Duben

18. dubna 2024

Piráti představili plán „Republika v pohybu“: 20 cílů pro rozhýbání české ekonomiky a prosperity

Piráti dnes představili spolu s experty plán Republika v pohybu. Jde o ekonomickou mapu, jak rozhýbat české hospodářství a prosperitu, aby se Česko dostalo na cestu do první ligy mezi vyspělé země. „Náš plán stojí na třech strategických pilířích a 20 ekonomických cílech, které lze provést či nastartovat v tomto volebním období. Růst ekonomiky by tím mohl následně posílit až o čtyři procenta ročně. Naše ekonomická mapa obsahuje například cíl dostat mzdu běžného zaměstnance, tedy její medián, na 50 tisíc korun měsíčně. Zajistit 100 tisíc nových míst v předškolní péči či spustit vratné státem garantované granty pro mladé nadané lidi, aby se mohli věnovat studiu,“ uvedl Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj.

18. dubna 2024

Nová aplikace Portálu občana je oficiálně spuštěna, lidem umožní vyřídit úřední záležitosti přes telefon

Portál občana je vstupní branou k online službám českého státu, který jich nabízí již více než 600 a další rychle přibývají. Novou mobilní aplikaci Portálu občana z dílny Digitální a informační agentury je možné ode dneška stáhnout na App Store a Google Play. Výhodou tak bude dostupnost přibývajících služeb státu digitálně, jen za pomoci mobilního telefonu. V aplikaci přehledně naleznete vše, co ve webové verzi portálu včetně možnosti správy datových schránek.

17. dubna 2024

Piráti v Senátu prosazovali plnohodnotné manželství pro všechny. Senát nerovnou situaci duhových rodin ale vůbec neprojednal

Praha, 17. dubna 2024 – Většina senátorů a senátorek dnes odmítla projednat novelu občanského zákoníku, která řeší manželství pro všechny, a vyřadila ji z programu schůze. Zákon tak míří k podpisu prezidentovi republiky ve Sněmovnou schválené verzi, která je nedostatečným kompromisem a která stejnopohlavním partnerům nepovoluje vstupovat do manželství, ale pouze uzavírat „partnerství” s většinou práv manželů. Senát tak nevyužil svou šanci narovnat práva stejnopohlavních párů a přijmout pozměňovací návrh pirátských senátorů Lukáše Wagenknechta, Adély Šípové a dalších, který by manželství zrovnoprávnil. Česko se tak stále nepřipojí k většině vyspělých států Evropy a nebude mít stejná práva pro stejnopohlavní páry.

12. dubna 2024

Sněmovnou dnes prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Třetím čtení prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

11. dubna 2024

Piráti představili nový návrh úpravy zaměstnaneckých akcií, pomůže startupům i růstu české ekonomiky

Praha, 11. dubna 2024 – Nová úprava zaměstnaneckých akciových programů připravená Piráty v úzké spolupráci se zástupci startupů, Svazem průmyslu a dopravy a ministryní pro vědu, výzkum a inovace má šanci dostat Česko mezi státy, které tímto způsobem podporují inovativní podnikání. Různé modely zaměstnaneckých akciových programů jsou totiž běžným standardem jak v anglosaském světě, tak i ve Skandinávii a Pobaltí. Návrh počítá s vytvořením jasného právního rámce, který dá firmám srozumitelnou cestu, jak provozovat opční programy pro zaměstnance. Zároveň ctí i jeden z hlavních požadavků startupů “no tax before cash”, tedy aby ke zdanění došlo až po prodeji slíbeného podílu a realizaci hotovostního příjmu ze strany zaměstnance. Návrh také pracuje s tím, že na zaměstnance v opčním programu se bude nahlížet jako na investora a jeho příjem plynoucí ze zhodnocení jeho podílu nebude brán jako příjem ze závislé činnosti.

10. dubna 2024

Vláda dnes jednomyslně přijala právně nezávaznou definici anticikanismu

Na schůzi ve středu 10. dubna 2024 přijala vláda právně nezávaznou definici anticikanismu-protiromských postojů. Bod, který přeložila vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková a premiér Petr Fiala, získal jednohlasnou podporu. Definice pojmenovává specifickou formu projevů rasismu, kterému Romové čelí kvůli svému etnickému původu, kultuře nebo životnímu stylu. Cílem přijetí definice je, aby se odmítání diskriminace Romů dostalo do širšího povědomí.

10. dubna 2024

Na práva dětí dohlédne dětský ombudsman. Vláda schválila novelu zákona, kterou připravil ministr pro legislativu Michal Šalomoun

Česká republika se významně přiblížila k ustavení funkce dětského ombudsmana. Vláda dnes schválila a do Poslanecké sněmovny posílá novelu zákona o veřejném ochránci práv z dílny ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády Michala Šalomouna. Pokud novelu zákona Parlament projedná během tohoto roku, mohla by začít platit již od příštího roku.

10. dubna 2024

Migrační balíček jako celek nepomůže, říkají pirátští europoslanci

Brusel, 10. dubna 2024 - Pirátští europoslanci dnes nepodpořili většinu z deseti hlasovaných legislativ nazývaných také jako azylový a migrační pakt. Balíček podle nich jako celek nepřináší efektivní řešení problémů, které se týkají bezpečnosti občanů EU, a přitom hrozí snížením lidskoprávních standardů vůči lidem, kteří utíkají před válkou, včetně dětí.

10. dubna 2024

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Sněmovnou dnes finálně prošla nová definice trestného činu znásilnění, která lépe odpovídá reálným situacím a jasně říká, že NE znamená NE. V trestním zákoníku tak nově budou jako znásilnění definovány i ty situace, kdy se oběť nebrání, protože je paralyzovaná, nebo kdy vyjádří nesouhlas. Změna zákona pracuje také s věkem navrhované bezbrannosti a nově posouvá hranici na dvanáct let. Poslanci a poslankyně napříč politickými stranami dnes tento návrh jednomyslně podpořili. „Mám z toho opravdu velkou radost. S Piráty jsme o změnu tohoto zákona usilovali opravdu dlouho, už v minulém volebním období toto téma otevřel Jakub Michálek. U ochrany a podpory obětí sexualizovaného násilí ale opravdu nejde o to, kdo je z jaké strany. Jde právě a jen o oběti. A to jsme dnes napříč stranami dokázali," okomentovala poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.

9. dubna 2024

Lidé se od začátku dubna mohou prokázat občankou v mobilu policistům v terénu

Lidé se od začátku dubna mohou také pomocí občanky v mobilu prokázat policii v terénu, která se k ověřovatelům přidala tři měsíce před zákonným termínem. Aplikace eDoklady z dílny Digitální a informační agentury (DIA) má v telefonu již přes 350 tisíc uživatelů. Kromě státních úřadů ji dobrovolně přijalo více než 550 subjektů, včetně krajů, obcí, městských částí a notářů.

8. dubna 2024

Jak modernizovat český trh práce? Zaměstnávání rodičů malých dětí a dostupná péče o děti budou vstřícnější, přiblížily se sousedské dětské skupiny i spolupráce se zaměstnavatelem během rodičovské, říká Pirátka Olga Richterová

Porodnost klesá, zaměstnávání rodičů na rodičovské dovolené, zejména žen s malými dětmi, je nedostatečné, ačkoliv je po něm poptávka z obou stran. Stát by měl jít příkladem soukromému sektoru, dnes se mu to nedaří. Zároveň všichni nedočkavě očekávají legislativní změny, které se pojí s novelou zákoníku práce a pomohou pracovnímu trhu – například zaměstnávání rodiče během rodičovské na stejnou práci. To dnes provázejí bariéry, nově to bude umožněno. Ze strany zaměstnavatelů pak zněl akcent na nutnost komunikace se zaměstnanci i během kariérní pauzy. Olga Richterová následně představila výpočet toho, že podpora péče o děti se státu vždy vyplatí. To a mnohem více zaznělo na dnešním setkání organizovaném místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Olgou Richterovou ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, Ministerstvem vnitra – nejvyšším státním tajemníkem Jindřichem Fryčem – a předsedkyní Stálé komise pro rodinu Marií Jílkovou.

8. dubna 2024

Opravíme Green Deal: Piráti představili tři kroky k oživení ekonomiky a prosperity

Praha, 8. dubna 2024 - Kandidát na eurokomisaře a lídr evropské kandidátky Pirátů Marcel Kolaja spolu s europoslancem Mikulášem Peksou představili trojici opatření, jak opravit Green Deal. Tak, aby skutečně naplnil svůj smysl. Tím je nejen boj s klimatickou krizí, abychom se na planetě neuvařili. Ale i využití ekonomické proměny probíhající po celém světě k tomu, aby byla Evropa konkurenceschopnější a lidem se lépe žilo. Plán stojí na třech pilířích: zopakování amerického úspěchu a vytvoření evropské verze tzv. Inflation Reduction Act. Dále posílení investic do moderních technologií dobrovolným evropským důchodovým spořením, a na větší podpoře domácností namísto dotování uhlobaronů.

5. dubna 2024

Peksa chce zachránit projekt digitální eura před blamáží a vyzývá Evropskou centrální banku k nápravě tendrů

Brusel, 5. dubna 2024 – Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa upozorňuje na problémy s plány Evropské centrální banky (ECB) ohledně digitálního eura, jejichž hodnota přesahuje 1,3 miliardy eur. Projekt digitálního eura tak, jak je nyní připraven, by mohl ohrozit stabilitu měny a soukromí občanů.

4. dubna 2024

Jednodušší oddlužení jen pro podnikatele? Piráti z Karlovarského kraje odmítají asociální návrh hnutí ANO, na místní obyvatele by měl vážné dopady

Karlovarští Piráti se důrazně vymezují proti nedávnému návrhu hnutí ANO, který by ze zkrácené lhůty oddlužení vyloučil všechny zaměstnance. Návrh by podle nich ztížil možnost oddlužení pro obyčejné spotřebitele a zvýhodnil by podnikatelskou sféru na úkor nejohroženějších skupin.

4. dubna 2024

“Strategie je víc zbraní a munice, cíl je vítězství.” Pirátská europoslankyně Gregorová přináší svědectví z Charkova

Praha/Charkov, 4. dubna 2024 – Pirátka Markéta Gregorová podnikla přes Velikonoční svátky cestu na Ukrajinu. Jako vůbec první europoslankyně navštívila po začátku války nejvíce zasažený Charkov, ležící pouhých 34 km od hranic s Ruskem. Těsně po jejím odjezdu, v noci ze středy na čtvrtek, byl právě Charkov obětí útoků bezpilotními letouny Šáhed. Cesta spolu s lidmi z Team4Ukraine a Maidan Monitoring Information Center podléhala nejpřísnějším bezpečnostním opatřením. Gregorová se pomoci Ukrajině věnuje dlouhodobě a opakovaně apeluje na posílení její podpory.

Březen

28. března 2024

V Praze vznikla meziparlamentní platforma dialogu se slovenskou opozicí. Jejím cílem je obrana demokracie

Poslanci Parlamentu České republiky se ve středu 27. března sešli v rámci meziparlamentního setkání se zástupci slovenské demokratické opozice zastoupené v Národní radě Slovenské republiky. Předmětem jednání bylo navázání vzájemných vztahů, které prohloubí spolupráci mezi demokratickými stranami obou zemí v oblastech společných hodnot, jako je ochrana liberální demokracie, právního státu, podpora Ukrajiny a pevné ukotvení v EU a NATO. Výsledkem setkání je založení Platformy česko-slovenského dialogu o budoucnosti evropské bezpečnosti a demokracie, jejímž cílem je vzájemné sdílení informací mezi parlamenty ČR a SR a vzájemná podpora ve snaze chránit se před populismem, dezinformacemi a porušováním demokratických principů.

27. března 2024

Důstojné a stabilní zaměstnávání pro znevýhodněné. Piráti na vládě podpořili návrh zákona o integračním sociálním podniku

Praha, 27. března 2024 – Piráti spolupracovali na návrhu zákona, který dnes schválila vláda a který stanoví jasná pravidla pro zaměstnavatele sociálně znevýhodněných a zranitelných skupin zaměstnanců s cílem lepšího začlenění těchto osob na pracovní trh. Nová legislativa pomůže s důstojným a stabilním zaměstnáváním nejen osobám se zdravotním znevýhodněním, ale i například lidem v předdůchodovém věku, mladým dospělým, kteří opouští ústavní zařízení nebo lidem po výkonu trestu. Podobný zákon již v minulosti navrhovala pirátská místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová, u předchozí vlády ale pochopení nenašla.

27. března 2024

Vláda na návrh ministra zahraničí schválila další zápisy na sankční seznam

Na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského dnes (27. března) vláda schválila další zápis na národní sankční seznam. Jde o jednu právnickou a dvě fyzické osoby.

25. března 2024

„Bezpečnost občanů nezajistí populisté, ale racionální migrační politika založená na datech,” shodují se Lipavský a Gregorová

Praha, 25. března 2024 – Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a europoslankyně Markéta Gregorová, oba za Piráty, dnes představili své postoje k narůstající migrační vlně v Evropě. V roce 2023 obdržely evropské země přibližně jednu žádost o azyl na každých 400 obyvatel. Současný migrační systém je ale nedostatečný a osoby jím často proklouzávají bez řádného procesu. Dle Pirátů je proto třeba nastavit pravidla tak, abychom měli lepší přehled a věděli, kdo se v Evropě pohybuje. Klíčem řešení problematiky migrace je podle pirátských politiků důraz na evropskou spolupráci, boj proti organizovanému zločinu a prevenci migrace na místě.

22. března 2024

Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe: Piráti zveřejnili program do evropských voleb

Piráti zveřejnili program do evropských voleb. Mezi jejich priority patří rozpumpování ekonomiky, podpora menších podniků či startupů i živého inovativního trhu. S tím se pojí také férové nastavení financí místo daňových rájů a dotací na nesmyslné projekty obřích koncernů. Stejně tak rozvoj regionů a zlepšení kvality života napříč celým Českem i Evropou. Klíčové je zajištění bezpečnosti pro občany a proaktivní předcházení všem typům hrozeb. Udržení prozápadní zahraniční politiky s rovnou páteří a důrazem na ochranu práv a svobod. Součástí priorit je rovněž dostupnost kvalitní péče o fyzické a duševní zdraví, rozvoj vzdělávání, vědy či výzkumu. Piráti kladou zásadní důraz na udržitelnou budoucnost, snižování dopadů klimatické krize a ochranu zdraví lidí, životního prostředí i naší planety jako celku.

18. března 2024

Ochranu klimatu musí hlídat experti, ne úředníci, požadují Piráti

Na klimatická opatření by měli dohlížet nezávislí odborníci. Expertní podpora přispěje k tomu, že kroky jednotlivých úřadů budou lépe provázané a jednotlivá opatření budou měřitelně přispívat ke klimatickým cílům. Zřízení nezávislé odborné rady navrhují Piráti v rámci klimatického zákona.

15. března 2024

Komentář Michala Šalomouna k manželství pro všechny

Na konci února po dlouhých debatách došlo v dolní komoře Parlamentu na závěrečné hlasování o poslaneckém návrhu, který měl zavést do našeho právního řádu narovnání práv párů stejného pohlaví v jejich svazcích, známého jinak pod pojmem manželství pro všechny. Co se stalo? Tento původní návrh podporu poslanců nakonec nezískal. Ale schválen byl kompromisní návrh, který do občanského zákoníku zavádí pojem partnerství.

13. března 2024

Stop vykořisťování pracovníků ze třetích zemí a méně byrokracie, požaduje nová směrnice

Štrasburk, 13. března 2024 – Europoslanci dali dnes zelenou novele jednotného postupu vyřizování žádostí o práci a pobyt v Evropské unii pro příslušníky třetích zemí. Nově schválená legislativa, která je přepracováním původní směrnice o jednotném povolení z roku 2011, obsahuje aspekty posilující práva pracovníků a zjednoduší i urychlí postupy pro získání povolení. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová oceňuje, že pravidla stojí na dodržování lidských práv.

13. března 2024

Za svobodnější média. Nová evropská pravidla nesou výraznou pirátskou stopu

Štrasburk, 13. března 2024 – Větší ochrana pro novináře před vměšováním politiků, transparentnost vlastnictví a nové garance pro veřejnoprávní média. To přinesou evropská pravidla pro svobodná média, která dnes schválil Evropský parlament. Na jejich vzniku se podílel i pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, podle kterého jde o důležitou reakci na tristní stav svobody médií v několika evropských zemích.

12. března 2024

Piráti představili komplexní úpravu zákona pro regulaci psychomodulačních látek, která lépe ochrání děti a mladistvé

Průlomový návrh zákona o psychomodulačních látkách omezí nelegální obchod a zneužívání psychomodulačních látek. Naopak zajistí, že látky jako kratom a některé konopné produkty, budou užívány dospělými bezpečně a zodpovědně. Stanovuje totiž nové definice a pravidla pro nakládání s psychomodulačními látkami, podmínky pro jejich výzkum, výrobu, dovoz, distribuci a uvádění na trh. Komplexní pozměňovací návrh zástupců většiny parlamentních stran dnes představili předkladatelé zákona včetně poslankyně Kláry Kocmanové a členky Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jany Michailidu na kulatém stolu. Ten zpřesňuje kompetence úřadů a přichází i s novým způsobem regulace online prodeje. Díky tomu bude zákon jako celek schopen ještě lépe reagovat na rostoucí potřebu regulace nových psychoaktivních látek, které mohou mít významný dopad na veřejné zdraví.

12. března 2024

Plošné sledování lidí do Evropy nepatří. Piráti proto nepodpoří akt o umělé inteligenci

Štrasburk, 12. března 2024 - Piráti zítra v Evropském parlamentu nepodpoří nová pravidla pro umělou inteligenci. Legislativa totiž podle nich legalizuje užití umělé inteligence k plošnému sledování lidí za pomoci biometrických kamer, které umí podle obličejových rysů rozpoznat identitu člověka. Podle europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji jde o velké zklamání a promarněnou příležitost jasně v celé Evropě odmítnout autoritářské praktiky, které známe z Číny či Ruska.

7. března 2024

Proběhlo setkání zástupců Pirátů a Progresívneho Slovenska. Bartoš: Liberální demokratické strany jsou jediným nárazníkem proti všemožným pábitelům

Dnes se uskutečnilo setkání zástupců České pirátské strany a Progresívneho Slovenska. Tématem byly mimo jiné současné výzvy v kontextu nárůstu extremistických a populistických stran. Dále nutnost ochrany právního státu, občanské společnosti, nezávislosti médií, soudů a bezpečnosti jako celku. Stejně tak kvalita a důležitost vztahů mezi Českou a Slovenskou republikou.

7. března 2024

Pirátská poslankyně Kocmanová vyzývá k detabuizaci ženského reprodukčního zdraví

Praha, 7. března 2024 – Témata menstruace, antikoncepce a endometriózy se týkají téměř poloviny populace. Přesto se o nich na veřejnosti mluví jen zřídka kdy. „Tato témata běžně stávají na okraji zájmu, nebo na ně nikdy není ten správný čas. Proto jsem se rozhodla ten správný čas udělat a uspořádat k nim kulatý stůl na téma ženského reprodukčního zdraví,“ uvedla k důvodům pro pořádání akce poslankyně a první místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová. Akci zaštítily vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09) a Michaela Šebelová (STAN). Vystoupila řada odbornic a odborníků, kteří společně sdíleli data a zkušenosti z praxe. Navrhovali také možná řešení, například možnost částečného hrazení antikoncepce nebo dostupnost menstruačních potřeb na školách a dalších místech. Shoda byla také na zásadním významu prevence. Zúčastněné poslankyně deklarovaly, že budou tato témata ve Sněmovně nadále prosazovat.

6. března 2024

Stop korupci a klientelismu: Piráti dnes na vládě prosadili jasná a vymahatelná pravidla pro lobbování

Vláda dnes schválila návrh zákona o lobbování v České republice. Jeho cílem je nastavit transparentní pravidla pro lobbing a omezit korupci, střet zájmů a klientelismus. Jedná se o další důležitý protikorupční zákon, o jehož schválení Piráti dlouhodobě usilují. Do návrhu se díky pirátským ministrům podařilo prosadit, aby se zákon vztahoval také na prezidenta, asistenty poslanců a senátorů nebo členy poradních orgánů vlády a obsahoval adekvátní sankce za jeho porušení. Tato důležitá opatření v původním návrhu zákona z dílny Ministerstva spravedlnosti chyběla, na což upozornily Legislativní rada vlády a Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, kterým předsedá ministr pro legislativu Michal Šalomoun.

6. března 2024

Novela zákona umožňující podepisovat petice kandidátů na prezidenta online prošla prvním čtením ve Sněmovně

Sněmovna dnes v prvním čtení schválila novelu umožňující podepisovat petice na kandidaturu na prezidenta online. V případě, že novela zákona projde celým legislativním procesem, získají zájemci o kandidaturu možnost sbírat podpisy vedle papírových formulářů také přes internet, a to na Portálu občana. Podpis bude fungovat na podobném principu, jak je to v již existujících ePeticích. Novela má také zakotvit pravidlo, že poslanci a senátoři smí podporit jen jednoho kandidáta. Novelu zákona začátkem února schválila vláda.

4. března 2024

Zkušený pirátský farmář z Vysočiny je od 1. března náměstkem ministra zemědělství

Jihlava, 4. března 2024 – Milan Daďourek z Počítek u Žďáru nad Sázavou se stal novým náměstkem ministra zemědělství za Českou pirátskou stranu. Daďourek je vyhledávaným odborníkem v oblasti zemědělství i ochrany přírody, sám od roku 2011 farmaří - věnuje se ekologickému chovu ovcí. Na ministerstvu se chce zaměřit především na udržitelnost zemědělství a hledat cesty, aby do zemědělství přicházeli noví lidé. Ve funkci nahrazuje současného náměstka Radka Holomčíka (Piráti), který odchází na otcovskou dovolenou, aby se mohl plně věnovat rodině.

1. března 2024

Registr zastupování míří do Senátu. Usnadní život nejen veřejnosti, ale také firmám

Registr zastupování (REZA) pod taktovkou Digitální a informační agentury dnes prošel Sněmovnou. Lidem poslouží k elektronickému vystavování plných mocí a vytvoří pro ně i centralizovaný systém, do kterého budou mít přístup další úřady. Návrh zákona předložil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. Sněmovna ho schválila hned v 1. čtení v tzv. „devadesátce”. Žádný z opozičních klubů nevyužil své právo tento způsob projednání vetovat a díky spolupráci poslanců napříč politickým spektrem zákon rovnou míří na projednání do Senátu.