Olga_Richterová
2. května 2024

Zaměstnávání bude pro lidi znevýhodněné na pracovním trhu dostupnější a důstojnější. Za podpory Pirátů dnes prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podniku

Praha, 2. května 2024 – Lidé se znevýhodněním, mladí dospělí opouštějící dětský domov nebo třeba lidé, kteří přišli o práci pár let před důchodem. Ti všichni hledají na trhu práce zaměstnání mnohem obtížněji. Obzvlášť pokud k tomu, aby práci mohli vykonávat, mají specifické zdravotní či jiné potřeby. Všem těmto skupinám lidí znevýhodněných na trhu práce pomůže důležitý zákon o integračním sociálním podniku, který právě prošel prvním čtením ve Sněmovně. Ten se týká dostupnějšího důstojného a stabilního zaměstnávání lidí s různě specifickými potřebami. Zákon zajistí také vznik registru sociálních podniků, díky kterému bude pro firmy snadnější najít důvěryhodné partnery a dodavatele - třeba právě z řad sociálních podniků. Zákon za Piráty předložila Olga Richterová už v minulém volebním období ve spolupráci se stranami tehdejší vládní koalice. K jeho projednání však za tehdejší vlády vůbec nedošlo.

Klára_kulatý stůl_ženské reprodukční zdraví
7. března 2024

Pirátská poslankyně Kocmanová vyzývá k detabuizaci ženského reprodukčního zdraví

Praha, 7. března 2024 – Témata menstruace, antikoncepce a endometriózy se týkají téměř poloviny populace. Přesto se o nich na veřejnosti mluví jen zřídka kdy. „Tato témata běžně stávají na okraji zájmu, nebo na ně nikdy není ten správný čas. Proto jsem se rozhodla ten správný čas udělat a uspořádat k nim kulatý stůl na téma ženského reprodukčního zdraví,“ uvedla k důvodům pro pořádání akce poslankyně a první místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová. Akci zaštítily vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09) a Michaela Šebelová (STAN). Vystoupila řada odbornic a odborníků, kteří společně sdíleli data a zkušenosti z praxe. Navrhovali také možná řešení, například možnost částečného hrazení antikoncepce nebo dostupnost menstruačních potřeb na školách a dalších místech. Shoda byla také na zásadním významu prevence. Zúčastněné poslankyně deklarovaly, že budou tato témata ve Sněmovně nadále prosazovat.

51682019858_e1483fe665_k
5. února 2024

„Projednejme Istanbulskou úmluvu ve Sněmovně”: Poslanecký klub Pirátů podporuje senátní výzvu adresovanou předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové

Pirátští poslanci a poslankyně se jednomyslně připojují k apelu, aby Sněmovna projednala Istanbulskou úmluvu. Po těsném nepřijetí ratifikace Senátem pirátská senátorka Adéla Šípová iniciovala sepsání otevřeného dopisu, ve kterém vyzývá předsedkyni Sněmovny, aby pokračovala v projednávání souhlasu s ratifikací Úmluvy ve Sněmovně. „Pokračováním v již započatém projednávání Úmluvy ve Sněmovně máte příležitost ukázat, že je hlas všech obětí trestných činů vyslyšen a že se naše společnost nebojí postavit proti násilí a diskriminaci. Věřím, že v případě schválení Úmluvy v dolní komoře bude existovat důvod pro její opětovné projednání na půdě Senátu po podzimních senátních volbách,” stojí mimo jiné v dopisu, který svým podpisem podpořil celý senátorský klub SEN 21 a Piráti: Adéla Šípová, Lukáš Wagenknecht, Václav Láska, Jan Holásek, Martin Krsek, Přemysl Rabas, i senátoři David Smoljak a Marek Hilšer, který za Piráty kandiduje v nadcházejících senátních volbách.

Jakub Michálek
26. ledna 2024

Komentář Jakuba Michálka: Odblokování Parlamentu na obzoru. Piráti navrhují změny pro fungující stát

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek představuje plán, aby sněmovna začala zase normálně fungovat bez účelového zdržování. Záměrné blokování projednávání důležitých zákonů stojí daňové poplatníky miliony korun denně a nemá ústavní ochranu, což nyní potvrdil i Ústavní soud v rámci odůvodnění verdiktu ohledně valorizace důchodů. Sněmovna bude jednat o usnesení, které upraví způsob projednávání zákonů, aby byl předvídatelný.

Olga Richterová občan
13. prosince 2023

Pomoc ohroženým dětem: Piráti podpořili zrychlení žádosti o osvojení, nebo pěstounskou péči a navýšení podpory pro pěstouny

Praha, 13. prosince 2023 – Pirátští poslanci v prvním čtení podpořili novelu zákona, která lidem usnadní proces žádosti o osvojení nebo pěstounskou péči. Ten byl doposud velmi zdlouhavý a administrativně náročný. A to zejména v úvodní fázi ještě před zařazením žadatelů do evidence příslušného krajského úřadu. To novela mění. Systém bude díky ní jednodušší, efektivnější a tedy rychlejší, což pomůže nejen žadatelům, ale ve výsledku hlavně dětem. Součástí novely je i zvýšení příspěvku pro podporu pěstounských rodin.

51697695278_a9fcbdbc44_o
27. října 2023

Piráti prosadili navýšení rodičáku o 50 tisíc. Dál usilují o jeho automatický růst v návaznosti na průměrnou mzdu

Praha, 27. října 2023 – Poslanecká sněmovna dnes z iniciativy Pirátů ve třetím čtení schválila navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun pro rodiče dětí narozených po 1. lednu 2024. Celková částka příspěvku tak vzroste na 350 tisíc korun na jedno dítě. Více peněz mají dostat i rodiče dvojčat, a to konkrétně 525 tisíc místo současných 450 tisíc korun. Piráti o podporu rodin usilují dlouhodobě, navýšení rodičovského příspěvku byla jejich podmínka při vyjednávání o úsporném balíčku s tím, že rodiny s dětmi v současné ekonomické situaci patří mezi domácnosti s nejnižšími příjmy. Piráti prosazují i pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku v návaznosti na růst průměrné mzdy, jejíž je náhradou.

52028293066_7020026b03_o
26. října 2023

Piráti hlasovali pro elektronické přihlášky na střední školy. Digitalizace celý proces dětem i jejich rodičům zjednoduší už v tomto školním roce

Praha, 26. října 2023 – Pirátští poslanci dnes hlasovali pro změnu zákona, která umožní elektronické přihlášky na střední školy. Jde o změnu, na které vydělají děti, rodiče i stát. Navržená úprava nahradí neefektivní systém zápisových lístků a umožní výrazné zrychlení celého procesu. Uchazeči budou moci nově podávat až tři přihlášky. Zároveň budou muset seřadit školy, na které se hlásí, podle svých priorit. Odpadne tak nejistota rodičů a dětí, protože budou daleko dříve vědět, na jakou školu se děti dostaly. Zároveň si nebudou uchazeči vzájemně zbytečně blokovat místa na dalších školách, kam si podali přihlášky takříkajíc “do zálohy”.

poslanci2023
29. června 2023

Piráti jednohlasně podpořili manželství pro všechny. Všichni mají mít stejná práva i povinnosti

Praha, 29. června 2023 – Sněmovna dnes v prvním čtení schválila návrh na manželství pro všechny, který Piráti jako jediná parlamentní strana jednotně prosazují již od minulého volebního období. Zákon, který podporují dvě třetiny Čechů a Češek, by umožnil uzavřít stejnopohlavním párům manželství a získat konečně stejná práva, která dosud narozdíl od ostatních dvojic jako registrovaní partneři nemají. Nerovné podmínky jsou nejen nedůstojné, ale duhové rodiny včetně jejich dětí mají také výrazně menší právní jistoty, což jim komplikuje řadu běžných životních situací. Novelu zákona o manželství pro všechny páry předložili Piráti spolu s dalšími koaličními stranami v červnu 2022.

Michálek_knihovna
21. června 2023

Piráti chtějí dostat lidi z dluhových pastí, prosazují zastavení marných a bagatelních exekucí

Praha, 21. června 2023 – Nevymahatelné a bagatelní exekuce budou snad konečně zastaveny. Počítá s tím návrh, který dojednali, předsedové všech koaličních poslaneckých klubů včetně Pirátů, který dnes Sněmovna schválila v prvním čtení. Týkat se to bude dle odhadů Exekutorské komory až 80 tisíc osob. Celkem i s výhledem na další roky půjde o zastavení až dvou milionů exekucí. Do novely zákona se předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubovi Michálkovi podařil prosadit rovněž online přístup ke kompletním datům exekutorské komory. Díky tomu bude i větší dohled státu nad celým exekučním systémem.

poslanci
31. května 2023

Všichni mají mít stejná práva i povinnosti. Piráti dál bojují za manželství pro všechny

Praha, 31. května 2023 – Sněmovna dnes začala projednávat návrh na manželství pro všechny, který Piráti jako jediná parlamentní strana jednotně prosazují již od minulého volebního období. Zákon by umožnil uzavřít stejnopohlavním párům manželství a získat konečně veškerá práva, která dosud narozdíl od ostatních dvojic jako registrovaní partneři nemají. Nerovné podmínky jsou nejen nedůstojné, ale duhové rodiny včetně jejich dětí mají také výrazně menší právní jistoty, což jim komplikuje i řadu běžných životních situací. To chtějí Piráti změnit. Manželství pro všechny podporují v ČR dle průzkumů zhruba dvě třetiny lidí.

jakub_michálek1
19. května 2023

Piráti prosazují konec zneužívání dotací i médií politiky. Hnutí ANO protikorupční návrh opět blokuje

Praha, 19. května 2023 – Sněmovna dnes na mimořádně schůzi jednala o novele, která má zamezit střetu zájmů u vysoce postavených politiků, jak prosazuje předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Schvalování ale opět zablokovalo opoziční hnutí ANO. Návrh Pirátů přitom upřesňuje stávající zákon a zavádí skutečnou vymahatelnost v případě, že politik vlastní mediální domy nebo pobírá veřejné zakázky či dotace a zároveň je členem vlády. Zákon se má vztahovat na skutečného majitele, nikoliv na ovládající osobu. Politikům, kteří by se chtěli pravidlu vyhnout, nepomůže ani převod majetku do svěřenských fondů. Díky návrhu Pirátů občané zároveň získají možnost nahlížet do majetkových přiznání politiků, aby mohli kontrolovat činnost těch, které si zvolili. Piráti budou trvat na zařazení hlasování o předloze pevně na červen.

Olga a Jakub
16. května 2023

Piráti zastaví střet zájmů u politiků, podpoří rodiny s malými dětmi i vyšší nezávislost České televize a Českého rozhlasu

Praha, 16. května 2023 – Důležité změny zákonů budou tento týden prosazovat Piráti. V pátek se na mimořádné schůzi sejde i z pirátské iniciativy Sněmovna, aby definitivně schválila zákon, který zastaví střet zájmů u politiků. To prosazuje předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. „Narovnáme prostředí v naší zemi, zabráníme prorůstání politiky, velkých mediálních domů a obchodních koncernů,” uvedl Michálek. Piráti se dále zasadí o zvýšení podpory rodin s malými dětmi, v koalici už došlo ke shodě na navýšení rodičovského příspěvku. „Nyní u rodičáku dojednáváme jeho konkrétní parametry,” vysvětlila místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová. Na současné schůzi Sněmovny budou Piráti rovněž hlasovat pro úpravu zákona, která zajistí větší nezávislost a stabilitu veřejnoprávních České televize a Českého rozhlasu.

Olga Richterová bílá brýle
4. dubna 2023

Piráti odmítají prodloužení fungování kojeneckých ústavů o dva roky

Praha, 4. dubna 2023 – Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová upozornila na možnou změnu, která by prodloužila působení kojeneckých ústavů do roku 2026 místo do konce roku 2024. Transformaci ústavů pro nejmenší děti v minulém volebním období navrhla Richterová zákonem, který Sněmovna schválila v roce 2021 a určila tak více než tříleté přechodné období. Počet dětí v těchto zařízeních se trvale snižuje, z většiny se nyní nejedná o kojence, ale o děti předškolního i školního věku. Působení kojeneckých ústavů proto ztrácí smysl.

Ivan Bartoš s českou vlajkou
8. února 2023

Novela o veřejných zakázkách omezí korupci, oseká byrokracii a zlevní a zefektivní fungování státu, říká ministr Ivan Bartoš

Praha, 8. února 2023 – Poslanecká sněmovna by měla dnes finálně projednat klíčový návrh Pirátů k novele o veřejných zakázkách. „Zavádíme férové, chytré a transparentní nastavení veřejných zakázek, jak jsme slíbili občanům. To přinese tři významná vylepšení: omezení prostoru pro korupci, osekání byrokracie a zlevnění a zefektivnění fungování státu,” vysvětlil Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj.

jakub-michalek
7. února 2023

Sněmovna projedná návrh Pirátů proti střetu zájmů při vlastnictví médií politiky a pobírání dotací a zakázek členy vlády

Praha, 7. února 2023 – Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, očekává v průběhu tohoto týdne schválení novely, která zamezí střetu zájmů u vysoce postavených politiků. Návrh Pirátů zpřesňuje stávající zákon a zavádí skutečnou vymahatelnost v případě, že politik vlastní mediální domy nebo pobírá veřejné zakázky a zároveň je členem vlády. Díky návrhu Pirátů občané opět získají možnost nahlížet do majetkových přiznání politiků, aby mohli kontrolovat činnost těch, které si zvolili. Politikům, kteří by se chtěli zákonu vyhnout, nepomůže ani převod majetku do svěřenských fondů.

olga-richterova
7. února 2023

Hrad nesmí protizákonně tajit informace. Richterová požádala NBÚ o posouzení oprávněnosti utajovat dokumenty o abolici

Praha, 7. února 2023 – Stát má být ke svým občanům maximálně otevřený a vstřícný. Pirátská místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová proto podala žádost Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) o posouzení oprávněnosti utajení informace v prezidentské kanceláři. Podle informací Deníku N a serveru Seznam Zprávy šlo nejspíše o žádost prezidenta republiky Miloše Zemana adresovanou premiérovi Petrovi Fialovi ve věci abolice pro blízké spolupracovníky prezidenta. Žádost byla, pravděpodobně v rozporu se zákonem, převedena do režimu tajné, veřejnost se tak s ní nemůže seznámit.

Olga Richterová bílá brýle
2. února 2023

Výbor potvrdil střet zájmů v mediální radě, na který upozornila Pirátka Richterová. O odvolání spolupracovníka Andreje Babiše rozhodne Sněmovna

Praha, 2. února 2023 – Volební výbor Poslanecké sněmovny dnes doporučil odvolání Daniela Köppla z postu člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Odvolání kvůli střetu zájmů navrhla místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová. „Členem Rady, která má být ze zákona nestranná a nezávislá, nemůže být člověk, který vystupuje jako člen kampaňového týmu Andreje Babiše. To je jasné porušení zákona. Nelze připustit to, aby člověk, který hájí zájmy mediálního magnáta, dohlížel na nestrannost veřejnoprávních médií v Česku. Naše země by se tím přiblížila praxi obvyklé v režimech s autoritářskými sklony. To nedopustíme,” komentovala doporučení výboru Olga Richterová.

Ivan_Olga_TK
24. ledna 2023

Piráti usilují o férovější veřejné zakázky, vyřešení střetu zájmů v mediální radě a o přítomnost rodičů u dětí hospitalizovaných v nemocnicích

Praha, 24. ledna 2023 – Novela zákona o veřejných zakázkách, střet zájmů v mediální radě a právo rodičů být u dětí hospitalizovaných v nemocnicích. To jsou tři klíčové body, kterým se chtějí Piráti věnovat v tomto plenárním týdnů. Ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš představil hlavní vylepšení, které má přinést jeho novela zákona o veřejných zakázkách, jež míří do 3. čtení. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová z důvodu střetu zájmů navrhne odvolání člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Rovněž představila pirátskou iniciativu, jež směřuje k jasnému výkladu zákona, který zabezpečí právo rodičů setrvat s dětmi při hospitalizacích v nemocnicích.

Klára Kocmanová Poslanecká sněmovna
12. ledna 2023

Piráti jsou spoluautory zákona, který ochrání zdraví dětí. Omezení prodeje nikotinových sáčků schválila Sněmovna ve zrychlené podobě

Piráti jsou spoluautory návrhu zákona, který zabrání dostupnosti zdraví škodlivých látek dětem. Hlavním cílem novelizace legislativy o ochraně zdraví, kterou dnes zákonodárci schválili, je zabránit prodeji tzv. nikotinových sáčků mladistvým do 18 let. Nikotinové sáčky jsou podle lékařů a adiktologů jednoznačně vysoce návykové. Dnes si je ale mohou děti a mladiství koupit bez omezení.

assets/img/articles/2022/michalek-richterova.jpg
4. listopadu 2022

Pomoc domácnostem a firmám bez zadlužování státu: Piráti prosadili mimořádnou solidární daň ve Sněmovně

Praha, 4. listopadu 2022 – Sněmovna dnes schválila daňový balíček, jehož součástí je i zavedení daně z mimořádných zisků pro energetické firmy, banky a rafinerie, tzv. windfall tax. S tímto návrhem přišli Piráti v květnu po vzoru západních zemí. Jde o dočasné opatření, jak ulevit domácnostem i firmám, které zasáhla energetická krize, bez prohlubování zadlužování státu.