace sníží poptávku na černém trhu a oslabí jeho nabídku i vliv na páchání trestné činnosti ve snaze získat předraženou psychotropní látku. Umožní se vznik registrovaných společenských klubů pěstitelů a uživatelů konopí. Neoprávněné nakládání s psychotropní látkou, například její prodej jiné osobě, poskytování nezletilým, užívání při řízení motorových vozidel či jiné činnosti, kde vliv psychotropní látky může způsobit obecné ohrožení, bude trestné.
- Zdanění. Obchod s drogami bude legalizován a zdaněn. Způsob výroby, prodeje a kontroly kvality budou stanoveny dle typu psychotropní látky. Povolení k obchodování s psychotropními látkami získá jen subjekt, který splní státem předepsané podmínky. Daň z prodeje psychotropní látky přinese do státního rozpočtu prostředky, ze kterých bude možné financovat léčbu závislých lidí nebo preventivní programy v oblasti ochrany veřejného zdraví, vzdělávání a volnočasových aktivit.
Politika psychotropních látek je komplexní soubor preventivních, léčebných, sociálních a dalších opatření uskutečňovaných na všech úrovních od celospolečenské až po jednotlivce. Jejím konečným cílem je omezit vliv černého trhu, zvýšit všeobecnou informovanost o psychotropních látkách a omezit rizikové užívání a škody, které jednotlivcům a společnosti mohou v důsledku užívání těchto látek nastat.
Například situace v Portugalsku jasně ukazuje² že dekriminalizace držení psychotropních látek nezvyšuje jejich užívání, naopak snižuje jejich pouliční prodej a tedy i dostupnost pro děti, redukuje výskyt nemocí mezi závislými i počet policejních zákroků.
- Úřad Organizace spojených národů pro drogy a kriminalitu: Oceňování hodnoty trhu s nelegálními drogami, 2005.
- Hughes, Caitlin, Stevens, Alex 2010-7-21 What can we learn from the Portuguese decriminalization of illicit drugs?. British Journal of Criminology. Oxford University Press, pp. 1014.)
Soukromí Pirátská strana prosazuje respekt pro anonymitu a lepší ochranu lidského soukromí. Plošné sledování, bezdůvodné policejní prohlídky a odposlouchávání veškeré telekomunikace jsou prostředky, jejichž nasazení odmítáme.
Převažující mánie každého sledovat a kontrolovat vytváří klima nedůvěry a strachu, které ohrožuje naši společnost daleko více než mezinárodní terorismus. Svobodná společnost byla v minulosti vybojována s nasazením nesčetných lidských životů. Jen ve 20. století zažilo Československo dva totalitní režimy, které byly postaveny na atmosféře strachu a neustálém sledování lidí.
Dnešní technologie umožňují shromažďovat mnohem více osobních údajů o tom, kde se lidé pohybují (mýtné, mobilní telefony, MHD, čipové karty) a co dělají (kamery, sledování na Internetu, platební karty, sčítání lidu). Kde to připadá v úvahu, tyto prostředky by vůbec nemělo být možné zneužít ke sledování. Ačkoliv každý krok k policejnímu dohledu může být přesvědčivě zdůvodněn, my Evropané z vlastní zkušenosti víme, kam tato cesta vede, a tam v žádném případě nechceme.
Pro posílení ochrany soukromí navrhujeme následující zásady:
- Anonymita. Prosazujeme právo na anonymitu. Kde to je možné, musí být u přístrojů, které umožňují sledování lidí, zaručena anonymita; režim sledování by měl být dobrovolný.
- Soukromí. Se sledováním občanů ve veřejném prostoru souhlasíme pouze v jasně odůvodněných případech a v nezbytné míře (zlatnictví, úřady, parkoviště atd.) Lidé musí být informováni o pravidlech pro použití získaných osobních údajů, maximální době uchovávání a způsobu likvidace. Odmítáme, aby byla data získaná ze sledování dále automaticky propojována.
- Zabezpečení. Centralizované databáze v rukou státu (např. zdravotní registry) představují riziko úniku a zneužití citlivých údajů. Prosazujeme, aby občané měli nad svými údaji kontrolu a aby byly tyto údaje náležitě zabezpečeny.
- Pojistky proti zneužití. Navíc by se každý měl po stanovené době dozvědět, že byl individuálně sledován nebo že státní orgán přistupoval k jeho osobním údajům.
Za účelem posílení ochrany soukromí prosazujeme opatření, která sníží míru sledování a odposlechů na přijatelné minimum:
- Zákaz plošného sledování komunikace. Evropská směrnice o uchovávání údajů přikazuje sledovat a uchovávat údaje o všech telekomunikačních spojeních i o pohybu všech mobilních telefonů. Ve spolupráci s ostatními Pirátskými stranami usilujeme o zrušení této směrnice.
- Zákaz plošného sledování kamerovými systémy. Veřejná prostranství jsou plná kamer, které umožňují sledování pohybu, identifikaci obličejů a propojení s údaji o přepravě, aniž by k takovému zásahu do soukromí existoval vážný důvod. Analýzy navíc ukazují, že přítomnost kamer má na kriminalitu minimální efekt, případně ji jen přesouvá. Proto v příslušných případech upřednostníme přesunutí policistů od monitorů kamer do terénu.
- Zákaz bezdůvodného prověřování občanů nebo údajů o nich. Lidé mají právo na osobní bezpečnost a soukromí. Proto nelze připustit „preventivní“ prohlídky, při kterých jsou občané kontrolováni bez zjevného důvodu. Prohlídky jsou přípustné pouze při důvodném podezření z porušení zákona.
- Zákaz elektronického a biologického slídění. Rutinní prohlídky nesmí nepřiměřeně zasahovat do lidského soukromí, proto odmítáme „svlékání“ pomocí elektronických skenerů, prohlížení dat na elektronických zařízeních a další podobně invazivní postupy. Nesouhlasíme s plošným sběrem biologického materiálu nevinných občanů a jeho uchováváním v centrálních databázích.
Svoboda informací Zakázané šíření informací mělo v naší historii klíčový význam, protože narušovalo informační monopol totalitních režimů. V exilu vydával díla Komenský, samizdatem šířili spisy disidenti a pirátsky vysílal okupovaný rozhlas. V informační společnosti 21. století je svoboda informací ještě důležitější. Piráti zastupují další generaci, která si musí vydobýt svoji svobodu!
Svoboda informací znamená právo člověka využívat veřejně dostupné informace a požívat výhody vyplývající z jejich užití. Pod svobodu informací spadá
- svoboda studovat informace a uplatňovat znalosti z nich získané,
- svoboda šířit informace a
- svoboda zpracovávat informace a zpracované informace dále šířit.
Cenzura je nepřípustná. Omezení svobody informací považujeme za legitimní pouze v obdobných případech jako omezení svobody projevu.
K prosperujícímu, demokratickému a transparentnímu státu vede cesta právě přes svobodu informací. Piráti prosazují, aby byly podstatné informace automaticky zveřejňovány a aby byly odstraněny překážky, které brání šíření zveřejněných informací:
- Informace veřejného sektoru. Pro zveřejňování informací prosazuje Pirátská strana model transparentní organizace, podle něhož mají veřejné instituce povinnost automaticky zpřístupňovat informace ve svobodných formátech na Internetu. Posílíme vymahatelnost práva na informace, aby byla zajištěno efektivní zhodnocení investovaných veřejných prostředků.
- Odstranění informačních monopolů. Informační monopol brání lidem šířit a využívat informace. Politici přistoupili na řadu informačních monopolů, které údajně motivují tvůrce, vynálezce a producenty k aktivnější činnosti. Ve skutečnosti však na monopolu vydělávají hlavně jednotlivé korporace, zatímco trh jako celek kvůli monopolu selhává (šikana OSA, patentové války, osiřelá díla). Naším cílem je vytvoření prostředí, kde motivace tvořit jde ruku v ruce se svobodou informací.
- Podpora svobodné tvorby. Současné svobodné licence zachováme a nasadíme ve veřejném sektoru (studijní materiály, fotografie, dokumenty atd.). Zahájíme přechod veřejného sektoru na svobodný software, který má nízká bezpečnostní rizika a nehrozí u něj závislost na dodavateli.
- Vzdělání. Z dlouhodobého hlediska považujeme svobodnou tvorbu za klíčovou pro sdílení a tvůrčí rozvíjení našeho kulturního a duševního bohatství. Podporujeme vzdělávání žáků všech typů vzdělávacích institucí a občanů tak, aby získali základní přehled o tom, co je to právo na informace, co jsou svobodné formáty a svobodný software. Dále prosazujeme digitalizaci a veřejné zpřístupnění dokumentů uchovávaných ve veřejných knihovnách a archivech.
Dříve nepřicházelo automatické zveřejňování informací z veřejných institucí v úvahu a informace mohli rozšiřovat jen vydavatelé za pomoci drahých tiskařských strojů. Dnes může díky technologiím tvořit, publikovat a sdílet informace každý člověk.
Jsme přesvědčeni, že náš systém je svobodnější a demokratičtější.
Svoboda projevu Piráti se zasazují o liberální společnost, kde má každý člověk právo projevit svůj názor. Stávající občanská práva jako právo petiční chceme aktualizovat pro digitální věk. Usilujeme o liberální úpravu shromažďovacího práva, aby měl člověk na ulici stejnou anonymitu jako na Internetu.
Názor je základem výměny informací a sám o sobě nikomu neškodí. Stát by neměl svobodu projevu potlačovat. Média placená z veřejných prostředků by měla informovat ze všech úhlů pohledu a neměla by záviset na politicích v mediálních radách.
Moderní člověk není jen pasivním divákem televize, ale vyhledává si informace sám z nezávislých zdrojů. Jedním kliknutím sdílíme informace se všemi přáteli nebo svoláváme demonstrace za svá práva. Internetová komunita vytváří blogy, portály, streaming a sociální sítě, které postupně nahrazují zastaralý model člověka-přijímače člověkem-vysílačem. Každý Pirát je vysílač!
Dnes je nejvýraznějším prostorem svobody projevu a stát by na něm neměl mít ambice blokovat a filtrovat informace. Pro řešení případných problémů mají internetové stránky vlastní technické prostředky, nebo je lze řešit způsobem a prostředky existujícího občanského práva.
Zákony, které zaručují svobodu projevu, se musí aktualizovat a rozšířit na moderní technologie. Veřejná shromáždění a petice zapojují veřejnost do rozhodování a poskytují politikům důležitou zpětnou vazbu. Proto se zasazujeme o právo na demonstraci i v digitálním prostředí a možnost elektronických petic s digitální identitou.
Liberální úprava shromáždění musí respektovat právo lidí pokojně projevit názor. Dokud shromáždění nevyvolávají strach a probíhají pokojně, policie by zásadně neměla používat represi, ale jen oddělit dvě shromáždění, mezi nimiž hrozí konflikt. Piráti požadují zachování anonymity pokojně shromážděných lidí: Protestujeme proti nahrávání pokojně demonstrujících policií a proti změně shromažďovacího zákona, která zakázala setkání v maskách ve všech případech, nikoliv jen na výzvu policie.
Pirátská strana požaduje právní ochranu pro občany, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor a upozorní na korupci (whistleblowing).
Volnočasové aktivity Množství aktivně využitého volného času je měřítkem svobody, podmínkou osobního rozvoje a konečným cílem snažení celé společnosti. Prosazujeme jasná pravidla pro aktivní podporu dobrovolnictví a volnočasových aktivit.
Volnočasové aktivity představují hlavní způsob tělesného a duševního uvolnění od stresu. Sportovní a kulturní spolky, domy dětí a mládeže, sdružení spotřebitelů, organizace zastřešující vývoj svobodného software, politické strany a další sdružení občanského sektoru plní ve společnosti nezastupitelné funkce. Uvědomujeme si, že občané v nich dobrovolně utvářejí hodnoty, které často nelze vyjádřit penězi. Vedle toho volnočasové aktivity přispívají ke vzdělání, rozvíjejí kulturní a sociální dovednosti, předcházejí rizikovému chování, ale mají i hospodářský přínos pro celou společnost.
Pirátská strana se zavazuje k významné veřejné podpoře dobrovolnictví a volnočasových aktivit. Považujeme to za postoj logicky doplňující náš důraz na společenskou podporu vzdělání a kultury. Je správné, že veřejně prospěšné aktivity jsou částečně financovány z veřejných subvencí (veřejné rozpočty, EU, granty). Na druhou stranu očekáváme, že veřejné prostředky budou hospodárně využity ve prospěch veřejnosti, transparentně zaúčtovány a nebude možnost je vyvádět do soukromých firem.
Veřejná podpora by měla být poskytována podle následujících zásad:
- Chceme postupně dospět k prostředí, kde se veřejná podpora a daňové úlevy vztahují pouze na neziskové organizace, které fungují na principu transparentní organizace.
- Podpora bude přednostně směřovat do přiměřené infrastruktury, zejména na budování sportovišť pro amatérské sportovce, středisek volnočasových aktivit, škol umění, kluboven apod. Před stavbou budovy by však mělo být jasné její dlouhodobé využití a mělo by být zajištěno i financování provozu.
- Veřejná podpora volnočasových aktivit zejména s účastí soukromých firem musí mít jasná pravidla, aby nedocházelo k odklánění veřejných subvencí do soukromých rukou. Rozhodování o veřejné podpoře na úrovni obce, kraje či státu by mělo probíhat co nejblíže občanům a s jejich zapojením.
- Výsledky placené byť částečně z veřejných prostředků budou dále svobodně využitelné občany i komerčním sektorem (fotografie, počítačové programy apod.)
-
Stanovisko Pirátů k migraci 2020
Mezinárodní spolupráce jako základ - Migrace včera a dnes - Prevence - Uprchlíci - Integrace cizinců - Začleňování do společnosti - Cizinci žijící v ČR
-
Stanovisko Pirátů k spojenecké alianci NATO
Stanovisko Pirátů ke kolektivní obraně v rámci EU a NATO
-
Stanovisko Pirátů k návykovému chování
Stanovisko Pirátů k prevenci vzniku rizikového návykového chování a snižování škod s ním spojených
-
Stanovisko Pirátů k povinnému očkování
Stanovisko Pirátů k problematice povinného očkování a vlivu farmaceutické lobby
-
Stanovisko Pirátů k referendu
Stanovisko České pirátské strany - parametry „malého“ referenda
-
Stanovisko Pirátů k obětem čistek v Turecku
Stanovisko Pirátů k represím, režimu a obětem čistek v Turecku

DOSTUPNÉ A DŮSTOJNÉ BYDLENÍ PRO KVALITNÍ ŽIVOT
Bydlení je jednou ze základních věcí pro každou obec nebo město. Nevnímáme bydlení jako zásluhu. Bydlet podle nás potřebuje každý, a právě obecní bydlení může poskytovat zázemí pro všechny skupiny obyvatel od znevýhodněných rodin a jednotlivců, přes rodiny se středními příjmy, seniory až například po potřebná povolání. A bydlet nesmí znamenat zadlužit se.

OTEVŘENÁ A MODERNÍ RADNICE
Hospodárný a transparentní rozpočet: Za co obec utrácí a proč? Rozpočty chceme přehledné, hospodárné, odůvodněné a informace o nich široce přístupné. Veřejné zakázky: Transparentním řízením přilákáme více zájemců. Snížíme ceny a zvýšíme kvalitu.

PÉČE O ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ ZAČÍNÁ TAM, KDE ŽIJEME
Každá generace má usilovat o předání společného okolí v co nejlepší podobě. Kvalita života společnosti je neoddělitelná od kvality prostoru, ve kterém se denně pohybujeme a od našeho životního prostředí.

VSTŘÍC AKTIVNÍ VEŘEJNOSTI
Elektronický systém pro zpětnou vazbu a veřejnou diskusi: Vedle běžného osobního setkání voliče se zastupitelem podporujeme i další formy komunikace a předávání zpětné vazby. Podpora místního podnikání: Zlepšíme podmínky pro rozvoj podnikatelského prostředí v obcích tak, aby nebyla svévolně mařena aktivita místních občanů a firem.

VEŘEJNÉ SLUŽBY SLOUŽÍ OBČANŮM
Poskytování kvalitních veřejných služeb a jejich dostupnost je hlavním cílem územní samosprávy. Námi navrhované otevřené hospodaření přinese úspory, které umožní dlouhodobě dotovat i prospěšné služby nevykazující zisk.

SOCIÁLNÍ POLITIKA
Sociální služby, které opravdu řeší těžké životní situace: Dostupnost vyvážené a pestré nabídky sociálních služeb je předpokladem pro zvládání náročných situací.

DOSTUPNÁ A KVALITNÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE
Základem kvalitní zdravotní péče je její časová a dojezdová dostupnost. Budeme proto aktivně vyhledávat příležitosti, jak kvalitu i dostupnost zdravotní péče rozvíjet a udržovat.

LEPŠÍ DOPRAVNÍ OBSLUŽNOST
Veřejný prostor je společenský kompromis, který spočívá v zachování bezpečnosti všech účastníků provozu bez ohledu na rozměry jejich vozidla. Krizová místa stávajících silnic vyřešíme tak, aby silnice sloužily všem, tedy řidičům aut, pěším, cyklistům, rodičům s kočárky a dalším uživatelům.

KVALITNÍ ŠKOLSTVÍ A VZDĚLÁVÁNÍ
Zajistíme dostupnost škol a dostatek míst. Chceme zdravé klima ve školách. Na pohodovější atmosféru ve školách pro žáky, ale i učitele zajistíme potřebné prostředky. Půjdeme cestou digitalizace a snižování administrativy.

ROZVOJ KULTURY
Uchování kulturních tradic a kulturního dědictví zásadně přispívá k poznání lokální historie, ale také určuje jedinečnou identitu regionů. Živou kulturu vnímáme jako důležitý prvek pro kvalitu života ve městech a obcích. Proto ji bereme jako trvalou a neopominutelnou součást veřejné podpory. Chceme udržet stávající kulturní infrastrukturu, nesmí být první obětí úsporných škrtů.

UDRŽITELNÝ CESTOVNÍ RUCH
Zaměříme se na to, aby byl turistický ruch opravdu přínosný jak pro turisty, tak i pro místní obyvatele a podnikatele. Naší prioritou je propojení cestovního ruchu, marketingu a služeb. Velkou příležitost vidíme v zakládání a rozvoji organizací destinačního managementu (DMO), které budou obcím poskytovat efektivní strukturu pro řízení cestovního ruchu.

PODPORA SPORTU A ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU
Podpoříme účelnou a udržitelnou rekonstrukci sportovišť v majetku obce i místních spolků. Podpora pohybových aktivit a zdravého životního stylu je pro nás důležitá, stejně tak práce lokálních klubů a spolků.
Plná verze programu je dostupná na webu Piráti a Starostové.

Digitální revoluce
Chceme stát, kde informace proudí jak mezi úřady, tak k lidem. Stát, který z občanů netahá pořád dokola údaje, co už jednou dostal. Stát připravený ochránit kritickou infrastrukturu a osobní informace občanů před kybernetickými útoky či jinými zneužitími.

Rovnocenné regiony
Chceme navázat na silně rozvinutý systém územní samosprávy a ve všech politikách státu zohledňovat, co udělají s obcemi a kraji. Ty může pozvednout výstavba vysokorychlostních tratí, intenzivní přeshraniční spolupráce, orientace hospodářství na digitální ekonomiku, robotizaci nebo automatizaci.

Moderní ekonomika
Je na čase posunout se. Proměnit zdejší montovnu v mozkovnu a stát se trhem inovativních služeb a produktů, které je možné prodávat za víc než ty dávno zavedené. Zvyšovat kvalifikaci pracovní síly, hledat a přijímat nové technologie, přitahovat prestižní zaměstnavatele.

Razantní boj s korupcí
Boj s hospodářskou kriminalitou bude úspěšný jen tehdy, když budou v převaze ti, kdo ho vedou. Proto je prioritní zákon na ochranu oznamovatelů korupce, zvýšení nezávislosti soudů a vedoucích státních zástupců, ale i postavení veřejnoprávních médií mimo politické vlivy.

Profesionální stát
Státní aparát je tu pro nás, ne my pro něj. Všem by nám měl být profesionálním služebníkem – pozorným, ale nenápadným, připraveným a pracovitým, uctivým a vlídným. Víc než dobrým sluhou je však často spíš zlým pánem, mnohdy navíc chaotickým. Potřebuje srovnat.

Důraz na klima
Směřujme ke konci spalování uhlí k roku 2033 při spravedlivé transformaci uhelných regionů. Modernizujme energetiku, průmysl a dopravu na nízkoemisní a dlouhodobě udržitelné formy. Podpořme úspory energií i zdrojů, odpad se naučme využít jako praktickou surovinu.

Sebevědomá a bezpečná země
Narovnejme se a bude s námi jednáno jako s rovnými. Vystupujme hrdě vůči celému světu, prokazujme orientaci na evropské a světové demokracie, aktivně se stavme za lidská práva. Abychom si to mohli dovolit, musíme posílit spojenectví v NATO a zvýšit důraz na obranu země. Nejen proti tradičním hrozbám, ale i proti hrozbám kybernetickým nebo hybridním.

Jistota péče a pomoci
Začít musíme u nejzranitelnějších. Zvýšit kvalitu školství a zajistit správný rozvoj dětí, i pokud jde o sport nebo stravu v jídelnách. Zajistit účinnou zdravotní péči včetně duševního zdraví. Stabilizovat důchodový systém a umožnit strávit každé období života v domácím prostředí.

Zdravotnictví
- Dostupnost zdravotní péče v regionu. Budeme prosazovat programy pro zajištění zdravotního personálu v regionech a o jejich podpoře povedeme jednání se zdravotními pojišťovnami.
- Zubní a lékařská péče v dojezdové vzdálenosti pro každého. Zajistíme časovou a dojezdovou dostupnost pohotovostní zubní, lékařské a lékárenské péče.
- Kvalitnější péče v porodnictví a vznik porodních domů. Podpoříme zlepšení péče v oblasti porodnictví a vznik porodních domů.

Klima, odpady a krajina
- Ochrana klimatu je výzva! Zavedeme opatření vedoucí k ochraně klimatu, šetrnému hospodaření s krajinou i energiemi a snižování emisí skleníkových plynů. Podpoříme také rozšíření nabídky vzdělávání o životním prostředí v regionech, šíření příkladů dobré praxe obcím a smysluplnou spolupráci na udržitelných projektech.
- Podpoření drobných prvků pro udržení vody v krajině místo obřích vodních staveb. Budeme podporovat chytré hospodaření s vodou v krajině i ve městech. Podpoříme například zelené střechy, kořenové čistírny odpadních vod, opatření k větší odolnosti lesů nebo krajinotvorné prvky zvyšující pestrost krajiny.
- Důraz na recyklaci před spalováním odpadů. Kraj budeme spravovat ekologicky a v souladu s principy udržitelnosti, prevence vzniku odpadu a emisí. Podpoříme projekty zaměřené na rozvoj cirkulární ekonomiky.
- Více surovin lokálních zemědělců v jídelnách škol a nemocnic v kraji. Chceme, aby krajem zřizované školy, nemocnice, sociální zařízení a instituce v co největší možné míře nakupovaly od lokálních zemědělců a producentů. Podpoříme tím jak regionální ekonomiku, tak i pestrost zemědělské produkce a krajiny jako takové.

Vzdělávání
- Podpora široké nabídky vzdělávání. Jsme pro svobodnou volbu vzdělávací dráhy dětí, průběžné vzdělávání dospělých, širokou nabídku a dostupnost vzdělávání - chceme podpořit rozmanitost nabídky podle potřeb regionu. Nepodpoříme centrálně stanovené minimální bodové hranice (cut-off skóre) u jednotných přijímacích zkoušek pro přijetí na střední školy.
- Větší spolupráce škol a zaměstnavatelů (praxe, zapojení odborníků do výuky...). Lépe propojíme vzdělávání s praxí, zvláště u zaměstnání s vysokou přidanou hodnotou. Podpoříme realizaci odborného výcviku v reálném pracovním prostředí firem a zapojení odborníků z praxe do výuky.
- Kvalita zázemí škol (vybavení, pomůcky, digitální vzdělávání...). Podpoříme rozvoj a zázemí škol - kraj by měl dbát o to, aby měly školy dostatek finančních prostředků, a to včetně vyjednávání o množstevních slevách. Chceme se rovněž zaměřit na vybavenost v oblasti informačních technologií a podpořit využívání nástrojů digitálního vzdělávání.

Doprava
- Dopravní obslužnost musí pokrývat celé území kraje i všechny občany. Hromadnou dopravu budeme plánovat tak, aby nevznikaly lokality bez dopravní obslužnosti. Podpoříme tím i rozvoj udržitelného cestovního ruchu a rozvoj aktivit pro trávení volného času. Při plánování hromadné dopravy v kraji budeme prosazovat bezbariérovost a dostupnost dopravy. Ve výběrových řízeních na dopravce bude bezbariérovost jedním ze základních kritérií
- Konec chaosu ve výstavbě a údržbě silnic, sítí a dalších staveb. Skoncujeme se současnou praxí, kdy se staví nekoncepčně. Zefektivníme a zrychlíme infrastrukturní stavby. Stavby a rekonstrukce budeme koordinovat společně s dalšími organizacemi. Zohledníme požadavky zachování krajinného rázu a přírodních lokalit daného regionu.

Rodina a sociální služby
- Sociální služby v terénu, aby lidé nemuseli do ústavů, když nechtějí (např. senioři). Zaměříme se na podporu poskytování péče v přirozeném domácím prostředí a alternativní způsoby bydlení pro seniory - podpoříme výstavbu komunitního bydlení, realizaci sdíleného bydlení, nebo dostupnost menších bytů. Usnadníme podávání žádostí do domova pro seniory nebo domova se zvláštním režimem. Upřednostníme podporu komunitních služeb, pobytových i terénních, před velkokapacitními ústavy.
- Zajistíme dětské skupiny, rodinná centra a další zařízení pro rodiny s dětmi. Pomůžeme rodinám sladit péči o děti a práci.

Bydlení
- Pomoc obcím, které řeší vážné problémy s bydlením. Podpoříme mapování bytové nouze v kraji a pomoc obcím potýkajícím se s vážnými problémy. Nastartujeme spolupráci obcí s kontaktními pracovišti Úřadu práce a terénními či ambulantními službami. Za důležitou také považujeme podporu obcím, které na svém území řeší problémy s dostupností bydlení nebo komplexní problémy v tzv. sociálně vyloučených lokalitách.
- Podpoření sdíleného bydlení a dostupnost menších bytů podle poptávky seniorů a dalších potřebných skupin. Podpoříme výstavbu komunitního bydlení, realizaci sdíleného bydlení a dostupnost menších bytů.

Ekonomika
- Podpoření podnikání, zejména v místech s vysokou nezaměstnaností a oblastech daleko od velkých měst. Zvýšíme kvalitu investičního prostředí. Podpoříme efektivnější čerpání dotací pro malé a střední podniky a inovační centra a podnikatelské inkubátory. Cílem je rozvíjet start-upy a přilákat a udržet v krajích perspektivní byznys.
- Oživení méně atraktivních lokalit kraje a revitalizace zanedbaných území.

Moderní úřad
- Snadnější komunikace s krajskými úřady. Každý občan musí mít možnost, nikoliv povinnost, využívat nové technologie. Zajistíme zpřístupnění úřadů fyzicky i online - vozíčkářům, neslyšícím, nevidomým, slabozrakým a dalším potřebným.
- Transparentnost účetnictví kraje a firem, které kraj vlastní. Zavedeme transparentní účetnictví kraje. Chceme, aby kraj přešel k využívání otevřeného účetnictví všude tam, kde to zákon dovoluje, včetně společností, ve kterých je většinovým vlastníkem kraj. Zároveň budeme o příjmech a výdajích kraje informovat pomocí rozklikávacího rozpočtu.
- Chceme řídit kraj zodpovědně - ve vedení krajských institucí preferujeme odborníky vybrané v transparentních výběrových řízení. Budeme zveřejňovat průběžné plnění jednotlivých priorit a cílů, aby každý mohl práci kraje sám zhodnotit.

Evropa potřebuje SVOBODU
- Zachování svobody pohybu v EU: Budeme bránit jednotný evropský trh zboží i služeb a možnost jednoduše cestovat a pracovat v zahraničí.
- Ochrana Evropy před hrozbami zvenčí i zevnitř: Posílíme vnější hranice a společnou obrannou politiku. Podpoříme investice do otevřených technologií, které zajistí kyberbezpečnost.
- Internet bez cenzury: Potřebujeme zásadně reformovat autorské právo. Odpovědnost poskytovatelů za obsah je zpátečnický krok a zvýhodňuje největší internetové hráče.
- Postavíme se autoritářům potlačujícím demokracii: Mír v Evropě musíme chránit před diktátory a extremisty.

Evropa potřebuje UPGRADE
- Evropská politika transparentnější a bližší lidem: Každý člověk musí mít jednoduše dostupné informace o práci poslanců v Bruselu. Poskytneme lidem možnost se k návrhům vyjádřit online.
- Smysluplné rozhodování: Pohlídáme, aby se rozhodování o lokálních otázkách nepřesouvalo zbytečně na vyšší úrovně. Nechceme, aby se EU topila v byrokracii.
- Pohodlnější pohyb po Evropě: Podpoříme vybudování vysokorychlostních železnic a další infrastruktury pro efektivní propojení Česka a evropské sítě.
- Podpora a rozvoj Erasmu: Podpoříme více výměnných pobytů pro učitele a středoškoláky, které rozvíjí jazykové dovednosti a podporují mezinárodní spolupráci.

Evropa potřebuje BOHATSTVÍ
- Kde firma podniká, tam má také danit: Zasáhneme proti daňovým únikům korporací a daňovým rájům.
- Transparentní hospodaření s evropskými penězi: Evropa potřebuje přísnější a jasnější pravidla pro dotace a lobbistické aktivity.
- Reforma evropské zemědělské politiky: Dotace pro velké zemědělské koncerny musí mít finanční limit. Ušetřené peníze můžeme investovat do rozvoje regionů a venkova.
- Evropa jako technologický lídr: Podpoříme malé a střední podnikatele a rozvoj moderních technologií. Nechceme, aby svazující patentová pravidla bránila inovacím.

Evropa potřebuje UDRŽITELNOST
- Podpoříme rozumná řešení problémů se suchem a dalšími dopady změny klimatu. Nastartujeme rozvoj a využívání nových technologií a čistějších zdrojů energie snižováním závislosti na fosilních palivech a smysluplnou úsporou energie.
- Pěstujme jídlo, ne paliva: Podpoříme udržitelné zemědělství a zlepšování kvality půdy, životních podmínek zvířat a biodiverzity. Budeme prosazovat, aby dotace byly podmíněny šetrným přístupem ke krajině a podporovaly rozvoj venkova, ne obřích agrokorporací.
- Chceme, aby si lidé mohli sami rozhodovat o kvalitě svého života. Budeme prosazovat zvýšení transparentnosti a informovanosti o stavu životního prostředí.
- Prosadíme moderní přístup k odpadům. Nejlepší je odpad, který nevznikne. Budeme podporovat ekodesign, prodlužování životnosti výrobků a snadnou recyklaci a další využití odpadů.

Evropa potřebuje SPRAVEDLNOST
- Nejsme smetiště Evropy: Zasloužíme si stejnou úroveň kvality potravin a spotřebního zboží jako zbytek Evropy.
- Stejný přístup k digitálním službám: Podpoříme jednotný digitální trh bez hranic tak, aby služby jako internetové vysílání nebyly omezeny zemí pobytu.
- Stejné šance pro ženy a muže: Zaměříme se na zdravou rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem a na podporu pečujících osob.
- Fér pracovní podmínky pro všechny: Jsme proti vykořisťování levné pracovní síly agenturami. Lepší pracovní příležitosti podpoříme i investicemi do celoživotního vzdělávání.

Doprava a logistika
Čas strávený na cestě se do života počítá. Prosazujeme koncepční řešení výstavby komunikací po vzoru Německa a Rakouska, s jasným financováním a plánováním na dalších 30 let - podle potřeb občanů, průmyslu i mezinárodních závazků.
Česká republika, křižovatka Evropy
- Česká dálniční síť je hmatatelným důkazem mnoha let neodborné politické práce. Navrhneme zásadní změny, jež urychlí a zkvalitní výstavbu dálniční sítě v ČR. Konec politikaření, odborníci zpět na místa!
- Průhledné hospodaření a úplná znalost nákladů = záruka kvality. Zprůhledníme organizace jako je ŘSD zabývající se dopravní infrastrukturou. U každé veřejné zakázky chceme dlouhodobé záruky a kontroly.
- Zrychlíme výstavbu nejdůležitějších dopravních tepen. Zasadíme se o řádnou přípravu projektů, jednodušší administrativu, aktivní a férovou komunikaci s občany a omezení možností pro spekulanty.
Mobilita v 21. století
- Restart koncepční výstavby dálniční sítě. Plánování musí probíhat nezávisle na vrtoších politiků s jasnými cíli a kritérii úspěšnosti. Jen tak lze do roku 2040 potřebných 1000 km dálnic dostavět.
- Chceme, aby Česko bylo na špičce v elektromobilech a samořídících autech. Prosadíme příznivé a rovné podmínky pro rozvoj a použitelnost nabíjecích stanic všech typů vozidel.
- Stop šikaně řidičů. Vybudujeme více odpočívadel a podpoříme jednotný evropský výběr mýta pro kamiony. Jsme proti sledování osobních aut přes GPS.
Česká železnice, ocelová páteř dopravy
- Zajistíme dlouhodobé zdroje a stabilní plánování. Ze SFDI vyčleníme fond pro investice do výstavby železnic a stanovíme limity pro její dlouhodobé úvěrové financování.
- Prosadíme výstavbu vysokorychlostních tratí v co nejkratších termínech a s účastí českých vysokých škol. Vysokorychlostní železnice znamená provozní rychlost minimálně 250 km/h.
- Zastavíme politické trafiky v Českých drahách a prosadíme, aby zveřejňovaly smlouvy v registru smluv.
A něco navíc
- Cyklisté jsou náš respektovaný partner při plánování a výstavbě cest.

Finance
Zjednodušíme daňový systém a snížíme zdanění práce. Zlepšíme výběr daní zejména u subjektů, které z Česka vyvádějí stovky miliard v nezdaněných ziscích.
Nižší zdanění práce a spravedlivé daně
- Daně: Jde to i jednoduše! Zavedeme skutečně rovnou daň – stejnou sazbu celkového zdanění práce (včetně odvodů) pro všechny příjmové skupiny. Slevu na dani ponecháme v současné výši.
- Snížíme sazbu zdanění práce o 1,6 procentního bodu: Zaměstnanec s průměrnou mzdou díky tomu ušetří přibližně 7 500 Kč ročně. Celkový dopad naší reformy na státní rozpočet bude cca 1 až 2 mld. Kč. Dle možností budeme usilovat o další snižování zdanění práce o procentní bod každý rok.
- Usnadníme placení daní: Daně a odvody živnostníků sjednotíme do jedné platby a zavedeme jednotné inkasní místo. Jednoduchý daňový formulář budete moci vyplnit online během 10 minut.
- Zahájíme diskuzi o změnách daňových sazeb v souvislosti s robotizací.
Stop vyvádění zisků nadnárodních firem
- Zisk vytvořený v Česku bude u nás i daněn: Zlepšíme pravidla , dohled a sankce v případě vyvádění zisků. Posílíme motivaci firem, aby větší část zisku investovaly u nás či rozdělily zaměstnancům.
- Omezíme daňové ráje a odkryjeme vlastníky nejen v Karibiku: Podpoříme jednotný daňový základ firem v EU. Zabráníme vlastníkům firem schovávat se za anonymní struktury.
- Podpoříme sektorovou daň pro banky, telekomunikace, vodárny a jiné trhy, kde je malá konkurence a vytvořený zisk jde zpravidla do zahraničí. Dosadíme silné vedení regulačních úřadů, které dohlédne, že daň nedopadne na spotřebitele.
- Zvýšíme poplatky za těžbu národního bohatství.
A něco navíc:
- Vytvoříme stabilnější prostředí: Schválíme maximálně jednu zásadní změnu daňových zákonů za funkční období.
- Nepodpoříme nezodpovědné zadlužování budoucích generací.
- Zlegalizujeme konopí a zdaníme jeho prodej: Zdanění přinese do rozpočtu dle odhadu 3,2 mld. korun, viz stanovisko. Drobné pěstování bude osvobozeno od daní.
- Omezíme EET: Zrušíme EET pro e-shopy, platby kartou a drobné podnikatele.

Informatika
Digitalizace je služba pro občany, k nimž budeme přistupovat jako k váženým klientům. Zbavíme se monopolních dodavatelů technologií vysávajících veřejné rozpočty. Tím digitalizaci Česka zrychlíme a zlevníme.
Méně papírů = víc volného času
- Digitalizace přinese pohodlí: Z domova si vyřídíte novou občanku, prodej auta či daňové přiznání. Těm, kteří se ještě nespřátelili s počítačem, pomůže úředník na přepážce.
- Ušetříme všem čas, peníze a starosti: V digitálním prostředí neexistuje otevírací doba, většinu věcí vyřídíte okamžitě. Všechny formuláře a služby budou na jedné přehledné internetové stránce. Tím ušetříme čas občanům a zefektivníme chod úřadů.
- Bude to fungovat: Každá nová služba bude podrobena důkladnému testování a nespustí se, pokud ji nezvládne ministr osobně. Služby musí mít jasný přínos pro občany, a ten bude průběžně vyhodnocován.
Vyšší kvalita za méně peněz
Zřídíme ministerstvo informatiky, které:
- Ohlídá potřebnost a kvalitu návrhů služeb: Zamezíme opakování kauz typu Opencard, Registr vozidel nebo EET.
- Nastartuje digitální, uživatelsky přívětivý stát: Chceme digitalizaci jako v Estonsku nebo ve Velké Británii.
- Vytvoří a prosadí standardy: Služby poskytované státem budou jednoduché a funkční. Propojíme služby a registry, aby skutečně obíhala data, ne občan.
- Garantuje kvalitu služeb: Dáme dohromady ten nejlepší tým IT specialistů; nebude ale přebírat agendu IT za jiné úřady.
- Zajistí, že digitalizace skutečně proběhne: Budeme uplatňovat princip: „vize je centralizovaná, procesy jsou decentralizované.“
A něco navíc:
- Prosadíme kvalitní otevřená data (open data): Pomůže to nastartovat ekonomiku a zvýšit kvalitu služeb v soukromém i veřejném sektoru.
- Podpoříme rozvoj open-source software, ve školách i na úřadě: Budeme tak následovat USA, UK a státy EU, které již jeho výhody využívají.
- Zvýšíme kyberbezpečnost státních systémů: A to bez zbytečného šmírování občanů.
- Budeme požadovat zodpovědnost dodavatelů za chyby v jejich produktech a službách.
- Bráníme svobodu Internetu: Zachováme síťovou neutralitu.

Kultura
Cílem Pirátů je podpora kultury a lidí, kteří ji vytvářejí. Podpoříme knihovny, galerie, divadla či muzea, která budou splňovat podmínky průhledného hospodaření. Svobodná společnost je pestrá, a taková je i její kultura.
Zajistíme financování kultury
- Dáme vám slevu na dani až 2000 Kč, pokud darujete peníze na kulturu: Obdarovat budete moci libovolnou neziskovou instituci, která má průhledné financování a pěstuje kulturu nebo jinou veřejně prospěšnou činnost.
- Veřejnoprávní média slouží všem: Zrušíme koncesionářské poplatky. Příjem ČT a ČRo nahradíme pevným podílem na výběru DPH. Zvýšíme možnosti příjmů z reklamy, ovšem přísně regulované. Omezíme politické tlaky na vedení televize a rozhlasu, viz stanovisko.
- Kultura pro města a obce: Zavedeme architektonické soutěže u veřejných staveb jako standard. Vyhradíme u státních staveb aspoň 1 % rozpočtu na výtvarná díla. Zajistíme, že kulturní granty budou dostupné i pro menší obce.
Dáme autorskému právu smysl
- Nechceme porušovat práva autorů a umělců, ale přizpůsobit pojetí autorského práva digitálnímu věku: Podporujeme tvořivost, sdílení a férovou odměnu autora za komerční užití jeho díla.
- Zrušíme nadvládu OSA nad umělci: Zrušíme povinnost umělců oznamovat svůj koncert OSA 20 dní předem. Umělec nesmí být nucen platit poplatek za koncert, kde hraje vlastní hudbu.
- Ušetříme domácnostem i podnikatelům stovky milionů: Zlevníme elektroniku zrušením poplatku za prázdná média. Hospodský nebude muset platit poplatek za rádio a televizi - zaplatí ho vysílací stanice. Výrazně snížíme nebo zcela zrušíme poplatky pro školy, výzkum a nekomerční aktivity.
- Na úrovni EU zahájíme diskusi o zkrácení copyrightu: Původně trval copyright 14 let od zveřejnění díla, s možností prodloužení na dvojnásobek. To je dostatečná doba na vytvoření finančního zisku z díla.
Dostupné kulturní bohatství
- Díla z grantů budou po 2 letech uvolněna k nekomerčnímu užití: Dohoda na uvolnění díla bude podmínkou dotace z veřejného rozpočtu na vznik díla.
- Podpoříme dobrovolné vstupné ve veřejných muzeích a galeriích.
- Zdigitalizujeme maximum českých knih: Na Internetu zpřístupníme všem občanům bezplatně knihy, u kterých vypršela majetková práva.
- Zavedeme povinný elektronický výtisk, je-li dílo vysázeno na počítači.
- Památky chceme zachovat i pro další generace: Prosadíme, aby vyjádření Národního památkového ústavu byla pro úřady závazná.

Mezinárodní vztahy
Naše základní zahraniční politika je orientována směrem na vyspělé evropské demokracie. Chceme, aby Česká republika sebevědomě využívala náš vliv v EU a OSN k prosperitě celého našeho státu, světadílu i planety.
Aktivní členství a reforma Evropské unie
- Chceme omezovat byrokracii a bojovat proti nesmyslným dotacím a plýtvání v EU.
- Prosazujeme vyšší zapojení občanů a Evropského parlamentu do rozhodování.
- Nepřijmeme výjimky zvýhodňující některé země nebo jejich části: 4 základní svobody pohybu (zboží, služeb, osob a kapitálu) v rámci Evropského prostoru musí zůstat nedělitelné.
Férový a prosperující mezinárodní obchod
- Chceme, aby ČR jednala a obchodovala se všemi zeměmi jako rovný partner, od velmocí po rozvojové státy.
- Nahradíme tajně vyjednávané mezinárodní smlouvy jako je TTIP. Chceme jasné, předem stanovené cíle dojednané pod veřejnou kontrolou. Dohlédneme na to, že na prvním místě nebudou zájmy lobbistů, ale občanů.
- Nesouhlasíme s vykořisťováním chudých zemí (např. vnucováním vysokých cen západních patentovaných léků na smrtelné choroby)
Globální odpovědnost Česka
- Podporujeme symbolickou i konkrétní pomoc disentu v autoritářských zemích. V rozumné podobě je nedílnou součástí naší diplomacie.
- Odmítneme vynucování hranic na internetu: Zasazujeme se o to, aby lidé ze všech zemí světa měli svobodný a anonymní přístup k internetu.
- Podporujeme revizi Úmluvy OSN o omamných látkách s cílem zásadně snížit vliv nelegálních drogových kartelů.

Místní rozvoj
Zajistíme rozvoj státu s jasnou vizí, zjednodušíme a zrychlíme stavební řízení a zvýšíme vliv veřejnosti na rozhodování.
Nebudete na druhé koleji
- Odmítáme politiku o nás bez nás. Projednání vize ČR a regionů a dalších rozhodnutí s občany považujeme za základ demokracie a zdravé společnosti.
- Férové podmínky pro všechny regiony. Zmírníme přeplňování Prahy a vybydlování venkova. Chceme změnu rozpočtového určení daní, dostavbu hlavních dopravních tepen a pokrytí venkova vysokorychlostním internetem.
- Nedopustíme vyřazení veřejnosti z projednání velkých staveb.
Rychlejší výstavba bez korupce
- Zavedeme jednotné kontaktní místo pro stavebníky. Nebude třeba vyběhat až 40 stanovisek ve stavebním řízení. Prosadíme i další doporučení Světové banky.
- Zveřejníme jednoduchý elektronický formulář pro stavební povolení.
- Prosadíme, aby se developeři skutečně podíleli na placení potřebné infrastruktury. Chceme více plánovacích smluv a zdanění zisků developerů ze změny polí na stavební parcely.
- Zřídíme kancelář státního architekta. Ve spolupráci s krajskými a obecními architekty pomůžeme rozvíjet kvalitní prostředí měst a zejména venkova.
Větší dostupnost bydlení
- Předložíme balík zákonů, který zvýší dostupnost bydlení. Zvýšení rozpočtového určení daní dá obcím peníze na veřejnou vybavenost a obecní bytový fond. Nabídneme obcím nevyužívané nemovitosti v majetku státu.
- Dáme obcím možnost zvýšit daně z dlouhodobě neobydlených bytů.
- Zavedeme moderní legislativu pro sdílenou ekonomiku (Airbnb apod.)
A něco navíc:
- Chceme veřejné zakázky průhledně a bez byrokracie. Naučíme veřejnou správu chovat se jako řádný hospodář, viz protikorupční strategie.
- Podpoříme sdílení dobré praxe a výměnu zkušeností, například projektů participativního rozpočtu, který zavedli naši zastupitelé v Brně.
- Zjednodušíme ubytovací a lázeňské poplatky. Posílíme samosprávu obcí při určování jejich výše.

Obrana
Moderní, akceschopná a přísně kontrolovaná armáda je základním pilířem české a evropské bezpečnosti. Ochráníme náš stát před kybernetickými útoky. Armáda bude efektivně financována.
Bezpečná Evropa
- V jednotě je síla: Hranice schengenského prostoru musíme chránit společně a efektivně. Podporujeme mezinárodní spolupráci v rámci společné evropské obranné a bezpečnostní politiky a rozvíjení společných bojových skupin zemí EU.
- Evropská spolupráce v NATO: Chceme sjednotit a posílit podíl a vliv evropských zemí uvnitř NATO. Podporujeme věcnou diskusi o fungování NATO a jeho vojenských operacích.
- Základem civilizovaného světa je dodržování práva: Angažmá naší nebo společné evropské armády mimo hranice EU nebo NATO by mělo být podpořeno mandátem OSN a důkladně zváženo.
Moderní armáda pod občanskou kontrolou
- Připravíme armádu pro výzvy 21. století: Finanční prostředky mají směřovat nejen do techniky, ale také do lidských zdrojů (dobře vycvičení vojáci a naplněné stavy). Podpoříme účelné investice armády do aplikovaného výzkumu v oblastech, ve kterých jsme světová špička.
- Konec plýtvání a zbrklého dočerpávání rozpočtů: Armáda má být modernizována ve spolupráci s ostatními státy EU. Namísto ročního plánování rozpočtu (vedoucího k typickému rozhazování prostředků na konci roku) budeme strategické nákupy financovat z dlouhodobého fondu. Piráti osobně dohlédnou na to, aby zakázky v obraně byly skutečně transparentní a nebyl u nich prostor pro korupci.
- Kybernetická obrana státu bez šmírování: Prosadíme účinnou kybernetickou obranu státu bez plošného odposlouchávání internetu.
- Ohlídáme hlídače: Vojenské zpravodajství podrobíme skutečné civilní kontrole.
A něco navíc
- Chceme zlepšit akceschopnost během krizových situací. Armáda může být nápomocna při přípravě občanů k reakci například na teroristické útoky nebo živelné pohromy.
- Armáda se má opět aktivněji zapojit do plánování činnosti civilní obrany.
- Vážíme si veteránů, zraněných a padlých vojáků a jejich rodin. Podporujeme péči o veterány a důstojnou údržbu vojenských hřbitovů.

Práce a sociální věci
V důsledku prudkého rozvoje technologií lze v horizontu 20 let očekávat zánik profesí a razantní změny nejen na trhu práce. Zasadíme se, aby Česko nezaspalo.
Zvyšování mezd a flexibilní trh práce
- Jednoduchý plán pro vyšší mzdy. Snížíme daně z příjmu, podpoříme průběžné zvyšování státních platů a minimální mzdy.
- Celoživotní vzdělávání z peněz EU a podpora sociálního podnikání. Ano částečným úvazkům a práci z domova. Ne minimálnímu pojištění u přivýdělku, povinnému plnému úvazku a odpovědnosti firem z práce z domova.
- Boj s byznysem pracovních agentur na hraně zákona, proti nejisté, špatně placené práci, z níž nelze uživit domácnost.
Solidarita s potřebnými
- Zjednodušení dávek. Místo příspěvků v hmotné nouzi a podpory v nezaměstnanosti jedna dávka. Důstojný život těm, kdo nemohou pracovat, práce se ale musí vyplatit.
- Státní podpora rodin s dětmi do jedné plošné dávky bez prokazování příjmu či žádosti o daňové odpočty. Zálohové výživné, pokud druhý rodič neplatí včas.
- Konec obchodu s chudobou, obecní sociální bydlení místo doplatku na bydlení.
- Ne „děcáku“ - děti a mládež mají žít v rodině nebo domácím prostředí. Sociální služby v přirozeném prostředí - místo ústavů terénní a ambulantní péče. Podpora domácí péče a pro pečující rodiny.
Důchodový systém
- Zaručený minimální důchod, zvýšení důchodů nižších než 75 % minimální mzdy. Vyšší podíl solidární složky důchodů. Valorizace dle indexu životních nákladů důchodců.
- Současný systém vylepšíme. Stát nabídne víc možností dobrovolného spoření s garancí.
A něco navíc:
- Docenění sociální práce, srovnání mezd ve zdravotnictví, školství a sociálních službách. Prohloubení mezirezortní spolupráce.
- Necháme experty zpracovat analýzu jak zvládnout budoucí společenské změny. Variantou je základní příjem v rámci EU.

Průmysl a obchod
Chceme z České republiky udělat ekonomického tygra. Žije mezi námi spousta chytrých a kvalifikovaných lidí, abychom se vrátili zpět mezi technologické velmoci.
Česko jako ekonomický tygr Evropy
- Chceme být technologickým rájem: Prosazujeme vizi dlouhodobé prosperity České republiky postavené na zvládnutí robotizace a drobných inovativních podnikatelích.
- Podporujeme sdílenou ekonomiku: Navrhli jsme nová pravidla pro digitální platformy, aby soutěžily s tradičními firmami za férových podmínek.
- Přijmeme progresivní změny zákonů v návaznosti na vývoj techniky (např. samořídící a hybridní auta, drony): České firmy mohou být lídrem na trhu a Česko vydělá na jejich expanzi do EU.
Podpora drobných podnikatelů v době robotizace
- Budeme podporovat drobné a inovativní podnikatele: Pobídky nepatří zahraničním montovnám, ale podnikům s velkou přidanou hodnotou, které zde platí daně.
- Přestaneme házet podnikatelům klacky pod nohy: Zavedeme jednotné elektronické podání i sdílení spisů a inkasní místo, bezplatné technické normy. Snížíme byrokracii a počet razítek ve stavebním řízení a zrychlíme soudy.
- Zjednodušíme komunikaci s úřady: Podnikatel bude přehledně informován o všech povinnostech. Počítačové programy na jejich plnění budou zdarma.
- Zpracujeme prognózy dopadů robotizace na ČR: Přijmeme nutné změny zákonů, abychom se na ni připravili a aby občané a podnikatelé vydělali.
Férové mobilní tarify a levný internet
- Zajistíme snížení cen volání a dat: Zastavíme lobbing telefonních operátorů. Inspirujeme se v Polsku a donutíme trh mobilních operátorů ke konkurenci.
- Evropské dotace na lepší Internet rozdělíme bez narušení tržního prostředí: K dispozici je 14 miliard korun.
- Razantně zpřísníme sankce vůči firmám cíleně poškozujícím zákazníky.
Dostupnější energie
- Snížíme ceny koncovým odběratelům: Spravedlivě rozdělíme náklady na výrobu a přenosovou síť. Zastavíme podporu velkým solárním parkům a bioplynkám.
- Zachováme programy pro úsporu energie v budovách, kotlíkové dotace a podpoříme energetickou soběstačnost: K podpoře musí mít přístup i domácnosti (např. solární panely na střechách) a drobní podnikatelé.
- Zaměříme se na inovace v jaderné energetice.
- Nesouhlasíme s prolomením limitů těžby uhlí.

Spravedlnost
Chceme efektivní justici, která slouží spravedlnosti, nikoliv formalitám, nebo dokonce ochraně zločinců pomocí právních kliček.
Zodpovědní soudci
- Prosadíme otevřený výběr: Kandidáti na soudce budou vybíráni ve veřejných výběrových řízeních za jasných podmínek.
- Zařídíme větší transparentnost: Na soudce se musí vztahovat zákon o střetu zájmů, veřejná majetková přiznání, veřejný diář schůzek a lobbingu, prověrka NBÚ.
- Zavedeme veřejnou kartu soudce: Se záznamy o jeho osobě a výsledcích, hodnocení jeho práce nejméně jednou za 5 let s možností postihu a odvolání soudce. Pravomoc k postihu bude mít nadále kárný senát, kde by ovšem měla být většina právníků ne-soudců.
- Chceme osobní zodpovědnost za excesy při vydávání nezákonných rozhodnutí: Odpovědnost posoudí soud vyššího stupně, který shledá exces.
Rychlejší přístup ke spravedlnosti
- Prosadíme rychlé řešení situace dlužníků s více exekucemi: Sloučením exekucí dle místní příslušnosti dlužníka s přiměřenou srážkou z chráněného bankovního účtu.
- Zavedeme elektronický soudní spis: Prosadíme judikáty na Internetu a další online služby.
- Podpoříme zjednodušení soudní soustavy: Jen tři úrovně.
- Přeneseme více věcí na správní úřady, stejně jako je tomu například v telekomunikacích (ČTÚ). Soudní přezkum rozhodnutí bude zachován.
- Omezíme důvody, kdy začíná řízení od znova. Typicky věci vrací odvolací soud. Ten by se případu „nezbavil“, ale musel by chybu sám napravit.
- Umožníme hromadné žaloby a přednostní jednání o věci s dopadem na více lidí.
Efektivní stíhání zločinců a náprava odsouzených
- Odpolitizujeme státní zastupitelství.
- Inspirujeme se zeměmi s fungující spravedlností při přípravě trestního řádu: Zamezíme zbytečnému opakovaní důkazů, nežádoucím formalitám a kličkám, kvůli kterým unikají zločinci a politici usvědčení z korupce.
- Podpoříme lepší zajištění majetku trestně stíhaných: Zvýšíme důraz na peněžité tresty a propadnutí majetku.
- Podpoříme alternativní tresty s přínosem pro společnost, programy pro nápravu, návrat do společnosti a prevenci recidivy.

Vnitro a otevřený stát
Naší vizí je důvěryhodný stát, který se občanům zodpovídá za kvalitu veřejných služeb. Důsledné uplatňování transparentního přístupu ze strany státních institucí podpoří důvěru lidí i firem. Důsledkem otevřeného státu pak je omezení korupce.
Boj proti korupci nejen na papíře
- Prosadíme novelu zákona o registru smluv: Všechny státní firmy včetně ČEZ budou zveřejňovat smlouvy.
- Došlápneme si na politiky a vysoké úředníky: Majetková přiznání se stanou úplnými díky hrozbě propadnutí majetku. Zavedeme veřejné diáře.
- Opravíme služební zákon: Odpolitizujeme státní správu a ochráníme oznamovatele korupce.
- Rozšíříme působnost NKÚ na celý veřejný sektor: Zrychlíme jeho kontroly.
- Další body jsou v protikorupční strategii Pirátů.
Otevřený stát a kvalitní veřejná správa
- Chceme průhledná a veřejná výběrová řízení na všechny veřejné funkce.
- Omezíme duplicity, zjednodušíme procesy a zvýšíme kvalitu služeb: Zavedeme procesní audity a standardy kvality s pravidelným vyhodnocením.
- Zrychlíme projednání pochybení veřejných činitelů: Posílíme účast veřejnosti.
- Všechny veřejné instituce převedeme na transparentní organizace.
- Razantně zjednodušíme žádání o informace. Viz věcný záměr zákona.
- Změníme tabulkový systém odměňování ve veřejné správě: Přizpůsobíme odměňování soukromému sektoru a přilákáme špičkové odborníky.
Profesionální policie
- Chceme vyloučit politické ovlivňování policie: Budeme důsledně kontrolovat a interpelovat ministra vnitra.
- Podpoříme kariérní růst policistů: Posílíme bonusy policistů a zaměříme se na zlepšení manažerských schopností vedoucích pracovníků.
- Omezíme buzeraci občanů: Jsme proti přehnané represi, zneužívání plošných prohlídek a plošnému sledování komunikace.
- Rozvážeme ruce pro práci v terénu. Dáme peníze na větší automatizaci trestního řízení a omezíme jeho přebujelé formality (viz program v justici).
A něco navíc:
- Hájíme racionální přístup v řešení uprchlické krize: Odmítáme extrémní požadavky, viz stanovisko k migraci. Podpoříme pomoc co nejblíže místům konfliktů či humanitárních krizí.
- Podpoříme zavádění prvků přímé demokracie: Přímou volbu a odvolatelnost starostů (viz návrh), celostátní referendum, občanské veto a neslučitelnost více funkcí vykonávaných na plný pracovní úvazek.
- Na zbraně nesahat. Platné zákony o držení zbraní považujeme za vyvážené.

Vzdělávání a věda
Vzdělání je hodnota sama o sobě, jeho cíl nelze zužovat jen na uplatnění na trhu práce. Kvalitní vzdělávání je cestou k bohaté, fungující a spravedlivé společnosti.
Svobodná volba způsobu vzdělávání
- Podporujeme svobodnou volbu vzdělávací cesty. Prosazujeme rozmanitý vzdělávací systém, kde si každý může vybrat tu nejvhodnější školu i způsob výuky, a dosáhnout tak maxima svého potenciálu.
- Rozšíříme paletu druhů vzdělávání podle poptávky rodičů a studentů. Podpoříme i inovativní veřejné školy, prostor pro nadané žáky a žáky se speciálními potřebami, vzdělávání při práci a uznání znalostí nabytých praxí.
Moderní vzdělávání
- Zvýšíme výdaje na vzdělávání nad průměr EU, tj. 5 % HDP. Prosadíme zvýšení reálných platů učitelů o 20 %. Ponecháme výši státního příspěvku na žáky v soukromých školách.
- Ubereme učitelům nadbytečné papírování.
- Svět nám bude rozumět a my jemu. Chceme, aby se každý student plynule domluvil světovým jazykem. Podpoříme zahraniční stáže, kvalitní výuku jazyků a lepší dostupnost filmů a kultury v původním znění.
- Podpoříme ve školách více svobodného software. Software s otevřeným kódem a zdarma si student vyzkouší ve škole a může ho používat i doma.
Špičková věda a výzkum
- Prosazujeme stabilní institucionální podporu. Podstatné jsou kvalita a výsledky v mezinárodním měřítku. Zpřehledníme a zjednodušíme granty.
- Usilujeme o transparentní financování veřejných výzkumných institucí.
- Podporujeme pěstování vědeckých talentů.
A něco navíc:
- Učebnice a výsledky výzkumu vzniklé s veřejnou podporou učiníme zdarma veřejně dostupnými.
- Zavedeme jednotný registr závěrečných prací na VŠ. Prodloužíme dobu, po kterou je možné přezkoumat regulérnost studia na VŠ ze 3 na 15 let.
- Transparentní podpora sportu. Podporujeme přímou a transparentní podporu tělovýchovných organizací a dotování sportovišť využívaných dětmi a veřejností, viz bod volnočasové aktivity.

Zdravotnictví
Pacient bude váženým klientem s reálnou možností informované a svobodné volby. Digitalizace změní zdravotnické bludiště na přívětivý systém. Zavedeme jasná a důsledně dodržovaná pravidla včetně ochrany zdravotních údajů. Rozhoduje zájem pacienta a ne farmaceutické společnosti
- Prosadíme transparentnost: Došlápneme si na farmaceutické firmy, které korumpují lékaře, aby předepisovali jejich výrobky, zpětné bonusy a nehospodárné nákupy.
- Chceme dostupná léčiva a pomůcky za jasnou cenu: Zavedeme srovnávač doplatků na internetu, podpoříme veřejný výzkum.
- Umožníme volbu: Dáme možnost připlatit si za nadstandard a využívat služby osvědčené v zahraničí (např. porodní asistentky).
- Propojíme zdravotní a sociální systém v dlouhodobé péči: Narovnáme platby za stejné služby v LDN a domovech seniorů. Podpoříme hrazení péče v domácím prostředí a právo na důstojný odchod ze života.
- Podpoříme regulovanou legalizaci konopí pro léčbu i rekreační užívání: Látky méně rizikové než alkohol a tabák by měly být legální. Prosazujeme však přísnější pravidla pro související reklamu.
Vstřícné pojišťovny zajistí nejmodernější péči
- Rozšíříme nabídku: Zdravotní pojišťovny (mimo VZP) se budou moci odlišovat rozsahem hrazených služeb a mírou spoluúčasti a příplatku k pojistnému (se zákonným základem a limitem).
- Umožníme veřejnou kontrolu bez zákulisního politikaření: Umožníme přímou volbu zástupců pojištěnců do správní a dozorčí rady zdravotní pojišťovny.
- Nastavíme jasná pravidla: Prosadíme spravedlivé úhrady nemocnicím namísto dotací vyvoleným a nesystémových záplat.
Smysluplná digitalizace bez šmírování
- Zavedeme bezpečné sdílení elektronické dokumentace: Jen se svolením pacienta a přes šifrované úložiště zdravotní pojišťovny.
- Budeme zveřejňovat informace o kvalitě a hodnocení služeb.
Lepší podmínky pro zdravotnické pracovníky
- Zvýšíme finanční ohodnocení a osobní bezpečnost.
- Snížíme nadbytek přesčasů a přetížení administrativou.
- Vyřešíme dlouhodobé problémy: Zaměříme se na oblasti vzdělávání, kompetencí a nejasných odpovědnosti za chyby.

Zemědělství
Změníme strukturu zemědělských dotací, aby z nich méně těžily gigantické agrární firmy a naopak dotace více pomáhaly lokálním zemědělcům a zvyšovaly kvalitu potravin.
Rozmanitost zemědělství je v drobných farmách
- Budeme podporovat začínající zemědělce, rodinné farmy, malá družstva a komunitou podporované zemědělství (např. volným prodejem v malém).
- Zjednodušíme a zastropujeme systém dotací: Snížíme dotace velkým firmám a zvýšíme je drobným farmářům. Zveřejníme kompletní data.
- Preferujeme rozvoj zemědělství s pestrými osevními postupy a chovem zvířat volně v přírodě. Zajistíme udržování druhové mnohotvárnosti i uplatnění pracovních postupů šetrných k přírodě.
Zdravá půda je naše budoucnost
- Zajistíme kvalitní monitoring půd ohrožených erozí: Firmám, které půdu znehodnocují, odebereme dotace.
- Zrušíme dotace na řepku a jiná „bio“ paliva: Změníme dnešní systém podpory, která je neekologická a vybízí farmáře k poškozování půdy.
- Zvýšíme poplatky za vynětí polí a luk z půdního fondu.
Jedlá krajina
- Podpoříme lepší dostupnost zdravých, kvalitních a nejlépe lokálních potravin: Zkrátíme distribuční řetězce, budeme podporovat bližší vztahy zemědělců a spotřebitelů.
- Pomůžeme zajistit odbyt pro čerstvé lokální potraviny: V jídelnách, které provozuje stát, upřednostníme sezónní místní produkci a zdravé stravování.
- Ochráníme zahrádkářské osady před tlakem developerů.

Životní prostředí
Šetrně k lidem – šetrně k přírodě. Politiku životního prostředí stavíme na přirozené motivaci, respektu k přírodě a účasti veřejnosti. Podpoříme technologické inovace a ekologické chování domácností.
Život ve městech a obcích
- Strom je klimatizační jednotka: Zkvalitníme systém ochrany zeleně ve městech. Prosadíme i mimo národní parky vznik území divoké přírody, která budou otevřena lidem.
- Posílíme ekologickou MHD, pěší a cyklistickou dopravu: Budeme vytěsňovat tranzitní automobilovou dopravu ven z obcí.
- Budeme chránit právo obyvatel podílet se na rozhodování o životním prostředí ve svém okolí
- Využijeme jednoduchá a osvědčená řešení: Inspirujeme se stylem „když to jde jinde, půjde to i u nás.“
Moderní přístup k odpadům
- Třídění se musí vyplatit i finančně. Za odpady zaplatíte jen podle skutečně vyprodukovaného množství.
- Nejlepší je odpad, který nevznikne. Budeme klást důraz na životnost a ekodesign výrobků.
- Využijeme potenciál bioodpadů a rozšíříme kompostování.
Vzduch a voda – podmínky života
- Budeme bojovat proti nedostatku vody: Podpoříme vytváření a revitalizaci rybníků, malých nádrží, pramenišť, mokřadů, čímž zlepšíme schopnosti krajiny zadržet vodu.
- Zastavíme neúměrné zdražování pitné vody. Prosadíme ochranu vodních zdrojů a dodavatelských služeb před privatizací.
- Aby nás smog nedusil: Zavedeme nástroje pro rychlou regulaci a prevenci vzniku extrémních smogových situací. Prosadíme pokračování výměny starých uhelných kotlů a kamen, tak aby na ni dosáhli všichni.
- Snížíme závislost ČR na fosilních palivech: Zejména snížíme plýtvání uhlím v zastaralých uhelných elektrárnách. Spalování uhlí, ropy a plynu tvoří 95 % podílu na znečišťování ovzduší.
- Zpřísníme kontroly velkých průmyslových znečišťovatelů. Zachováme registr znečišťovatelů, který navíc rozšíříme o emise do ovzduší.

Energetika
Chceme energetiku založenou na inovacích, nových technologiích a tržním prostředí. Prosazujeme vyvážený energetický mix s rozumným zastoupením většiny typů zdrojů.
Chceme důsledně počítat se všemi pozitivními i negativními dopady jednotlivých druhů výroby a rozhodovat se racionálně. Odmítáme tlak všech energetických lobby.
V energetice podporujeme následující zásady:
- Investice do veřejného výzkumu. Prioritou v oblasti energetiky je výzkum, vývoj a nasazení nových technologií, které sníží spotřebu a zvýší efektivitu. Podporujeme, aby se stát podílel na financování výzkumných projektů v oblasti obnovitelných zdrojů, chytrých sítí, uzavření jaderného palivového cyklu, alternativních pohonů vozidel. Piráti se nebudou bránit ani smysluplnému rozvoji jaderné energetiky založené na pokročilých technologiích.
- Efektivní energetický mix. Piráti budou prosazovat zpracování věrohodných energetických scénářů s cílem vymezit, jaký rozvoj energetiky a energetické soustavy je možný a provozovatelný. Scénáře musí zohlednit zeměpisné podmínky i hospodářství, které vyžaduje větší stabilní zdroje elektrické energie. Menší města mohou postupně vytvářet soběstačné energetické celky s inteligentním řízením výroby a spotřeby, které mohou snadno odolat rozsáhlým výpadkům. Rozdíl mezi výrobcem a spotřebitelem se stírá a tuto decentralizaci vítáme.
- Tržní prostředí. Odmítáme státem zaručené výkupní ceny elektřiny, zelené bonusy a jiné formy subvencí. U stávajících dotací trváme na rovných podmínkách a snadné administrativě. Provozovatelé čistých technologií mohou být motivováni např. daňovými úlevami a negativní dopady na životní prostředí se musí promítnout do daní a cen.
- Průhlednost veřejných institucí v energetice. Energetické úřady, ČEZ a další veřejné podniky řízené státem nebo samosprávami musí mít zcela průhledné řízení a hospodaření. Informace o své činnosti by měly zveřejňovat na svých internetových stránkách (transparence).